Android USB

Başlatan Klein, 17 Temmuz 2012, 23:48:07

Klein

Android konusunda oldukça acemiyim.  Bir kaç gündür USB üzerine çalışıyorum ama nafile.
Google SDK örneklerinde verilen talimatlara göre yazdım olmadı.
SDK örneklerindeki missile launcher kodlarını denedim olmadı.
İnternetteki birkaçtane projeyi çalıştırdım yine olmadı.

Ne yaparsam yapayım , USB device list hep boş.  VID ve PID değerlerini , intent filtrelerini vs.. hepsini ayarlıyorum ancak device list hep boş.

Loglardan takip ediyorum USB aygıt bağlandığında sistem tanıyor. sürücüsüne bakıyor bulamıyor vs... Ama uygulamamın loglarına bakıyorum hiç bir aktivite yok. 

Bir çok çeşit USB aygıt denedim. ST'nin demosundaki HID fareyi de denedim sonuç hep aynı.  ST'nin demosundaki usb ayarlarını değiştirip protokolü  değiştiedim yine olmadı.

Bunun için  sistemde yapılması gereken bir ayar mı var?  indirilmesi gereken bir sürücü mü var? USB aygıtların ayarına göre kimin yöneteceğini sistem mi ayarlıyor? anlamadım.
Biraz yardıma ihtiyacım var.

(Android sürümün 4.0.3 usb desteği var)

Analyzer

Selam,

Üstad siz Android ADK üzerinden mi çalışıyorsunuz? Şu tarz yani : STM32F4-Discovery ADK test

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Klein

Yapmaya çalıştığım şey tam olarak bu.

ADK'mı kullanıyorum?
Siz bu soruyu sorana kadar ADK dokümanlarını hiç incelememiştim.  Hep SDK ile ilgilendim. Tüm örnekleri 'API Guide' içinde aradım.
Şimdi ADK biraz göz attım.

ADK, SDK  farkı nedir? ADK nasıl yüklenir? konusunda ön bilgi verirseniz , gerisini google  dokümanlarından tamamlarım.

Analyzer

Selam,

Üstad ADK (accessory development kit) olarak geçiyor. Android cihazlara donanım tanımlama işine yarıyor. Ben bir süre önce araştırdım. Hatta STM32F4 Discovery ve STM32 Discovery kit ile denemeler yaptım. Ancak bir sonuç alamadım maalesef. Derleme yapıyor ancak çalıştırma esnasında USB enumeration kısmında hata veriyor sürekli. Youtube daki apk paketini yükleyip denediğimde hata vermedi ancak işlem de yapmadı. Androidli cihazımdan kaynaklı bir sorun diye düşünüp ertelemiştim.

Analyzer

MC_Skywalker

Android cihazında developer modunda olmak gerekiyor yada root işlemi yapmak gerekli diye bir yazı okumuştum.

bilmeyenlar in root Unix tabanlı OS larda Administrator demek.

Klein

Zaten programı atmak için developer modda olmak gerekiyor.  ADB Bağlantısını wi-fi üzerine kaydırıp usb'yi boşa çıkarıorsunuz.
Eğer USB developer moddan çıkartılırsa , ADB bağlantısı Wi-Fi bile olsa kopuyor.

Gidip bir aurdino board alıp, çalıştığı ilan edilen bir uygulamayı deneyeceğim. O zaman ortaya çıkar sorunun kaynağı.

ADK meselesini biraz inceledim. Sanırım SDK içerisindeki USB kütüphanesine ek olarak birkaç kütüphane daha geliyor bu kitle. Ben ADK kullanmadım. Mseleyi tam çözdüğümde haber veririm.

Ersin

Alıntı YapZaten programı atmak için developer modda olmak gerekiyorGerekmiyor.
Gerekmiyor.
APK file i pc de oluşturduğunuzda , usb device tan storage olarak atınca apk yi install edebiliyosunuz, tabii işlem uzuyo biraz.

SERRO EFE

Konuyu hortlatayım arkadaşlar..
Bende stm32f4 discovery ve android üzerine bi çalışma yapmayı planlıyorum. Konu ile ilgili çalışma yapmış arkadaşların tavsiye ve yol göstermelerine ihtiyacım var. İlgilenenler bi sonuca ulaşabildimi acaba..
Şu anda hali hazırda hiçbir denemem olmadı. Sadece eclipse kurdum geleneksel "hello world" uygulaması yaptım ;D

Klein

mesajı attığım zamandan beri uğraşamıyorum.  Yakında tekrar başlayacağım. Çözersem haber veririm.

SERRO EFE

Teşekkür ederim bende bi gelişme olursa buradan paylaşırım.

yufuk

Bu konuda bir gelişme oldumu?

Klein

Benim açımdan bir gelişme olmadı. Hem hevesimin kaçmış olması, hem de projenin iptal olması sebebiyle çalışmayı bıraktım.
FTDI firması androidler için bir çip çıkarmıştı. Forumdan bir arkadaş duyurmuştu. O zaman çip piyasaya sürülmemişti. Geçenlerde baktım piyasada var. Kodunu hatırlamıyorum. Firmanın sitesinde var.

yufuk

FT311D koduyla isimlendirilmiş. Araştıralım...

yufuk

Bazı tabletler usb-ethernet çevirici aparatlarla ethernet bağlantısını destekliyor. Ethernet üzerinden kartlarımızı haberleştirsek daha kolay olacak galiba. ::)

Analyzer

Selam,

Ethernet yerine bluetooth ile haberleştirebilirsiniz.

http://android-bluetooth-msp430-uygulama.blogspot.com/

Analyzer