PWM sorular....

Başlatan hacettepeli_muhendis, 15 Eylül 2004, 19:57:17

hacettepeli_muhendis

hocam 10k yerine 2.2k koydum iki durumdada steady state akımını ölçtüm aynı çıktı

bu arada snubber diode un ne işe yaradığını öğrendim sağol un tekrar
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

sezgin05

Bazı Cd-ROM ların içerisinden başlık motoru olarak klasik DC motor çıkıyor.Yanılmıyorsam onu kullandın.DC motorlarda kalkınma momenti oldukça yüksektir ama yeterli akımla beslendiği takdirde.Bence PWM değeriyle değil voltaj değeri ile oyna.Yani 5 volt değilde 10 volt uygula.Tabiiki hiçbirzaman%100 duty uygulamaman gerekecek.Eğer kalkınma sıkıntıları çekmek istemiyorsan step motor kullanmalısın.Bir tavsiyede BC517 darlinkton tr.kullan yada Mosfet.Bu tür Mosfetler eski bilgisayar hurdalarında bolca bulunur.

hacettepeli_muhendis

çok fazla soru soruyorum şu sıralar özür dilerim şimdiden

PIC C de şu kodu yazdım sadece ne olup bittiği hakkında bi fikrim olsun diye

#if defined(__PCM__)
#include <16F84a.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT
#use delay(clock=4000000)
#endif

#byte port_b=6

void main()
{

set_tris_b(0b11111100);
port_b=0b10;
delay_ms(10000);
while(true){
port_b=0b01;
}
}

B0 bacağı 0.47k üzerinden bc547b nin base ine bağlı emitter toprakta
collector le 7805 (7805 in girişinde 9V luk bir pil var,aynı zamanda PIC in enerjiside 7805 in çıkışından sağlanıyor) in output bacağı arasında bir DC motor var B1 bacağınada bir LED bağlı

yazdığım programa göre 10sn led yanacak devreye enerji verildiğinde sonra sönecek ve B0 bacağı high olacak transistör saturation a girecek ve motor sürekli dönecek

ama olanlar şunlar 10sn led yanıyor söner sönmez motor çalışıyor 1sn kadar sonra duruyor led tekrar yanıyor bunun sebebi motorun kalkışta çektiği yüksek akımdan dolayı 7805 in çıkışının düşmesi ve PIC in kendini resetlemesi olabilir mi?
ama motor çok küçük güçte bir motor  7805 1A e kadar akım verebiliyor anlıkta olsa bundan daha fazla akım çektiğimi sanmıyorum

başka sorun ne olabilir herhangi bir fikriniz varmı?

eğer sorun dediğim şeyden kaynaklanıyorsa nasıl çözerim mesela 7805 in çıkış kapasitörünü büyütürsem sorun çözülürmü yada girişe tek pil yerine paralel 2 tane 9 voltluk pil mi koymalıyım ayrıca daha büyük motor için pratik bi çözüm öneriniz varmı hareketli bir sistemde kullanılacak pille çalışması şart

yada motor için ayrı bir kaynak mı kullanmalıyım tşkler şimdiden
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

kasif

selam, ben pic basic de söyle birşey yaptım.

Include "modedefs.bas"

Define	ADC_BITS	10	' Set number of bits in result
Define	ADC_CLOCK	3	' Set clock source (3=rc)
Define	ADC_SAMPLEUS	50	' Set sampling time in uS

de1	var	word		' degisken
dcmotor1 var PORTB.7    ' Transisor 

TRISA = %11111111	' PORTA giris
	TRISB = %00000000   ' PORTB cikis
	ADCON1 = %10000000	' 8 analog giriş

Pause 500		' biraz bekle

loop:	
    ADCIN 0, de1		' analog oku

dcmotor1 = 1
    pauseus de1
    dcmotor1 = 0
    pauseus 1024 - de1

goto loop
end

çıkışa transistör olarak bd241c kullandım, değişik motorlar için harekete başlangıç voltajını ölçtüğümde farklılık gösterdi.

Elektronik bilgim çok fazla olmadığı için yanlış birşey yapıyor olabilirim. patnsiyometre ile kalkış değerinden biraz daha düşük ayara getirdiğimde motordan ince bir ses geliyor.

Uzun süredir cd motor hız kontrolü yapmaya çalışıyorum ama bu şekilde hız düşünde güç çok fazla düşüyor. Dişli çark kullanmak farz oldu.