PWM sorular....

Başlatan hacettepeli_muhendis, 15 Eylül 2004, 19:57:17

hacettepeli_muhendis

cd-rom driverın içinden çıkan küçük lazer kafasını hareket ettiren küçük motoru kullanarak PWM yapmaya çalışıyorum aslında becerdimde tek yönlü PWM şimdilik (H) köprüsü filan kullanmadım anahtar olarak mosfet değil BJT kullanıyorum (BC547B) elimde mosfet olmadığı için bi kaç sorum var

PIC ile duty cycle ı %10 %40 %50 %60 olan kare dalgalar ürettim ancak bunlardan %10 da motor hiç dönmüyor %40 ta elimizle azcık çevirince dönüyor ama bi süre sonra duruyor %50-60 ta da ilk kalkışta dönmüyor elle bi başlangıç torku verince normal dönüyor bu başlangıç torkunu elle vermek tabi uygun değil bunun için şöyle bi çözüm buldum PIC in kare dalga veren bacağı ilk çalıştırmada 30ms (deneyerek buldum) kadar 1 veriyor sonra normal istediğim duty cycle daki sinyal kare dalga sinyali vermeye başlıyor bu durumda motor kendisi kalkabiliyor

*bu ilk kalkıştaki problemden nasıl kurtulurum başka bi yolu varmı mesela kare dalganın frekansının bunda etkisi var mı
*ilk kalkıştaki akım darbesinin ne kadar verilmesi gerekir bi kuralı varmı benim yaptığım yolla yoksa deneyerek mi bulmak gerekir?

not:ürettiğim kare dalgaların hepsi 5 kHz di

şimdiden tşkler
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

Erol YILMAZ

sorunun cevabını kendin vermişsin zaten.
BC547 nin akımı ne ki motor surebilsin.
En azından BC337 yapta oyle dene bari.
Ic akımı 800 mA. Senin kucuk motor yeterli gelebilir...

hacettepeli_muhendis

ya motor küçük bişey ya kol saati kadar bişey bc547 nin maximum akımı 100mA motor 15mA kadar bişey çekiyor zaten

aster

hocam söktüğün devreyi bir incelesene adam nasıl bir sürücü kullanmış
şu an hurdalarım dan uzaktayım bakamadım  :P

mmengi

Hurdalar alınııırrrrr hurdacıııııııııııııııııııı :lol:

Dostum Kullandığın motor nasıl bişi bizim hurdalarımız olmadığından inceleme fırsatım olmadı kaç tane ucu var direk voltaj verdiğinde dönüyormu.Bildiğin üzere motorlar ilk anda fazla akım çekmek isterler senin yaptığın sürücü devresinde kullandığın TR nin akım kazancı düşük olabilir BC337-40 gibi bir tr ile dene istersen.Birde motoro ters polarmalı bir diyot atman gerekebilir.Aklıma gelenler bu kadar.  :)

aster

hocam, iyi oyuncak bulmuşsun valla
şimdi hurdalarımı deştim dediğin motoru inceledim gördüklerim şunlar
U, V, W 3 sargısı var 3 faz motor yani
ayrıca 3 tanede halleffekt sensör var bunlarda HGU, HGV, HGW
gördüklerim bunlar, elle ölçü aletiyle denedim dönüyor
sen şu pdf i bir oku istersen
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/ROHM/BA6859AFS/datasheet.pdf

hacettepeli_muhendis

walla hocam 2 uçlu bu motor Dc motor sanırım direk shatfrına bağlı bi çark vardı çarkın altında mıknatıs koymuş adamlar devresini filan inceleme gibi bi durumum yok çünkü entegre iki tane çok küçük 3-4mm lik entegreleri var çok güçlü bi motor değil dediğim gibi üç fazlı demişsin ama galiba 3 fazlıda değil ama ben 3 fazdan anlamam belkide öyledir 8 hızlı Sony cd-rom driverden sökmüştüm dur bi dediğin datasheet e bi bakiim

bendekinin altında sadece şu yazıyor A9B10 YF6610A başkada bişey yazmıyor  :?  
-------------------------------
ayrıca
Alıntı Yapsenin yaptığın sürücü devresinde kullandığın TR nin akım kazancı düşük olabilir BC337-40 gibi bir tr ile dene istersen.Birde motoro ters polarmalı bir diyot atman gerekebilir.Aklıma gelenler bu kadar.

transistörü saturation ve cut-off ta kullanıyorum transistör forward active çalışmıyor zaten

devre şöyle

paintte çizdim özür acemilikten dolayı :)

aster

www.rohm.com dan bir bak dediğin gibilere ait de döküman var

mmengi

hocam senin bahsettiğin motor anlaşılmıştır, tr nin base ucuna girdiğin direnci 220 veya 470 ohm ile değiştir ama tr yetersiz gelirse yanabilir.birde motor uçlarına ters bir diyot eklemeyi unutma.

hacettepeli_muhendis

bi motorun dönebileceği minimum devir onun nesine bağlıdır?
mesel duty cycle ı %10 olan bi kare dalga ile PWM yaparsak dönmüyor
bunun minimumu nedir nasıl daha fazla yavaşlatmak için ne yapmak gerekkir eğer bi yolu varsa

şimdiden teşekkürler

Erol YILMAZ

Bir kere 50K ya benzeyen o direnc akımı (Beta~300) iken max. 25 mA de sınırlıyor. Aç biraz ortalığı. Garanti koşulları sağla. Ondan sonra Pwm'in %5'ini 20'sini ac.

salim ALTIN

merhaba.
arkadaşlar PWM ile voltaj ayarlama veya bir motor döndürme işlemi yaparken, pic in analog girişini kullanarak voltaj değerini sabit tutabilmek için geri besleme yapmak şeklinde kullanan oldumu.?
bana bir talep geldi 0 ila 200 volt arasında PWM ile ayarlanan bir voltaj ayarı istiyorlar fakat voltaj değerininde sabit olması lazım. Bunun için analog girişten geri besleme yapılması gerekli.fakat 8 bit adc kullanırsak en iyi ihtimal 200/256 hassasiyet olacak okuduğumuz değer. Öyle ise bize en az 10 bit PWM ve 10 bit adc çalışması lazım olacaktır. Fakat merak ettiğim konu bu işlemi yaparken ne kadar hızlı ve hassas olabiliriz. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlermi.?

hacettepeli arkadaşın sorunu ile ilgili olarak: PWM in yüzdesi motora uygulanan gerilimi ayarlayacak ama bu gerilim transistöre uyguladığınız tepe gerilimin yüzdesi oranında olacak.Yani transistöre 10 volt verdiğinizde %10 PWM ayarında 10VOLT/%10PWM+transistör kayıpları=motora uygulanan gerilim , olmayacakmı.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "hacettepeli_engineer"bi motorun dönebileceği minimum devir onun nesine bağlıdır?
mesel duty cycle ı %10 olan bi kare dalga ile PWM yaparsak dönmüyor
bunun minimumu nedir nasıl daha fazla yavaşlatmak için ne yapmak gerekkir eğer bi yolu varsa

şimdiden teşekkürler
sanırım sorunun cevabi dönmesi için gerekli olan manyetik alanı oluşturacak akımı motorun içinden akıtmana bağlı şeklinde olacak. Tabiki bu da motora uygulanan gerilim miktarına bağlı olacak.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

hacettepeli_muhendis

ya arkadaşlar benim kullandığım transistör kesim ve doyumda çalışıyor ama beta ~ 300 kabul edip ordan bi akım hesaplamış erol arkadaşımız ama bu beta değeri transistör ileri beslenmişken geçerli olan değer ordaki direnç gerçekten ana akımı değiştiriyormu yoksa ben BJT sanki mosfet gibimi düşünüyorum (bu arada şekildeki direnç 50k değil 10k)

çünkü picin PWM bacağı 5 volt olduğunda  transistör doyum da olacak Vce=0.2V Vbe=0.8V olacak motorda 5 volta bağlı yani motor üzerinde net 4.8V var akımı sınırlayan bişey yok ne kadar çekerse çeker motor ordaki 10k lık direnci 0.22k yapsam ne değişçek ki bişey değişmeyecek gibi geliyor

ve bide motora ters bağlanan diyot (snubber diode) ne işe yarıyor ne amaçla konuluyor nelere dayanabilecek güçte olmalı

mmengi

Hocam transistörler akım kazancıyla çalışırlar senin base e koyacağın direnç değeri base akımı dolayısıyla kollektör akımını ayarlayacaktır.Sen demişsinki ne farkedecek, çok şey farkedecek tr yi istediğin akımda doyuma ulaştırmak için base akımını arttırman gerekli.Ne kadar base akımı o kadar kollektör akımı.kazancıda 300 olarak almışsın ama elindeki tr nin belki 100 olabilir.Bundan emin olmak için ölçü aletiyle ölçmen gerekli.