Ynt: USB2.0 - 2 veya 3 porttan her birinden 500mA akım çekebilmek

Başlatan bymrz, 18 Temmuz 2012, 16:53:00

bymrz

Merhaba,

Bir devre için 13~14V 'ta 300-350mA gibi bir akıma ihtiyacım var.

Bu gücü de PC'nin 2 veya 3 adet USB Portunu kullanarak step-up converter aracılığı ile elde etmek istiyorum. Tabiki devrede bir adet USB işlemci de olacak... Normalde 100mA verebilen USB Portuna aşağıdaki descriptiondaki gibi 500mA akım ihtiyacım olacağını bildireceğim

...
..
.
{ // configuration_descriptor hid_configuration_descriptor
   0x09,                               // Length
   0x02,                               // Type
   0x2900,                             // Totallength (= 9+9+9+7+7)
   0x01,                               // NumInterfaces
   0x01,                               // bConfigurationValue
   0x00,                               // iConfiguration
   0x80,                               // bmAttributes
   0xFA                                 // MaxPower (in 2mA units)  BURADA GEREKLI AKIMI BILDIRIYORUM
},
.
..
...

Buraya kadar tamam.. Bir tane USB porttan 5V 500mA akımı alabildiğimi varsayalım... Peki 2. ve 3. usb portundan da 500mA çekmek istediğimi nasıl bildireceğim PC ye?

Bir de bu farklı 5V ları nasıl birleştirmeliyim. Vbus hatlarına seri olarak düşük Vf'li birer diyot mu koyayım?

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2012, 22:20:08

bu olayı benden başka denemek isteyen olmadı mı hiç?  ;)

mesaj birleştirme:: 19 Temmuz 2012, 09:19:11

Güncel...                                                                                   

mesaj birleştirme:: 19 Temmuz 2012, 16:46:31

Kimseden cevap yok...

Bari denediklerimi anlatayım...

Masaüstü(Foxconn anakart) bir bilgisayar ve notebook(Dell) ile denemelerim sonucu USB portlardan herhangi bir tanıtma vs. işlemlerine ihtiyaç duymadan 500mA ve üstünde akım alabildim...

Yani şimdi kafamıza takılıyor tabi... Niye 100mA diyorlar da, öyle değil... Acaba USB Host'ta akım kontorlleriyle ilgili bir configürasyon mu var. Akım sınırlama özelliği şu an kapalı olduğu için mi akımı sınırlamıyor????   

bymrz

atioky_216

Usb 2.0 zaten 500mA kadar akım verebiliyor ki.. Birde usbleri birleştirmek hiç te mantıklı değil, zaten USB nin amacı da güç kaynağı olmak değil, güç ihtiyacını neden direk merkezden karşılamıyorsun? Anakartta güç kaynağı diye birşey var onun çıkışını çoklayarak (zaten onun standart kabloları oluyor birkaç  çıkışlı felan9pekala ihtiyacını karsılayabilirsin böylece olası fazla akım çekme girişimlerinde yada istenmeyen durumlarda USB portunun zarar görmemesini de sağlamış olursun..

bymrz

Alıntı yapılan: atioky_216 - 23 Temmuz 2012, 13:42:23
Usb 2.0 zaten 500mA kadar akım verebiliyor ki.. Birde usbleri birleştirmek hiç te mantıklı değil, zaten USB nin amacı da güç kaynağı olmak değil, güç ihtiyacını neden direk merkezden karşılamıyorsun? Anakartta güç kaynağı diye birşey var onun çıkışını çoklayarak (zaten onun standart kabloları oluyor birkaç  çıkışlı felan9pekala ihtiyacını karsılayabilirsin böylece olası fazla akım çekme girişimlerinde yada istenmeyen durumlarda USB portunun zarar görmemesini de sağlamış olursun..

Hocam benim ihtiyacım 500mA den daha fazla(13V'ta 350mA)... Yani ihtiyaç yaklaşık 4.5 W. 1 USB Port ise 2.5W  güç verebiliyor. Yapacağım ürün tak çalıştır şeklinde olması gereken bir şey. Bilgisayar kasasını açmasını bile bilmeyen birisinin çalıştırabilmesi lazım. Hatta mümkünse notebookta da çalışabilmeli...
Amacımız bu. Geçenlerde akşamdan sabaha kadar 1 USB porttan 600mA akım çektim hiç bir sıkıntı olmadı...

bu arada Y USB Kablo olarak bilinen(bazı harici harddisklerde de kullanılıyor) 2 USB uçlu kabloları inceledim. PC tarafına giden USB soketlerinin artı ve eksi uçları direk olarak paralel. Yani arada diyot vb. bir şey yok...

t2

Bunlar hep uyduruk çözümler. Fabrikasyon üretilmiş olsa da Y kablo da öyle.   Size duble y  kablo lazım y ötesi (tam uyduruk)
Laptopta zaten usb skıntısı var. kiminde 3 tane bazısında 2 usb oluyor.

13V'ta 350mA lazımsa özel bir  adaptör kullanmak daha uygun gibi USBden çözüm karizmayı çizmenize yol açar. zaten 5 volt lazım değilmiş çevirici verimini de düşünürsek uyduruk+ kıytırık olur.

atioky_216

Aynen. Sanki pc yada laptoplar gücünü içindeki reaktörlerden mi sağlıyor. Tak bir adaptor yada kendi akım sınırlı yada istediğin gibi güç kaynagını yap, ne gerek var oyle ugraşa..

Ama diyorsan tak-çıkar ben doğrultucuymuş devre ile ugraşmak istemem diyorsan laptopların şarz giriş noktasını çokla zaten onlardan  ekseriyetle 18.5 volt felan oluyor hemde dc paşa paşa her cihazda kullanmış olursun..

bymrz

Alıntı yapılan: t2 - 23 Temmuz 2012, 14:24:48
Bunlar hep uyduruk çözümler. Fabrikasyon üretilmiş olsa da Y kablo da öyle.   Size duble y  kablo lazım y ötesi (tam uyduruk)
Laptopta zaten usb skıntısı var. kiminde 3 tane bazısında 2 usb oluyor.

13V'ta 350mA lazımsa özel bir  adaptör kullanmak daha uygun gibi USBden çözüm karizmayı çizmenize yol açar. zaten 5 volt lazım değilmiş çevirici verimini de düşünürsek uyduruk+ kıytırık olur.

Ben de aynısını düşünüyorum... Karizmayı çizme ihtimali yüksek. Sadece karizma değil, müşterinin PC'sini çizme ihtimali de yüksek. :)

Ama patron öyle istiyor... "Adam yapmış, gördüm..." diyor.    :)

Bu arada cihazın harici bir adaptör girişi opsiyonu olacak. O cepte...

Bir de şunu da belirteyim. Cihaz aynı zamanda USB ile haberleşmeyi de gerçekleştirecek. Yani sadece enerji için kullanılmayacak USB port. Amaç şu : "Hazır USB portunu kullanıyorken,ekstradan ne bir kablo ne de bir güç kaynağı kullanmayayım..."

muhittin_kaplan

Usb ilk etapta 100ma sonrasında 500ma verir.
Yukarda Yazılanlara katılıyor ve bir harici güç kaynağı tavsiye ediyorum. Denediğin PC de 600 alabilirsin ama başka br cihazda Usb yi Yakarsın.

bymrz

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Temmuz 2012, 14:56:42
Usb ilk etapta 100ma sonrasında 500ma verir.
Yukarda Yazılanlara katılıyor ve bir harici güç kaynağı tavsiye ediyorum. Denediğin PC de 600 alabilirsin ama başka br cihazda Usb yi Yakarsın.

Peki bu 100mA ve 500mA olayı hakkında ne diyorsunuz? Normalde ilk etapta cihazın 500mA tüketim ihtiyacı olduğunu PC ye bildirmeden en fazla 100mA akım çekilebiliyor deniyor...

Fakat birden fazla bilgisayarda, notebookta denedim. Tanıtma felan olmadan, direk direnci bağlıyorsun 500-600mA akım çekebiliyorsun. Akım çekilirken gerilimi de kontrol ettim;  5Volt...

t2

Alıntı yapılan: alone_lover - 23 Temmuz 2012, 14:51:33
Ama patron öyle istiyor... "Adam yapmış, gördüm..." diyor.    :)

Patrona kusura bakmayın ben böyle uyduruk ürün yapmayı mesleki gururuma  ve şerefime yediremem deyip istifa edin.

bymrz

Burada ben sizin gibi düşünmüyorum...

Eğer ben o ürünü, patronun istediği şekilde çalışabilir şekilde yapamazsam, asıl bu benim gururumu ve şerefimi zedeler.

PC ye zarar vermemesi için, devreye zarar gelmemesi için gerekli donanımsal ve yazılımsal önlemleri almadan, dediğiniz gibi uyduruk bir ürün tasarlarsam; o zaman dediğiniz geçerli olacaktır...

Bu arada bazı şeyleri değiştirerek tüketimi 3.5W civarlarına çektim...

Yalnız bu 100mA - 500mA olayı hâlâ kafama takıldı. Neden tüm dökümanlar aynı şeyi yazarken, uygulamada bunun geçerli olmadığını görüyoruz. Neyi eksik biliyoruz? Nerede hata yapıyoruz?

muhittin_kaplan

Vallahi hatrımda öyle kalmış.
şimdi kitaba baktımda
Config desc. Max power da geçiyor eğer 200ma gerekli ise 100 değeri veriliyor

belki buradan atlamışımdır.

bymrz

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 23 Temmuz 2012, 16:10:07
Vallahi hatrımda öyle kalmış.
şimdi kitaba baktımda
Config desc. Max power da geçiyor eğer 200ma gerekli ise 100 değeri veriliyor

belki buradan atlamışımdır.

Evet hocam, haklısınız. Zaten konudaki ilk mesajıma bakarsanız ben de orada kodu gösterdim... Güç değeri olarak 0xFA(250) verdim. Ve bilgisayara taktığımda da Aygıt yöneticisinden ilgili kısıma girerek, Güç tüketimi kısmında doğru değeri görüyorum...

Fakat benim anlatmak istediğim, PC nin bu şekilde herhangi bir akım sınırlama işlemi yapmamasıdır... Hiç bir aygıt ta bağlamasanız(sadece direnç bağlasanız dahi) 500mA akımı verebiliyor. ???

hgs

USB portundan 500ma vermek zorunda. 500 ma verdigi için yanıyorsa bu sizin degil usbli ürün üreten firmanın hatasıdır.   Daha fazla akım çekildiğinde cihaz yanacaksa hemen yakalımda garantiye yollıyalım ürünleri. Böyle bir ihtimale karşı tedbir almadan kimse ürün üretmez.

2 tane usb kablo ile rahatlıkla yapılır. Daha fazla ihtiyaç olduğunda ya akımı artırmaz yada kısa devre korumasına geçer port. Buda yazılımsal değil portun donanımı ile alakalıdır.

OG

Alıntı yapılan: t2 - 23 Temmuz 2012, 15:28:51
Patrona kusura bakmayın ben böyle uyduruk ürün yapmayı mesleki gururuma  ve şerefime yediremem deyip istifa edin.
deyin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.