Optocoupler ile 220V ölçmek

Başlatan bybik, 18 Temmuz 2012, 17:34:16

bybik

Bir proje şebekede 220V enerjinin olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor.Daha önce benzer bir projede küçük bir trafonun çıkışını ölçerek bunu yapmıştım.Ama hem çok yer kaplıyor hemde kullanışlı değil.Bende 220V enerjiyi gerilim bölücü ile 2-3 volta düşürüp ordanda optocouplere bağlamayı düşünüyorum.Optocouplerün diğer ucundanda voltajı pic ile ölçmeyi dşünüyorum.Ama daha önce 220 voltu ile hiç uğraşmadım nasıl bir devre ile bu voltajı dc 2-3 volta düşürebilirim.

ayhani

Alıntı yapılan: bybik - 18 Temmuz 2012, 17:34:16
Bir proje şebekede 220V enerjinin olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor.Daha önce benzer bir projede küçük bir trafonun çıkışını ölçerek bunu yapmıştım.Ama hem çok yer kaplıyor hemde kullanışlı değil.Bende 220V enerjiyi gerilim bölücü ile 2-3 volta düşürüp ordanda optocouplere bağlamayı düşünüyorum.Optocouplerün diğer ucundanda voltajı pic ile ölçmeyi dşünüyorum.Ama daha önce 220 voltu ile hiç uğraşmadım nasıl bir devre ile bu voltajı dc 2-3 volta düşürebilirim.

TLP-521opto kuplörü giriş tarafına 56k-1N4007-Led diyotu seri bağlayıp optonun girişinin 1.ucuna optonun girişinin diğer ucu nötre bağla.

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

arm-beginner

Bir proje şebekede 220V enerjinin olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor.
Engerji ne zamandan beri volt ile ölçülüyor?

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2012, 23:15:12

Bir proje şebekede 220V enerjinin olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor.
1987'den beri şebe 230V değilmi?

z

Amacin voltaj olcen bir devre ise cok pratik bir islem değil. Cunku siradan optolar dogrusal calismazlar. Bu ise uygun opto kullanman ve opampli devre kurman gerekir. Acikcasi ucuz bir sey olmaz. AD nin uygulama notlarinda ornek sema bulabilirsin.

Yok amacin sadece 220v varmi yokmu gibi bir seyse asagidaki devre isinii gorur.

Buradaki 470nF yerine 100n kullanin. Zeneri kaldirin ayni yonde 1N4148 kullanin. Cikistaki diyod ve kapasitoru kaldirip atin oraya da optonun ledini baglayin. 220v civarinda voltaj varsa opto ledi isildar ve opto cikisindan bunu algilarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhani

Alıntı yapılan: z - 19 Temmuz 2012, 00:53:05
Cunku siradan optolar dogrusal calismazlar. Bu ise uygun opto kullanman ve opampli devre kurman gerekir.

Sayın @Z bugün üzerinde çalıştığım devrede TLP521-4 ile 220v gerilim varmı yokmu izleyen bir devre yaptım. TLP521'in 220v uygulayacağım giriş uçlarından birine  100k-1n4007'yi seri bağladım, diğer giriş ucuda nötüre. Optonun çıkış tarafında kollektör +5v'a emiter ucu 1k ile şaselendi(1K'dan pice). Fakat optonun çıkışındaki direncde gerilim 1,6 volt civarındaydı. Bende bu opto doğrusal çalışmaz diye düşünmüştüm. fakat girişteki 100k'yi küçültünce çıkışa düşen gerilimde arttıyor. Burada TLP doğrusal çalışıyor. Bu mantıktan faydalınalarak 0-220 volt gerilim ölçülemezmi?

z

Dogrusallıktan kastım;

Mesela ledden 1mA akıttığında çıkıştan 1v alıyorsan 2mA de 2v 5mA de 5v oluyorsa doğrusaldır deriz.

Elbette led akımının değişimine karşılık çıkışta voltaj değişimi olur ancak arada doğrusallık olmaz.
Bu sorunu tablo ile düzeltmek mümkün olur belki fakat dogrusallığı yüksek optolar (IL300 gibi) kullanmak sorunları hafifletir.
http://www.vishay.com/optocouplers/list/product-83622/

Yanlış hatırlamıyorsam motor kontrol uygulamaları için izoleli voltaj ve akım ölçümüne yarayan çipler vardı. İsim hatırlamıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhani

Alıntı yapılan: z - 19 Temmuz 2012, 02:15:33
Dogrusallıktan kastım;

Mesela ledden 1mA akıttığında çıkıştan 1v alıyorsan 2mA de 2v 5mA de 5v oluyorsa doğrusaldır deriz.

Elbette led akımının değişimine karşılık çıkışta voltaj değişimi olur ancak arada doğrusallık olmaz.
Bu sorunu tablo ile düzeltmek mümkün olur belki fakat dogrusallığı yüksek optolar (IL300 gibi) kullanmak sorunları hafifletir.
http://www.vishay.com/optocouplers/list/product-83622/

Yanlış hatırlamıyorsam motor kontrol uygulamaları için izoleli voltaj ve akım ölçümüne yarayan çipler vardı. İsim hatırlamıyorum.

Anladım. Teşekkür ederim.

bybik

Voltaj seviyesini değil sadece elektrik olup olmadığını anlamak için kullanıcam.Dolayısı ile her iki devrede işimi görür.z ve ayhani teşekürederim.