MPLAB XC Compiler'ları kullanıyor musunuz ?

Başlatan camby, 19 Temmuz 2012, 10:17:45

camby

MPLAB® XC Compilers ' ları kullanıyor musunuz ?

Şu şekilde Pro almazsanız kodlarınız optimize olmaz gibi açıklamalar var.

Standart 500$ , PRO 1000$ .

ve eski compiler'lar için de " Microchip highly recommends the MPLAB XC Compiler " yazıyor.

Kullananlardan geçiş yapanlar var mı ?

Erol YILMAZ

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

fgokcegoz

Ben XC8 kullanıyorum. C18 ile HiTechC yi karıştırmışlar, ortaya XC serisi derleyicileri çıkarmışlar. Aslında güzel yani. C18 - 16 serisinde bir sürü bug vardı... Düzeltmişler çoğunu... Optimizasyon meseleside çok önemli değil aslında. Devasa boyutlarda yazılımınız yoksa, flash ta yeterliyse, devam edebilirsiniz. Kürek için biraz beklememiz gerekecek galiba...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

a.zorba

basic den C ye geçen biri olarak en sevimli C ve  IDE si  geldi bana.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

fgokcegoz

XC serisi bir ide değildir, compiler dır. MPLAB ve MPLABx birer ide dir. Dolayısıyla sana güzel gelen, compiler değil, ide olmuştur. Ayrıca basic den c ye geçmekle çok iyi yapmışsın arkadaşım...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Tagli

Ben de kullanıyorum XC8'i. Emin değilim ama sanırım 16 serisi ve altında daha çok Hi-Tech, 18 serisinde ise C18 gibi çalışıyor. PIC18 ile kullanırken eski C18 kütüphaneleri kullanılabiliyor mesela, ama galiba bunlar PIC16 ile çalışırken mevcut değil. Ayrı bir Peripheral Library dokümantasyonu da yok henüz.
Gökçe Tağlıoğlu

a.zorba

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 19 Temmuz 2012, 16:57:25
XC serisi bir ide değildir, compiler dır. MPLAB ve MPLABx birer ide dir. Dolayısıyla sana güzel gelen, compiler değil, ide olmuştur. Ayrıca basic den c ye geçmekle çok iyi yapmışsın arkadaşım...

compiler da ide de hoşuma giddi aradaki farkı biliyorum mplabx ilk çıkdıgında pbp 2,60 çalışdırmışdım üzerinde .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Eren Eraslan

ikinci defa soruyorum ccs c compiler ı eklendimi bilen var mı
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

fgokcegoz

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 20 Temmuz 2012, 00:26:09
ikinci defa soruyorum ccs c compiler ı eklendimi bilen var mı

Eklemişler, eklemişler...

Erol YILMAZ

Yanlış yanlışı doğuruyor....

MPLAB XC ___  Microchip C derleyicileridir.
MPLAB X ____ Microchip IDE

MPLAB XC'ye CCS eklenmez !

MPLAB X'e değişik derleyici destekleri eklenebilir.