USB-SERI dönüstürücü PORT no hafızada kalması

Başlatan OG, 21 Temmuz 2012, 01:23:03

OG

USB - seri dönüştürücüyü PC'ye taktık, kafasına göre gidip 16 nolu portu aldı. Kullanacağım program o numaraya kadar ulaşamıyor (1-8 arası çalışıyor) . Dönüştürücüde port ayarı yapmak için ayarına girdik, portlara baktık, 2 nolu port boş, onu ayarladık. Buraya kadar problem yok.

Sonra dönüştürücüyü çıkardık, bir daha takınca artık 2 nolu port da in use görünüyor, yani serbest bırakılmamış. Oysa biliyorum ki az önce onu ben ayarlamıştım, cihazı söktüğümde port boşta kalmalı idi ama kalmadı.

Bu portu kullanımda olmaktan nasıl çıkarabilirim,
W7 x64 sistem.

upload pictures
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vitruvius

Hocam Aygıt Yöneticisi-Bağlantı Noktaları(COM ve LPT)'den kaldıramıyor musunuz?

t2

Evet kullanımda, sizin alet kullanıyor
Kullanımda lafına aldırmayın, inatla seçin.sorun olmaz.

OG

Evet öyle yaptım da bunları release yapma imkanı yokmudur onu merak ettim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

Acaba diyorum Kullandığınız program Portu kapatmıyor mu ?

ArGeMaNiA

Kendimiz küçük bir program yapıp kapatmaya çalışsak, olur mu aceba?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

esensoy

xp olsa reset atınca com2 yi boşa çıkarır derdim, ama w7 de ne olur bilmiyorum,
büyük ihtimalle aynıdır.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

W98 zamaninda modem karti ile ilgili benzer sorunum vardi. Internete baglandiktan sonra bir sekilde internet baglantisi kesilir ve modem yazilimini kapatirsam PC yi restart etmedigim surece bir daha modemi kullanamiyor modem kullanimda hatasi aliyordum.

Sonra benzer durumu kendi yazdigim programda da yasadim. Seri port kullanan yazilimda portu kapamadan programi sonlandirirsam artik programim sonraki calismalarda bir daha seri portu kullanamiyordu.

Kendi programimda sorunun portu kapamadan isletim sistemine donmek oldugunu kesfedince modem sorununu, yazacagim bir programla cozebilecegimi sandim. Fakat bir program bir donanimi ele gecirip acmis kullanmis ve sonradan close ile kapamadan cikilmissa bir baska program windows fonksiyonlari ile o donanimi acmaya kalktiginda isletim sistemi hata donduruyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 21 Temmuz 2012, 05:23:10
Kendimiz küçük bir program yapıp kapatmaya çalışsak, olur mu aceba?

Olmuyormuş.

Kaynakça: google + "deneme-yanılma"
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

t2

Bence olur. Serport aygıtın USB bileşenini şu program ile devre dışı bırakmaya restart etmeye çalışalım.

http://speedy.sh/erFBT/usb-device-restart.zip