FT232R Takılma Problemi

Başlatan ferdem, 25 Temmuz 2012, 11:03:39

ferdem

Merhaba arkadaşlar FT232R USB to UART chip ini bir süredir kullanıyorum, çevremdeki arkadaşlar chip in arasıra takıldığını(4 saatlik bir çalışmada birkaç defa mesela) ve USB yi çıkarıp yeniden taktıklarını söylüyorlar. Ben lab ortamında kullandığımdan mıdır nedir uzun süredir kullanmama rağmen böyle bir problem hatırlamıyorum, acaba neden böyle oluyor, chip i bus powered modda kullanıyorum. Elde henüz başka bir bilgi yok. Fikirlerinizi beklerim, teşekkür ederim.

serhat1990

Hocam çok güzel bir soru . Bende bir projede kullanacam takılma vs problemler varsa çok büyük sıkıntı yaratabilir tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak iyi olur...

ferdem

O başlığı takip etmiştim SpeedyX hocam, teşekkür ederim, alternatif chip olarak cp2102  görünüyor ancak ben problemin sebebini merak ediyorum, sebebi şudur bu chip in şu özelliğinden takılma olmaz gibi bir yere varmam lazım :) Datasheet leri biraz daha inceleyeyim bakalım. Teşekkürler.

SpeedyX

Direkt sor, benden de selam söyle yardımcı olur.

Andrew
Tel: +44 (0) 141 429 2777 - Ext. 1102
andrew.c@ftdichip.com

OG

FT232R ile USB bluetooth üretmeye başladık hiç problem yaşamadık, nasip ise yakında 300m olanı yapacağız . Allegro hocamın önerdiği çipi bulsa idik onunla deneyecektik ama bulunabirlik problemi imalatta yıldırıyor adamı.

USB-RS232 çevirici çizdim bu kasanın içine (erkek), Sırf piyasadaki yüksek fiyatlar sebebiyle bu işe girdim.

hosting images

USB-RS232 yalnızca TX, RX ve GND çıkışlı. Diğer pinleri çıkarmak için pcb de yer bulamadım.

image upload

Aynı kasaya USB - TTL çizdim,  Bütün pinler çıkıyor

upload photo

bunları henuz bastırmadım.

Şimdi burada yazılanlar kafada soru işareti oluşturuyor, boşuna mı uğraşıyoruz diye. Ama kendini ispatlamış bir çip diye düşünüyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rf

FTDI ve bu takılma sorunu ile 2006'dan beri mücadele ediyorum ...
İlk zamanlar FT245BM daha sonra FT232BM daha da sonralarıda FT232RL ile bu sorunu yaşamaya devam ediyorum.

Benim tanımladığım kadarıyla sorun şöyle;

Eğer FTDI chip kullanan bir USB dönüştürücü bilgisayara bağlı iken aynı faz yada toprak hattında çalışan yüksek güçlü bir cihaz açılıp kapanırsa
FTDI bilgisayarla iletişimi kaybediyor. daha sonra yeni bir cihaz bulundu yazıp microsoft mouse bulundu yazıp mouse ekranda hoplayıp zıplamaya başlıyor. (Bu her zaman olmuyor ama olunca cok eğlenceli özellikle sonum yada eğitim zamanlarında ... )
Bu bahsettiğim hattı bozan cihaz bazen klima bazen elektrikli ısıtıcı bazende sadece 9V bir adaptör bile olabiliyor.

Uyguladığım çözüm yöntemleri de şöyle;

FTDI VBUS hattını iyice filtreliyorum .Ferit Bead ve Tantal kullanıyorum. USB şase ucunu 1Mohm ile toprağa bağlıyorum.
Her türlü analog önlemi alıyorum D+,D- hatlarına azami önem gösteriyorum.
Bunlar sorunu %100 çözmesede %30 Azaltıyor.

USB Kablosunun USB 2.0 ve kaliteli olduğundan emin olun. USB 1.1 kabloları sorunu iyice arttırıyor...

USB kablosunu içinde filtresi olan harici HDD kablolarından bağlarsanız sorun %50 -%60 oranında azalıyor.

Özellikle içerisinde FTDI olan her cihazda bu sorunun olduğunu görüyorum.
Elimde içerisinde PL2303 olan USB dönüştürücü var FTDI den daha iyi performans veriyor.

İyi çalışmalar dilerim,

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

z

Bu başlığa zamanında FT232RL yi kullandım çok memnunum yazacaktım fakat bir zamanlar bir sorun yaşadığımı hayal mayal hatırladığımdan yazmaya çekindim. Bugün ne sorun yaşamışım diye formda araştırmışım ve aynısı olmasa da sizin soruna benzer bir sorunla karşılaşmışım.

https://www.picproje.org/index.php/topic,23412.0.html

Bu sorunu çözdümmü hatırlamıyorum. Çipi Bus Powered modunda endüstriyel ortamda motorları kontrol eden hatta fırçalı motorların da on-off edildiği kartlarımda en az iki sene kullandım ve hiç sorun yaşamadım.

Şu sıralar FT232RL yi terkettim.

1. Bunun sebebi, içinde USB donanımı olan işlemci kullanmaya başlamam.
2. FT232RL fiyatının yüksek oluşu
3. FT232RL den data alındığında bununla iligili rutini otomatik başlatamamam (event oluşumu beceremedim)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

mcp2200 hakkında kimseden kötü yorum duymadım bu entegre hakkında ne düşünüyorsunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: skara1214 - 26 Temmuz 2012, 11:48:17
mcp2200 hakkında kimseden kötü yorum duymadım bu entegre hakkında ne düşünüyorsunuz?

microchip yeni kartlarında hep mcp yi kullanıyor, bende sorun yaşamadım
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

mehmet

Çok fazla tecrübem yok bu konuda ama
bir de TUSB3410 var. MSP430 launchpad
üzerinde bulunmakta.
http://www.ti.com/product/tusb3410

Kolay gelsin...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

skara1214

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 26 Temmuz 2012, 12:07:17
microchip yeni kartlarında hep mcp yi kullanıyor, bende sorun yaşamadım
mcp2200 ın datasheetin baktımda 921600 baudda 0.16 hata veriyor ftdi da böyle bir data yok sizce 4 saat 5 saatte bu hatadan bir sıkıntı çıkarmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: SpeedyX - 25 Temmuz 2012, 21:44:01
Direkt sor, benden de selam söyle yardımcı olur.

Andrew
Tel: +44 (0) 141 429 2777 - Ext. 1102
andrew.c@ftdichip.com

Hocam SpeedyX'in selamı var mı diyelim? :)

ferdem

Erhan hocam selamı söylesen iyi olur çünkü selamsız mailime beş gündür cevap gelmedi :) Şimdi şunu denemek istiyoruz, çeviriciyi harici beslemeli bir USB hub ile kullanmak, eğer problem güç ile ilgiliyse gücü daha sağlam bir kaynaktan verip göreceğiz.

ferdem

Evet, çeviriyi USB hub a taktık, USB huba enerji vermeye gerek olmadan takılma problemi ortadan kalktı. Bu işteki marifet USB hub ın içerisindeki kapasitelere kalıyor, enerjisiz bir hub başka ne yapabilir! İlk etapta çevirici modülün VCC-GND arasınaki kapasiteyi -datasheette önerilen değerlere ek olarak- arttırmayı düşünmüştük ancak cihaz bilgisayara takıldığında "inrush current" ın porta zarar verme tehlikesinden vazgeçmiştik.
rf arkadaşın bahsettiği gibi çevirici modülün çalıştığı şartlar da önemli olmalı. Çevirici modül, 2 adet AC motorun ON/OFF kontrolünü yapan devre ile iletişim sağlıyor, problem kaynağı motorlar olabilir. Normalde FT232R yi lab ortamında çok uzun süredir sorunsuz kullanıyorum.
Özet: FT232R de takılma problemi yaşayanlar USB hub ile deneme yapabilirler, enerjisiz porblem gitmezse huba enerji verip deneyebilirler.

Ek: ftdi den maile cevap gelmedi.