UPS'e 12V 4.5Ah yerine 12V 7A Akü bağlamak

Başlatan speedboy, 20 Eylül 2004, 09:44:31

speedboy

selam Powercom BNT-400A model UPs var kelepir biyerden buldum içinde 12V 4.5Ah akü mevcut ve ölmek üzere, bunu çıkartıp yerine 12V 7A akü bağlasam upsin elektronik devresinde değişiklik yapmam gerekirmi (UPS in çıkışını yakarmıyım)  yeni takacağım akü UPS in orjinal kutusuna sığmıyor. daha büyük bir kutuya monte etmem gerek, hem kendi aküsü varken baya ısınıyor 12v 7A takarsam ki daha çok ısınacaktır, bunu önlemek için fan mıtakmam daha uygun olur yoksa transistor soğutucularınımı değiştirmem gerek. yardımcı olursanız sevinirim.........

aster

Akü'nün Amperinin artması sadece şebeke kesintisinde çalışma zamanı arttırır devreyi etkilemez ve sığmıyorsa dışarıdan bir bağlantı yapman gerek, ısınma olayına gelince devrenin sürücülerimi ısınıyor öyleyse ilave fan atman iyi olur

cozturk

Şarj ssitemi yeni bağlayacağın aküyü de şearj edebilecek mi? sorusuna cevap evetse dışarıdan büyük kapasiteli akü bağlanabilir

Hicorotti

bir zamanlar kısa bir süre bir ups'cide çalışmıştım. şarj devresine ilave bir direnç ve diyotla şarjı kesintili verdiriyordu ve ısınmayı önlemiş oluyordu ama nasıl yaptığını bilmiyorum
Çatlak Bilgisayarcı ve Otomasyoncu ve de Elektronikçi http://www.40ikindi.com http://www.metafordergisi.com

salim ALTIN

merhaba.
Küçük güçlü ups ler yüklü olarak aküden enerji üretirken  kısa süre çalışmak için dizayn edilirler. kataloglarında yazdığı şekilde 15 veya 20 dakika. Dolayısıyla çıkış tarnsistör soğutucuları küçüktür. Eğer ek akü ile çalışma sürelerini arttırırsanız muhtemelen çıkış transistörleri aşırı ısınma nedeni ile bozulur. aster in önerdiği şekilde ek bir fan ile soğutma gerekir.
Akü akımının arttırılması da şarj devresini zorlaması kaçınılmazdır. Fakat genelde çıkış transformatörünü şebeke varken ters çalıştırarak aküyü şarj ederler. @Hicorotti nin bahsettiği yöntem muhtemelen bu tarz ups de uygulanan bir yöntem dir. Ama şarj devresi smps ise yanlızca şarj süresi uzar ama yinede aküyü doldurur.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

merhaba.
Elimdeki ups nin üzerinde 12v7.2 amperlik akü vardı.ben 12 v 40 amperlik akü taktım başta bişi olmadı bir ara elektriği kesip akü bitene kadar aküden çalıştırdım.Sonra elektriğe taktım.sonuçta tüm sigortalar attı.Daha yüksek akımlı sigortalar koydum çalıştı ama 2 dk sonra ups gitti.doğrultma ünitesindeki smps sürücü transistorleri ve şarjdaki 2 adet transistor yandı.transistorlerin yerine daha yüksek akımlı transistorler koydum ( aynı zamanda daha yüksek kazançlı) sistem gayet güzel çalıştı.Ama bu seferde smps trafo ısınmaya başladı.onunta metaline ilave soğutucu ve fan bağladım.Şuanda 40 amperlik aküyle gayet güzel ve problemsiz çalışıyor.deneyecek arkadaşlara kolay gelsin.
Not:sigortaların değerleriyle fazla oynamayın..atıyorsa önce tranasistorleri değiştirip sonra sigortalarla oynayın.

cozturk

Biraz pahalıya patlamış.  Bunun yerine sadece akım sınırını ayarlasan  iş daha kolay olurdu.

Örneğin şarj sistemi 12v7.2Ah aküye de 14V civarında gerilim veriyor diğerine de. Ancak bu durumda 12 v 40Ah olanın içi direnci daha düşük olduğundan daha fazla akım çekiyor, sistem zorlanıyor. Sadece şarj akımını sınırlayacak 1 adet watlı direnç bağlamak yetebilirdi. Tabi elk. kesildiğinde bu direnci bypass edecek yüksek akımlı bir diyod gerekebilirdi.

Aslında buınlarla hiç uğraşmadan belki şarj devresi üzerindeki bir trimpot ile ayar yapılabilirdi. Bu sistemin tek dezavantajı akülerin uzun sürede şarjı olabilir.

8) Vitrinlerde kullanılan 60W 12v lambalardan 1 adet alıp aküye seri  bağla işlem tamamdır. İlk anda  akü tamamen boş iken yüksek akım çekeceğinden lamba parıl parıl yanar(~5A çeker). Sonra akü doldukça  söner ve stand by akımını  da engellemez. Eğer şarj sistemi bu akımı da veremiyorsa 20W lamba bağlayıverirsin. Bu lambalar çok fazla ısındığından sağa sola değmese iyi olur. ucuna lehim de yapmayınız lehim bile eriyebilir.  :) By pass diyodu yine gerekebilir. Çünkü elk kesildiğinde invertere yüksek akım gidecek. Diyod yerine röle de kullanılabilir. elk. yok iken röle bıraksın lamba kısadevre olsun