Ahize Kapatılmasının Algılanması

Başlatan M_B, 29 Temmuz 2012, 11:48:50

M_B

Merhabalar;

Elimizde Standart tip bir telefon var.  Telefon santrala bağlı. Telefonun ahizesini kaldırıldığında (numara falan cevrilmiyor )  karşı taraftaki anlıyor ve sizinle konuşmaya başlıyor.
taki siz telefonu kapatana kadar.

Biz ise bu sistemi şu şekilde yapmak istiyoruz. Ahize yi iptal edip ahize icindeki kulaklık ve mikrofonu bir yere monte edip yanına da bir buton koyarak  butona basıldığında ahizenin kaldırılmış olduğunu santrala algılatmak.
Benim düşüncem Ahizenin oturduğu yerdeki sivici bir 8 bacaklı (pic12f675 ile kontrol ettirmek ) Butona basınca sivici aktif veya pasif ederek. Tek sorunum ise karşı tarafla konuşma bitince ahizenin kapattırılması olayı.
Düğmeye basan kişi konuşma bitince tekrar basmayabilir. Sistem acık kalabilir. Karşı taraftan ses gelmediğini algıladığımızda otomatik olarak ahizeyi kapatabilmek.  Bunu nasıl bir yöntemle çözebilirim.
Sonuç olarak karşı taraftaki konuşmanın bittiğini nasıl anlayabiliriz.
birde Beslemeyi Telefon hattı üzerinden almayı düşünüyorum sizce  olur mu?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Andromeda

Sizin koymak istediğiniz buton zaten telefonda var...neden böyle zor bir yola giriyorsunuz...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

M_B

Alıntı yapılan: elek - 29 Temmuz 2012, 12:37:19
Sizin koymak istediğiniz buton zaten telefonda var...neden böyle zor bir yola giriyorsunuz...?
Nasıl yani Hocam anlamadım.
Ahizeyi koydugumuz yerdeki sivic ten bahsetmiyoruz değilmi ?
Cunku ahize dısarda oldugumu telefon acık oluyor. Biz sadece konusmak istedigimizde butona bir kere basacagız
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Andromeda

Ahizeyi koyduğumuz yerdeki anahtardan bahsediyorum...yani konuşması biten ahizeyi yerine koyuyor zaten...
benim sorduğum , neden böyle bir ihtiyaç hissediliyor...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Bu tip işleri telefon hattındaki voltajı izleyerek yapabilirsin. Zaten doğrusu da bu.

Topraktan izoleli bir scopu telefon hattına bağla daha sonra telefon ahizesini kaldır indir kaldır indir. Tüm ipuçları scop ekranında belirecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

A tarafı kapatırsa B tarafının voltajında değişme olmaz. O sebeple @z'nin bahsettiği usul ile çözülmez.

Şunu yapabilirsin. Herhangi bir taraf butona bastığında önce karşı tarafa bir data yollar, bu "kapat" datasıdır. Karşı taraf bunu alınca kapatır. Tabi gönderen taraf da data gitti diye kendisini kapatır, hatta kapatmaz, karşıdan alındı onay datası bekleyebilir, alındı gelmezse kapat datasını tekrarlar veya işte kullanıcısını ikaz eder vs artık ne yapacaksa. Bu data alışverişleri anında hoparlor devresi kesilirse rahatsız edici sesler de duyulmaz.

Gönderilecek data FSK yapısında (fax sinyallerinden hatırlayın) veya DTMF yapısında olabilir. FSK,  DTMF'e göre çok hızlıdır. DTMF ise FSK ya göre donanımsal olarak malzemesi daha kolay bulunur, programı daha kolay yazılır.

Aynı hattan enerji alabilirmisin, bunu ancak devrelerini yaptıktan sonra çektiği akımı görerek anlayabilirsin. Çünkü telefon hatları çekilen akıma göre açılır veya kapanır. Kapalı hat bilmem ne kadar akımın altında ikendir ve 48V DC civarında elektrik vardır, bilmem kaç mA akım çekilince hat açıldı kabul edilir. Hat voltajı çekilen akıma göre değişir. Standartlara uyulursa hataçıkkken çekilen akım ile 10-12V en fazla 15V civarında bir hat gerilimi görülür.

Hattın sürekli açık kalmasının mahsuru yoksa açık bırakırsın, ses devrelerini kesersin hat ölü gibi durur, ses iletişimi olmaz. Birisi diğerine data ile çağrı yapar ve ses devreleri açılır, ta ki kapat butonuna basasıya kadar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ali_54

karşı taraf telefonu kapattığında santral tarafından hala açık olan telefona doğru disconnect tonu yayıldığını duymuştum. bir yazılımcı söylemişti. bu ton beklenebilir.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

elektronik

Alıntı yapılan: M_B - 29 Temmuz 2012, 11:48:50
Karşı taraftan ses gelmediğini algıladığımızda otomatik olarak ahizeyi kapatabilmek.  Bunu nasıl bir yöntemle çözebilirim.
Sonuç olarak karşı taraftaki konuşmanın bittiğini nasıl anlayabiliriz.
birde Beslemeyi Telefon hattı üzerinden almayı düşünüyorum sizce  olur mu?

arayan kişi telefonu kapattığında karşı tarafa  500hz lik bir ses tonu  gider o ses tonunun frekansını ölçerek işlem yaptırabilirsiniz.

yanılmıyorsan 500hz bir sinyal olması gerekiyor ama yinede ölüçün yanılmışta olabilirim.

Ali_54

karşı kapattığında ufak bi çıt sesi  duyuluyor o ne? adamın no ya basmadaki karşıda oluşan titreşim mi? bir de bu bahsettiğiniz yaklaşık 500Hz I biz niye duymuyoruz. süresi mi çok kısa bu sinyalin yada genliği duyulmayacak kadar az
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

OG

Alıntı yapılan: elektronik - 21 Ocak 2013, 21:52:32
arayan kişi telefonu kapattığında karşı tarafa  500hz lik bir ses tonu  gider 
İlk defa duydum bunu.

t2

Arayan kişi telefonu kapattığında  şöyle bir ses gider

dıt dıt dıt dııııt,     dıt dıt dıt dııııt,   dıt dıt dıt dııııt,   dıt dıt dıt dııııt,   

Bu sesler şebekeye göre farklı tonda olabilir. Sadece tonu değil zarfını da algılamak gerek. yani 3 tane kısa  bir uzun çaldı veya başka şekilde çaldı. bunlardan 3-5 çeşit olabilir. Bu tonlardan her hangi biri varsa, karşı taraf kapatmış demektir. hattın daha fazla açık durmasına gerek yok.  hat normale dönmelidir. 

Bişey danışma hattı yaptınız arayana 15 dakika bilgi veriyor diyelim. arayan aradı, dinlemedi  kapattı gitti. bu durumda hattınızın yeni bir arama için normal hale geçmesi gerek. yani 15 dakika dolana kadar konuşmaya devam etmemesi gerek. 

Sadece gelen çağrı değil yapılan çağrı için de geçerlidir.  iyi günler,  kolsaati kazandınız, onaylıyorsanız 1e basın. 

elektronik

Bende şu an @M_B arkadaşın sözünü ettiği devreye benzer bir devre yapıyorum.

Arayan kişi (dahili hattan) telefonu kapattığında karşı tarafın otomatik kapanması gerekiyor.

Bizim santralden denedim, ( karel ms48 ) karşı tarafı arayıp telefonu kapattığımda yukarda sözünü ettiğim ( 500hz ) ses tonunu duydum, tüm santrallerde bu böylemidir bilmiyorum farklıda olabilir diye birkaç santral işi yapan arkadaşa sorduk onlarda aynı şeyi söyleyince devreyi bu ses tonuna göre yapmaya karar verdim. 

Bu arada bu ses tonu çevir sesiymiş onuda az önce farkettim.

Ben bu sesin frekansını ölçerek telefpnu kapattırmayı düşünüyorum.

OG

Dahili santralde özel bir durum olabilir diğerlerinde bu olsa gerek,

Alıntı yapılan: t2 - 22 Ocak 2013, 13:58:50
Arayan kişi telefonu kapattığında  şöyle bir ses gider

dıt dıt dıt dııııt,     dıt dıt dıt dııııt,   dıt dıt dıt dııııt,   dıt dıt dıt dııııt,   

elektronik

Alıntı yapılan: OG - 22 Ocak 2013, 14:35:07
Dahili santralde özel bir durum olabilir diğerlerinde bu olsa gerek,

Buda meşgül tonu sanırım. bu tonu duyunca telefon kapattırılabilir.

OG

https://www.google.com.tr/search?q=Call+Progress+Tone+Standards

meşgul tonu biraz daha uzun
Örnekleme yaparsak
dııııııııııııııııııııııııııııt                     dııııııııııııııııııııııııııııt                     dııııııııııııııııııııııııııııt  Normal Çalma
dıııııııııt       dıııııııııt       dıııııııııt   Meşgul 
dıııt  dıııt  dıııt  dıııııııııt  Hata

http://en.wikipedia.org/wiki/Busy_signal
http://en.wikipedia.org/wiki/Ringback_tone

Bunların hepsinde frekans aynı, süreler farklı. Frekans da genelde 440Hz , yani Lâ sesi. Ancak süre ve tonlar ülkelere/firmalara göre değişebilir.
http://en.wikipedia.org/wiki/Call-progress_tone