Tam sinus inverter

Başlatan agora_meyhanesi42, 01 Ağustos 2012, 23:30:45

agora_meyhanesi42

1. Devre pratikte denenmedi sadece proteusta denendi.
2. Pc osilaskopta tam sinus gorulmustur.
3. Deneyen arkadaslar bilgi verirse sevinirim.
Atmel işlemci ile yapilmis devre tarafimdan pice uyarlanmistir. Pic basic pro ile yazilan program sadece alti satırdan oluşmaktadır. Proteusta simüle edilmiştir. Indiren ve isine yarayan arkadaslarin kaynak baska forumlarda paylasirken kaynak belirtilmesi rica olunur. Kendimin ticari amacla yaptigi ve parasizliktan dolayi hayata geçiremedigim bu devrenin çalışabilirligini merak ediyorum çalıştıranlar olursa bilgilerini rica ederim. Ticari amaçlar icin kullanacaklarin özel mesaj atmasını rica ederim. link :
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/bglc24ip/Pure_Sine_Wawe.rar.html
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

POWER

tekrar yükleyebilirmisin?arşiv hatalı çıkıyor.
TB6BKG

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

teşekkürler OG yeni link verdiğin icin

sezgin05

Bu devrede regülasyon göremedim...

agora_meyhanesi42

sezgin05 daha öncede söylediğim gibi bu devre gerçek hayatta değil sadece bilgisayarda denenmiştir. Onun icin sadece sinus dalga üretme işine yoğunlaştım. Yani diğer verilen inverter devreleri gibi kare değil sinus üretmek amacı güdüldu onun icin regulasyon vb seyler eksik olabilir. Isteyen  arkadaşlar istediği şeyi ekleyebilir.

aslan_korhan

Trafonun çıkışına 1mH ve 2uF'lık LC Filtre koyarsan sinyal tabiki biraz Sinüse benzeyebilir. Fakat pratikte bu şekilde pek bir işe yaramaz.
Bu LC Filtreyi devreden çıkarırsan Sinyalin aslında Karedalga olduğunu göreceksin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

agora_meyhanesi42

aslan_korhan hocam cikisa bir seyler koyarak veya koymayarak sonucta sinus değil mi bu. Olabilir ben zaten pratikte denemediğimi söyledim. Ama ne bileyim en azindan sinus yada sinuse en yakin bir isaret cikacaktir. Evet sinus formunu LC filtre borclu. Dusuk guclerde işe yaşayabilir. Denemek lazim tabi

aslan_korhan

LC filtre kullanırsan çekilen yükke bağlı olarak sinyal şeklin bozulacaktır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.