Quadracopter bekçiler

Başlatan salih18200, 05 Ağustos 2012, 11:17:37

salih18200

Şehit haberi duyunca aklıma bir fikir geldi. Üzerinde iyi bir görüntü işleme yazılımı ile donatılmış kamera barındıran quadrocopterler karakol çevrelerinde ve buna benzer kritik yerlerde gece devriyesine bırakılsa olağan dışı durumda karakolda ki nöbetçiyi vb. yerleri uyarsa nasıl olur. Böyle bir proje hayata geçirilemez mi ?

Firzen

Zaten Artık ülkemizdeki bir çok askeri akademide mühendislik eğitimi görenlerin çoğuna Quadracopter yaptırıyorlar.Dayımın oğlu orada okuyor.O bile yapabiliyorsa eminim biz daha iyisini yapabiliriz. 8)
Rusların yaptığı bir tane Quadracopter var bu sanırım PWM modülü yerine içindeki işlemcinin gücü sayesinde ileri seviye Matrix formülleri ile hareket ediyor olabilir.

Prototype Quadrotor with Machine Gun!
Kararsız...

Tagli

Yukarıdaki video çakma. Daha önce forumda paylaşılmış ve tartışılmıştı.
https://www.picproje.org/index.php/topic,39415.0.html

Alıntı yapılan: Firzen - 05 Ağustos 2012, 11:54:43
...bu sanırım PWM modülü yerine içindeki işlemcinin gücü sayesinde ileri seviye Matrix formülleri ile hareket ediyor olabilir.
İleri seviye matrix formülleri ne ola ki? Durum uzayında kontrol'den mi bahsediyorsun? Bunun PWM modülü ile ne ilgisi var?
Gökçe Tağlıoğlu

z

Enerjisini yerden alan, ucurtma gibi yere kablo ile bagli helikopter benzeri bir makine silahta dahil olmak uzere gozetleme techizatini yerden yuzlerce metre yukariya kaldirabilir ve 4/4 luk nobet tutabilir.

fakat boyle bir sistemi yapmis olsak dahi kullanilmasina izin vermeyebilirler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pea

Alıntı yapılan: Firzen - 05 Ağustos 2012, 11:54:43
Zaten Artık ülkemizdeki bir çok askeri akademide mühendislik eğitimi görenlerin çoğuna Quadracopter yaptırıyorlar.Dayımın oğlu orada okuyor.O bile yapabiliyorsa eminim biz daha iyisini yapabiliriz. 8)
Rusların yaptığı bir tane Quadracopter var bu sanırım PWM modülü yerine içindeki işlemcinin gücü sayesinde ileri seviye Matrix formülleri ile hareket ediyor olabilir.

Prototype Quadrotor with Machine Gun!

Tamamen bilgisayar ortamında yaratılmış , çizimden ibaret bir quadrotor o.

pisayisi

O dağları tepeleri görsen eminim quadro muadro bir işe yaramayacak anlarsın. A10 thunderbolt gattling silahı mı monte ediceksin bu sinekvari kaldırma gücü olan oyuncaklara gerçekci olun...
Murat

z

Hayal kurmak ve uygulamak bedava.

bahsettigim gibi enerjisini yerden kablo yada hortumla alan. Gozetleme araci havada asili durabilir.

360 derece gozetleme yapabilir. diyelimki supheli bir durum tepit etti. hemen agir silahlari tasiyan ikinci bir makine havalanabilir.

yeterki yapmak iste.

uzun namlulu nokta atisi yapan silahlarla elbette bu sistemler devre disi birakilabilir.

Fakat bu sistemler ucuza yapilabilir. Adres ostim sanayi sitesi.

mesaj birleştirme:: 05 Ağustos 2012, 13:40:20

Belki gozetleme icin buyuk balonlar bile kullanilabilir. Bir balon siradan silahlarla vurulamayacak yuksekliklere konumlanamazmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Firzen

Alıntı yapılan: Tagli - 05 Ağustos 2012, 12:20:53
Yukarıdaki video çakma. Daha önce forumda paylaşılmış ve tartışılmıştı.
https://www.picproje.org/index.php/topic,39415.0.html
İleri seviye matrix formülleri ne ola ki? Durum uzayında kontrol'den mi bahsediyorsun? Bunun PWM modülü ile ne ilgisi var?

Bazı sistemlerde PWM modülü ile değil matematiksel işlemlerle ile kontrol yapılır.Bunun sonucunda biz insanlar genelde bu tür matematiksel işlemleri çözmek için matlab gibi programlar kullanırız.Fakat bazen işin otomatiğini sağlamak için Fanuc Gibi CNC ve Robot kolu üreten firmalar hassas işlemler için Embedded sisteme ihtiyaç duyar bu embedded sistemlerinde sonuç olarak bu formülleri çalıştırması için iyi bir işlemci hafıza ram vs... ye ihtiyaç duyar.Bu tür kartlarda PWM yerine ileri seviye kordinat ve matematiksel işlem olarak bilinen matris işlemleri kullanılır(bkz. universite-1.sınıf=Lineer Cebir   => Robotik Motion Control Matriz Applicatian.  veya bölüm olarak da Uzay müh. gibi bölümler bu tür konuları iler bkz. itü müfredatı)

Mesela bu tür işlemleri Beaglebone ile yapabilirsin.Ben daha beaglebone kullanmasını bilmediğim için matlab da yapıyorum.
Kararsız...

VFR

İyi de zaten mikro denetleyici bu matematiksel işlemleri yapıp PWM ya da DAC ile sistemi kontrol eder.

salih18200

Benim burada düşündüğüm model üzerinde silah olmayacak sadece ileri derece de görüntü işleme yeteneğine sahip birimler olacak. Enerji sorununuda şu şekilde çözebiliriz. Karakolun çatısına şarz istasyonu kurulur helikopter pisti gibi daha küçük boyutlarda, 3-4 tane veya ihityaca göre kaçtane gerekirse cuadrocopter devir daimli olarak görev değişimi yaparak sırayla havalanırlar şarjı biten görevi diğerine devreder. Otonom bi şekilde gece gündüz çevreyi tarama işlemi gerçekleştirebilirler.

malpaslan1979

Keşke sorun sadece dört pervaneli bir uçan alet ile çözebilecek kadar basit olsa! Bu arada bu konuyu açan arkadaşımızın nerede askerlik yaptığını merak ediyorum. Sınıfı neydi? Bunu ciddi olarak soruyorum. Hakkari Çukurca'da basılan bölgede 2003-2004 yıllarında askerlik yapan biri olarak soruyorum.

salih18200

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 05 Ağustos 2012, 13:52:14
Keşke sorun sadece dört pervaneli bir uçan alet ile çözebilecek kadar basit olsa! Bu arada bu konuyu açan arkadaşımızın nerede askerlik yaptığını merak ediyorum. Sınıfı neydi? Bunu ciddi olarak soruyorum. Hakkari Çukurca'da basılan bölgede 1993-1994 yıllarında askerlik yapan biri olarak soruyorum.

Askerlik yapmadım henüz, böyle bir sistemin verimliliği noktasında orası şuan beni aşar çünkü askeri ortam şartlarını hiç bilmiyorum. Bizimkisi sadece iyi niyetle ortaya atılmış bir fikir, ama uygulanabilir. Verimli olur olmaz orası dediğim gibi benim bileceğim konu değil.

Tagli

Bence kablo fikri mantıklı. Ufak bir cihaz kendi taşıyabileceği pille 10-15 dakikadan fazla uçamaz.

Firzen, sanırım kavramlar konusunda biraz kafan karışmış. PWM modülünün kontrol algoritmalarıyla doğrudan bir ilgisi yok. Yani PWM modülü ile kontrol yapmak diye birşey yoktur zaten. Kontrol algoritması bir bilgisayar veya mikrodenetleyici üzerinde çalıştırılır (Genelde tabi. Yoksa analog elektronik elemanlarla ve hatta mekanik elemanlarla da kontrol yapılabilir). Kontrolör olarak da bilinen bu algoritma (veya düzenek) giriş verilerine göre çıkış verileri üretir, yani bir başka deyişle kontrol sinyalini üretir. Bu sinyali gerçek dünyaya aktarabilmek için bir arayüze ihtiyaç vardır ki elektrik motorları söz konusu olduğunda iki seçeneğin var: Ya PWM kullanacaksın ya da analog olarak sürüş yapacaksın. Analog yöntemler düşük verimleri sebebiyle günümüzde pek kullanılmıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

malpaslan1979

Arkadaşlar keşke coğrafyayı görmüş olsanız. Er erbaşların hepsi özel eğitimli komando değil. Usta birliğine gelene kadar 100-150 mermi atan daha görmedim. Ben usta birliğine kadar toplasanız 15 mermi atmadım. Şarjör yanakları eğri büğrü olduğundan atışlara gittiğimizde silahlar tutukluk yapardı. Bakım içtimada MG3 çü diye eğitim almış askerler söktüğü silahı bir araya getiremezdi. Silahına alışkın olmayan askerler değil terörist baskını normal sıfırlama atışlarında titrerdi, neden titriyordu adam alışık değil ki korkuyor.

Dört pervaneli helikoptere gelene kadar uğraşılması gereken çok ayrıntı var değerli dostlar.

Bu arada şehitlerimize rahmet kederli ailelerine başsağlığı diler yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar dilerim.

salih18200

Ani bir terörist baskınında 1. tepede bulunan üzerinde patlayıcı yüklü bir quadrocopter harekete geçerek mevzide bulunan teröritlerin bulunduğu alana kamikaze dalışı gerçekleştirebilir.

mesaj birleştirme:: 05 Ağustos 2012, 14:17:38

biraz bilim kurgu tarzı oldu ama yapılmıcak şeyler değil..