QuadroCopter Nasıl Yapılır? Neler Öğrenmeli?

Başlatan mavikaplan, 06 Ağustos 2012, 02:35:58

mavikaplan

Arkadaşlar picbasic biliyorum,c programlama biliyorum ama C ile hiç mikrodenetleyici programlamadım, dijital elektronik tasarımını iyi derecede biliyorum. Analog elektronik orta sayılır. Şimdi bu elimdeki malzemelerle quadrocopter nasıl yapabilirim? Quadrocopter yapabilmek için daha nelere çalışmam gerekli, neler öğrenmem gerekli? Bunu söylerseniz ona göre kendime bir çalışma haritası çıkarıcam  :P

VFR

Kontrol kartını kendin yapmak istiyorsan aşağıdakileri çok iyi bilmen lazım.

-mekanik sistemlerin modellenmesi
-sistem dinamiği
-sistem analizi
-kontrolcü tasarımı
-diferansiyel denklemler , lineer cebir
-elektronik tasarım
-mikro denetleyici
-C programlama
-Matlab-Simulink

Ama eğer ben parçaları alıp monte ederek yapmak istiyorum diyorsan hiç bir şey bilmene gerek yok , malzemeleri al ve birleştir.

mavikaplan

Alıntı yapılan: healme - 06 Ağustos 2012, 03:02:56
Kontrol kartını kendin yapmak istiyorsan aşağıdakileri çok iyi bilmen lazım.

-mekanik sistemlerin modellenmesi
-sistem dinamiği
-sistem analizi
-kontrolcü tasarımı
-diferansiyel denklemler , lineer cebir
-elektronik tasarım
-mikro denetleyici
-C programlama
-Matlab-Simulink

Ama eğer ben parçaları alıp monte ederek yapmak istiyorum diyorsan hiç bir şey bilmene gerek yok , malzemeleri al ve birleştir.

Sıfırdan kendim tasarlamak istiyorum.Diferansiyel denklemler ve lineer cebir de biliyorum. Diferansiyel denklemler ve lineer cebir quadrocopter 'da tam olarak nerde kullanılıyor?

pisayisi

Alıntı yapılan: mavikaplan - 06 Ağustos 2012, 11:51:19
Sıfırdan kendim tasarlamak istiyorum.Diferansiyel denklemler ve lineer cebir de biliyorum. Diferansiyel denklemler ve lineer cebir quadrocopter 'da tam olarak nerde kullanılıyor?

Dif denklemler lineer cebir quadro tasarımında doğrudan araç değiller. Sıfırdan başlayarak ta daha iyi neticeler bekleme tecrübe tecrübe tecrübe bunlardan istifade et hazır sistemler içinde açık kaynak kodlu atmega işlemcili örnekleri inceleyerek işe başla. Bilmen gereken pozisyon bilgisini üreten sensörlerden gelen data ile motorları sistem yere paralel kalacak şekilde kontrol edebilmen. En karmaşığı bir pid otomatik kontrol bilgisi ister . . Tabi bunları adapte edeceğin yetenekli pwm modülleri adc imkanı olan sensörleri okuyabilecek olan bir ya da daha fazla işlemci...
Murat

VFR

Önce sistemin denklemlerini çıkarman lazım , hareket denklemleri mesela.
Bunları çıkaracaksın , bu denklemler zaten diferansiyel denklemler şeklinde olacak , sana diferansyel denklemler burada lazım olacak.
Sadece diferansiyel denklem bilginle yapamazsın. Mekanik sistemlerin modellenmesini çok iyi bilmen lazım öncelikle.

Tagli

Basit bir quadrotor yapmak için pek fazla matematik gerekmiyor. PID kontrolünün mantığını anlamak ve bunu koda dökebilecek yeteneğe sahip olmak yeterli. Teorisini bilmeden de yapılabilir yani. Onun dışında, fırçasız motor ESC'leri ile iletişim kuracak kodu yazabilmek lazım. Hobi servo motorlarla aynı şekilde çalışıyorlar zaten. Hazır kumanda modüllerinin sinyallerini mikrodenetleyici ile okuyabilmek de gerekli. ESC sürme işinin tersten yapılması bir çeşit. Zaten normal uçak vs. modellerinde kumanda modülü sinyali doğrudan ESC'ye bağlanıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

CoşkuN

mavikaplan

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, @Coşkun verdiğin siteye baktım ama biraz amatör işi anlatıyor. Ben daha çok işin temelini anlamak istiyorum, bunun matematiğini, hesaplamalarını anlatan bildiğiniz bir site var mı?

CoşkuN

mavikaplan

Teşekkürler, verdiğiniz siteyi inceleyeceğim :)