$4.99 Stellaris ARM Cortex-M4F LaunchPad

Başlatan fatihinanc, 08 Ağustos 2012, 03:00:59

Mucit23

Arkadaşlar StellarisWare yi indirip kurdum. İçindeki keil ile yazılmış örnek koldarı açıp derliyorum. Karta yüklemeye çalıştığımda sürekli bağlantı hatası alıyorum. Ayarlarla hiç oynamadım. Kablolarda sağlam. Başka ne problem olabilir.

AsHeS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Ocak 2013, 10:29:57
Arkadaşlar StellarisWare yi indirip kurdum. İçindeki keil ile yazılmış örnek koldarı açıp derliyorum. Karta yüklemeye çalıştığımda sürekli bağlantı hatası alıyorum. Ayarlarla hiç oynamadım. Kablolarda sağlam. Başka ne problem olabilir.
StellarisWare 'den başka ICDI driver paketi var TI'nin onu indirip kurman gerekiyor.Daha doğrusu kiti bilgisayara tanıtman için StellarisWare klasöründe bulunması lazım.
Keil için hızlı başlangıç kılavuzu;
https://www.dropbox.com/s/ml8b48bf34lko95/lm4fusingkeil.pdf

Mucit23

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 04 Ocak 2013, 10:33:08
StellarisWare 'den başka ICDI driver paketi var TI'nin onu indirip kurman gerekiyor.Daha doğrusu kiti bilgisayara tanıtman için StellarisWare klasöründe bulunması lazım.
Keil için hızlı başlangıç kılavuzu;
https://www.dropbox.com/s/ml8b48bf34lko95/lm4fusingkeil.pdf

Hocam yalnız bu dediğiniz ICDI driver  paketi zaten  StellarisWare ile geliyor. Windows kiti tanıyor.

fractal

bence ccs5 kullanıyorum kendi kartımı kullanıyorum.programı yüklüyorum debug yapıyorum.bazen adım adım çalıştırırken fatal eror gibi bir hata veriyor.normal çalışsada halen bir led on-off yapamadım.örneklerde startup dosyası var.bunu eklemesek olurmu.direk main.c den tüm ayarlarlar olmazmı.ama main den yapmaya kalktığım hata veriyor.tüm sorunlar kendi kartımı kullandığım için.bir türlü ayarlayamadım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

AsHeS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Ocak 2013, 10:50:29
Hocam yalnız bu dediğiniz ICDI driver  paketi zaten  StellarisWare ile geliyor. Windows kiti tanıyor.
Keil üst tarafta Flash altında bulunan configure flash tools seçeneğine tıkladığınızda gelen menüde Stellaris ICDI yazıyorsa download butonuna tıkladığınızda direkt programlanması gerekiyor kitin.

Mucit23

Aynen öyle yazıyor. Fakat sürekli bağlantı hatası

Aldığım Hata budur

Alıntı YapLoad "C:\\StellarisWare\\boards\\ek-lm4f120xl\\blinky\\rvmdk\\blinky.AXF"
Connecting: Mode=JTAG, Speed=1000000Hz
Connection failed!, error code=&d

z

Şeytan kulağınakurşun uzun zamandır almıyorum bu hatayı.

Stellarisleri programlarken bazen bende de oluyor bu sorun.

ICDI yi elle çalıştırıp  kurtarma işlemi yapmak gerekebiliyor.

Reset butonuna basılı tut.Parmağını çek. Elektriği açkapa şeklinde talimatlar veren bölüme bir bakın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Az önce denedim. İşin ilginç olan tarafı aynı kite iş arkadaşımın bilgisayarında program atabiliyoruz.

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2013, 11:20:51

Reset butonuna basılı tut.Parmağını çek. Elektriği açkapa şeklinde talimatlar veren bölüme bir bakın.

Hocam bahsettiğiniz bölüm neresi

z

Desktop üzerinde duran LM Flash Programmer ikonunu tıklayın.

Other Utilities'e gelin.

Fury and DustDevil Classes seçerek

Unlock Debug Interface'i çalıştırın.

Bu bahsettiğim işlemi CM3 de ara sıra yapmam gerekiyordu. CM4 de de işe yarayabilir. (Bende CM4 yok denemedim hiç)

fractal

bu hata ne anlama geliyor..

CORTEX_M3_0: Can't Run Target CPU: (Error -1268 @ 0x90001) Device is locked up in Hard Fault or in NMI. Reset the device, and retry the operation. If error persists, confirm configuration, power-cycle the board, and/or try more reliable JTAG settings (e.g. lower TCLK). (Emulation package 5.0.872.0)

aslında bana şu lazım.kendi kartım ile f portunu on-off yapan main programı.cünkü blinky örneği inceliyorum.orda ne osc ayarı var ne port ayarı.birşey yok.bu ayarlar nerde yapılıyor.startp.c dosyasında da yok..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2013, 12:50:49
Desktop üzerinde duran LM Flash Programmer ikonunu tıklayın.

Other Utilities'e gelin.

Fury and DustDevil Classes seçerek

Unlock Debug Interface'i çalıştırın.

Bu bahsettiğim işlemi CM3 de ara sıra yapmam gerekiyordu. CM4 de de işe yarayabilir. (Bende CM4 yok denemedim hiç)

Hocam LM flash programmerle hex veya bin dosyası yükleyip çalıştırabiliyorum. Yani keilde derleyip lm flash programmer ile program atıyorum. Fakat benim için iki iş oluyor. Keilde tek tuş ile programı yüklemek varken bu şekilde uğraşmak bana taş taşımak gibi geliyor. (Çok tembelim :D)

Sizin dediğinizi yapınca kite birşeyler oldu artık ne program atabiliyorum nede silebiliyordum. Kiti Tam çöpe atacaktımki diğer bilgisayarda tekrar keil ile program attım düzeldi. Ama benim bilgisayarımda yine keil ile program yükleyemiyorum. LM flash programmer vasıtası ile program atıyorum

z

Zaten Keil'de LMFlash programmer'ı çağırıyordur. Kendi kafasına göre programlamaya çalışmaz. (Diye düşünüyorum)

Benim M3 kartımda bu sorun olduğunda;

Keili kapatıyorum.
Kartın USB bağlantısını kesiyorum.
Kartın elektrik bağlantısını da kesiyorum. (Sizde bu durum olmayabilir, usb kablosundan besleniyorsa)

Sonra işlemleri tersden uyguluyorum. Kablo tak, Keil çalıştır gibi.

Sorun hala devam ederse LMLash ile kurtarma yapıyorum.

LMFlash programlıyorsa menülerden frekans değerlerini vs not edip. Keil'deki değerlerle aynı olup olmadığını teyid edin.
Muhtemelen aynı olması lazım. Ama gene de kontrol edin.

Keil Target for optionda Debug ve Utilities de Stellaris ICDI seçildiğinden emin olun.

Buna rağmen sorun devam ediyorsa TI e2e de sorunu gündeme getirin.

fatihinanc

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2013, 11:20:51

Hocam bu durum çip üzerindeki JTAG pinlerini GPIO veya diğer amaçlar için kullanınca oluşuyor.
"LM Flash Programmer" içerisindeki "Debug Port Unlock" çipi tamamen silmeye ve dolayısiyle tekrar programlanabilir hale getirmeye yarıyor.

Arkadaşın sorunu muhtemelen Windows driverları ile ilgili.
@Mucit23,
Stellaris ICDI driverlarını kurduğunuzdaan eminsiniz değil mi ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Mucit23

Yok hocam yüklemişim.

image sharing
Aygıt yöneticisinde görünen böyle

Buradan sürücü yazılımını güncellemek istediğimde bana sürücü yazılımı güncel diyor.

Sanırım Ti'ye sormakta fayda var.

muhittin_kaplan

Bir Arkadaş "Bu setle Şunu Şunu yapabilirz", "Bu derleyiciyi, şu ayarlarla kullanabilirsiniz" dese büyük sevaba girecek.