MC34063 gibi entegre arıyorum ancak on/off kontrol pini olmalı. ?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 10 Ağustos 2012, 14:32:39

XX_CİHAN_XX

MC34063 gibi bir malzeme arıyorum ancak LM2576 gibi on/off kontrol pini olmalı.

Aklıma 3 no lu Ct pinini tr. ile şaseye çekerek osilatörü, dolayısıyla regülatörü durdurma fikri geliyor ama sağlıklı olur mu bilmiyorum.

Harici olarak on/off kontrol pini olan bir step up entegresi var mı?

Giriş voltaj aralığı 6-9V, çıkış voltajı 12V sabit olarak kullanacam.

Akım değeri olarak 1A-2A arası birşey olursa tadından yenmez :D
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

bymrz

CT ucunu tr ile şaseye çektiğinde muhtemelen çıkışta, giriş gerilimini göreceksin...

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2012, 14:58:15

Alıntı yapılan: justice_for_all - 10 Ağustos 2012, 14:47:26
LT1109ACN8
MAX771ESA+

Hocam yalnız bu converterlar biraz pahalı, değil mi? (diğerlerine göre)

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: alone_lover - 10 Ağustos 2012, 14:51:26
CT ucunu tr ile şaseye çektiğinde muhtemelen çıkışta, giriş gerilimini göreceksin...

Haklısın hocam dikkat ettim de dediğiniz gibi yüksek ihtimalle giriş voltajı çıkışa yansır.

Bu arada giriş voltaj aralığım da atladığım bir nokta olmuş 6V ile 12V aralığında bir girişim söz konusu
Bu durumda LT1109ACN8 bana uymuyor.
MAX771ESA bu çip ise harici bir mos kullanmam gerektiği için hoşuma gitmedi açıkçası.

Birde şöyle bir çip buldum LT1370. Uygun gibi ama daha güzel alternatiflere açığım.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

gevv

hocam digikeyden bakın

http://www.digikey.com/product-search/en/integrated-circuits-ics

çok gelişmiş arama seçeneği var  voltaj akım vb. bilgilerinide yazmışlar daha kolay uygun entegre bulursunuz

justice_for_all

LM2700
LM27313
LM2731
LMR62014
LM2733
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

tyildizak

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 10 Ağustos 2012, 14:32:39
MC34063 gibi bir malzeme arıyorum ancak LM2576 gibi on/off kontrol pini olmalı.

Aklıma 3 no lu Ct pinini tr. ile şaseye çekerek osilatörü, dolayısıyla regülatörü durdurma fikri geliyor ama sağlıklı olur mu bilmiyorum.

Kullanım şeklinize göre 5. pin üzerinden lojik voltajla çıkışı açıp kapayabilirsiniz.

XX_CİHAN_XX

bymrz

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 11 Ağustos 2012, 16:22:13
Hmm güzel fikir hocam deneyeceğim

Sanmıyorum... Muhtemelen yine giriş geriliminin altına düşmeyecektir... Datasheet'te , IC'nin iç yapısına bakarsanız, ne demek istediğimi anlayacaksınız...

tyildizak

Alıntı yapılan: alone_lover - 12 Ağustos 2012, 04:52:52
Sanmıyorum... Muhtemelen yine giriş geriliminin altına düşmeyecektir... Datasheet'te , IC'nin iç yapısına bakarsanız, ne demek istediğimi anlayacaksınız...

Doğrudur, step-up'ta değil step-down'da işe yarıyor. giriş-çıkış voltajlarınızı karıştırmışım.

XX_CİHAN_XX