STM32F4 DISCOVERY KARTLA ESC KULLANARAK MOTOR SÜRME!

Başlatan cooldoubtless, 13 Ağustos 2012, 02:31:13

cooldoubtless

Arkadaşlar stm32f4 de pwm çıkışıyla motor sürebiliriz..ancak bir quadrotor projesiyle uğraştığımızı düşünelim..pwm çıkışına mı esc yi bağlamamız gerekiyor? bu pwm işini esc mi görecek denetleyici mi? eğer denetleyiciden pwm çıkışı alabiliyorsak esc kullanımına neden ihtiyaç duyuyoruz? sadece çıkış akımı motora yetmediği için mi? yani esc burda sadece kuvvetlendirici görevi mi görüyor? bakın bir sitede benimkine benzeyen bir soru soran arkadaşa verilen cevap şu olmuş...
--------------------------------------------------------------------------------------------------
"Kardeş esc bir başka dilde alette elektrikli motor varsa onun devrini ayarlayan alettir.
iki genel tipi vardır
fırçalı motor
fırçasız motor
kullanım şekillerine göre de
tekerlekli , ve pervaneli olmak üzere ikiye
soğutmasına göre de su ve hava olmak üzere ikiye ayrılır.
örnek
fırçasız motorlu onroad araba için
hava soğutmalı fren tertibatı ve veya ters dönme(geri vites) özelliğine sahip esc kullanılır. motorun maksımum devırde cektıgı ampere göre buyuklugu belırlenır.
ucak ıcın ıse
fırcalı motorlu ucak ıcın
kullanılan pıl tıpını destekleyen fırcalı esc kullanılır
olmazsa olmaz yani
motor dönmez araba gitmez.
arastırmamıssın..........."
----------------------------------------------------------------------------------------------------

böyle bir cevap gelmemesi için ekledim bu iletiyi :) benim asıl sormak istediğim şu..eğer mikrodenetleyiciden pwm çıkışı alabiliyorsam esc ye neden ihtiyaç duyuyorum bu projede?

muhittin_kaplan

PWM ile motorun Hızını ayarlarsınız. ESC kullanmamızın Başlıca sebebi Motorun Gücünün Yüksek olması ve Kontrol Kartımızın Bu gücü sağlayamamasıdır. İkincil nedeni ise Fırçasız Motor Kullanmak için 3faz deyebileceğimiz bir sinyal şeklinin olmasıdır.

cooldoubtless

cevabınız için teşekkürler mühittin bey..quadrotor projesi için kullanmak istiyorum da esc leri..denetleyici olarak stm32f4 kullanmayı düşünüyorum..bunun pwm çıkışını esc ye vereceğim..lipo pil ile de esc yi besleyeceğim..esc çıkışını da motora girdiğimde motor kullanılabilecek değil mi yanlış anlamadım? sadace yapmam gereken duty cycle ile mikrodenetleyiciyi programlayıp farklı pwm değerleri üretmek olacak..

muhittin_kaplan

Genel itibari ile doğru. Ama Pwm in 50hz i geçmemesi, 1-2ms duty olması gibi çartları var.
Bunu konrol etmek için RC servolarda denem yapabilirsiniz.