USB akımını sınırlama

Başlatan ages, 14 Ağustos 2012, 11:42:32

ages

Merhabalar arkadaşlar,

Bir tasarımda USB portundan çekilen akımı 100ma de sınırlamam gerekiyor. Nasıl yapabilirim acaba?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Erol YILMAZ

100 mA i geçince çıkış gerilimi düşmeye mi başlayacak ?
Yoksa komple mi kesecek ?

bymrz

Resettable PTC diye arayabilirsin...  Fakat sınırlamadan ziyade sigorta gibi...

t2

Alıntı yapılan: ages - 14 Ağustos 2012, 11:42:32USB portundan çekilen akımı 100ma de sınırlamam gerekiyor. Nasıl yapabilirim acaba?
Dirençle sınırlayabilirsin.

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: alone_lover - 14 Ağustos 2012, 12:44:25
Resettable PTC diye arayabilirsin...  Fakat sınırlamadan ziyade sigorta gibi...

Tam olarak çalışma mantığını anlatabilirmisiniz?
Normal bir ptc gibi üzerinden geçen akım arttıkca direnci buna bağlı yükseliyor, yoksa belli bir akım değerini geçince aniden yüksek direnç gösteriyor.

ages

Cihazın USB girişi olacak. Ancak sadece flash disk bağlanabilecek. Eğer harddisk bağlarlar ise yüksek akım çekmesi gerekeceğinden biz bunu sağlayamıyoruz. Bundan dolayı akımı 100 ma de sınırlamam lazım.

dnacikaya

dusuk akim sensoru kullanarak akim 100ma oldugunda usb 5 voltunu kesecek bir devre tasarlamalisiniz. tasarlayacaginiz aygitta bu ozelligin olmasi gerekiyor.

muhendisbey

USB'yi komple izole etmeye ne dersiniz? Muhtemelen USB portunuzun yanmaması için önlem almak istiyorsunuz bunun için ADUM4160 var. Bu entegre ile usb portunuzu sorunsuz koruyabilir ve harici besleme yaparak akım korkusu yaşamazsınız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

aydin

TPS2553 veya benzeri kullanabilirsiniz.

ages

Dediğiniz entegreyi deneyeceğim. Teşekkürler. Bir de projede GPRS modul olacak. Modul anlık olarak her 4.6ms de bir 577us 2A akım çekiyor. Normalde ise 400 ma bir akım çekiyor. Bu anlık akımı kapasitörden sağlamasını istiyorum. Kapasitör hesabını nasıl yapacağım.

bulut_01

bunların hıc bırıne gerek yok usb  (-) ve (+) ayır kablodan ve dırek power +5v besle data ları elleme en temız cozum

yada yada usb portun kasanın uzerındekı (-) ve (+) baglantıları ıptal et power +5v baglantısını yap 20 ampere kadar usb asılabılırsın kolay gelsın  ;D
YENİLMEZ..