Birden fazla TTL Girişini tek bir çıkışa anahtarlayıcı Chip

Başlatan serhat1990, 14 Ağustos 2012, 14:48:01

serhat1990

Merhaba PicProje Ailesi ,

Başlık için öncelikle şunu diyebilirim. Derdimi anlatacak bir başlık yazmaya çalıştım. Birden fazla TTL seviyesinde rx - tx pinleri var. Örneğin 4 tane diyelim. Bunları isteğime göre anahtarlayarak istediğim ünitedeki datayı almak istiyorum. Bağlantı anahtarlamalı olacak. 4 tane işlemci bir işlemciye bağlanacak. Data alışverişi ana işlemcinin istediği chip ile sağlanacak. Bu anahtarlamayı sağlayacak bir chip . Böyle bir chip varmı. ?

Ayrıca bu istediğimi bir pic ile yapsam sağlıklı olurmu sizce ?

Derdimi inşallah anlatabilmişimdir :)

muhittin_kaplan

serhat1990

Hocam receiver kısmıda var. Onun için bir tane daha kullanmak gerekebilir yada daha büyük bir mux gerekecek.Buda pin sayısı konusunda sıkıntı çıkaracak port çoğullayıcı falan :). Birde yer sıkıntısı var. MAX399 çipini buldum... Tam aradığım iş için gibi gözüküyor.

esensoy

max 399 analog multiplexer diyor, size dijital lazım diye anlıyorum,

pal,gal ve ya cpld kullanmak daha mantıklı sanki,

4 giriş 4 çıkış kontrol edilecek tx rx için,
1 giriş 1 çıkış datayı okuyacak üniteye,
2 giriş te seçim için kullanırsak

gal16v8 işini görür,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

serhat1990

@emresensoy ; teşekkürler Hocam inceliyorum.

@gerbay ; teşekkürler Hocam inceliyorum.

@mufitsozen ; Hocam inceliyorum teşekkür ederim.

muhittin_kaplan

@serhat
Hocam neden Usart da istiyorsunuz ki Sadece Gelen Dataları yönlendireceksiniz. bir adet Usart Modül yetmez mi ?

serhat1990

Muhittin Hocam ,

Giden datalarıda yönlendirmek istiyorum. Benim ana mcu'dan çıkan tx pinini istediğim ara üniteye tetikleyecem. Mantığı kafamda tam olarak oturtamadım heralde Hocam. Sağlıklı düşünmüyorda olabilirim. 3 haftadır başka bir proje üzerindeki sıkıntılar ile uğraşıyorum. Bu bahsettiğim iş üzerinde tam oturtamış olabilirim fikirlerimi . Mazur görün lütfen :)

esensoy

ara ünite dediğin nedir?
belki de
tx leri tüm ünitelerin rx lerine bağlamalı,
ünite dediklerini adreslemelisin,
böylece kendi adresi ile karşılaştırma yapan ünite, adres doğru ise işlem yapar
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

M_B

Alıntı yapılan: serhat1990 - 14 Ağustos 2012, 14:48:01
4 tane işlemci bir işlemciye bağlanacak. Data alışverişi ana işlemcinin istediği chip ile sağlanacak.

Hocam bir ana işlemciniz ve 4 tanede yardımcı işlemciniz var değilmi? ( yardımcı işlemcilerin sayısı artar ve ya azalabilir )
Yardımci işlemcilere birer ID numarası verseniz ve tum RX ve TX leri birleştirip Ana işlemci ID numarasına göre
yardımcı işlemcilerle haberleş se olmaz mı ?

( Ana işlemci ID numarası gönderecek yardımcı işlemcilerden hangisi ise o da ana işlemciye evet benim benden ne istiyorsun
diye sorsa )

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

serhat1990

Alıntı yapılan: emresensoy - 17 Ağustos 2012, 10:58:43
ara ünite dediğin nedir?
belki de
tx leri tüm ünitelerin rx lerine bağlamalı,
ünite dediklerini adreslemelisin,
böylece kendi adresi ile karşılaştırma yapan ünite, adres doğru ise işlem yapar

Hocam ünite dediklerimi adresleme işi basit normalde o mantıkla çalışıyorum. Fakat bazıları direk kullanıcıya ulaşıyor. Yani sorgulama yapamayan bölümler mevcut. Bu yüzden anahtarlamalı düşünüyorum . Yoksa işlemcilere gidiyor olsa sorun yok :) İşle senin data değilse karışma Şeklinde.

mesaj birleştirme:: 17 Ağustos 2012, 11:06:53

Alıntı yapılan: M_B - 17 Ağustos 2012, 11:01:00
Hocam bir ana işlemciniz ve 4 tanede yardımcı işlemciniz var değilmi? ( yardımcı işlemcilerin sayısı artar ve ya azalabilir )
Yardımci işlemcilere birer ID numarası verseniz ve tum RX ve TX leri birleştirip Ana işlemci ID numarasına göre
yardımcı işlemcilerle haberleş se olmaz mı ?

( Ana işlemci ID numarası gönderecek yardımcı işlemcilerden hangisi ise o da ana işlemciye evet benim benden ne istiyorsun
diye sorsa )

Hocam normalde dediğiniz gibi benzer sistemler yaptım çok güzel çalışıyor fakat az öncede dediğim gibi bazı ara üniteler direk kullanıcıya bağlı. Yani data ayıklama adresleme gibi bir mantık kullanamam. Araya güzel bir anahtarlayıcı lazım diye düşünüyorum. Ana işlemci var. Diğer ünitelerde bazıları işlemciye bazıları direk kullanıcıya bağlı.

mesaj birleştirme:: 17 Ağustos 2012, 11:33:36

Herkese çok teşekkürler 74HC4066 kullanmayı düşünüyorum.

ehliseyf

kullandığınız chiplede chipselect var mı ? yoksa microişlemciden mi gelecek datalar.
Code'm mu oturturum !

serhat1990

Hocam chip select yok bazıları mikroişlemci bazıları değil , chip select olsa zaten işlem çok güzel araya bir chip vs koymaya gerek kalmaz :)