Ynt: XYTRONIC LF853D SMD HAVYA SETİ konusunda fikir ?

Başlatan gumush, 15 Ağustos 2012, 20:32:35

gumush

http://www.elektropazar.com/havya.htm

buradan sadece sicak hava olan lf852 gibi yada sicak hava + emme olan 988 gibi bir modeli tercih edebilirsiniz sanirim
Hikmet Gumus  izmir

olemiss

Alıntı yapılan: gumush - 23 Kasım 2013, 21:57:04
http://www.elektropazar.com/havya.htm

Söz konusu sayfanın sonunda lehim yapılırken dikkat edilmesi gereken konularda notlar var, şimdiye kadar okuduklarım arasında en iyileri!
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

mistek

Quick 713 Sıcak Hava-Vakum-Lehim istasyonunu satın aldım. İnşallah memnun kalırım, yakın gelecekte ürünle ilgili izlenimlerimi buradan aktarırım.

http://gsmserver.com/nfs/product/838074/image/500/Hot-Air-Rework-System-QUICK-713-ESD.jpg

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

gumush

Gule gule kullanin , sonrasinda yorumlarinizi bekleriz.
Hikmet Gumus  izmir

erpay

Quick iyidir kullanma fırsatım oldu ama jbc gerçekten çok kaliteli fırsat dahilindeyse almanızı öneririm. Metcal ve thermaltronic de uzun seneler kullanılabilir.

mistek

Alıntı yapılan: gumush - 27 Kasım 2013, 21:20:48
Gule gule kullanin , sonrasinda yorumlarinizi bekleriz.

Teşekkürler hocam.

mesaj birleştirme:: 27 Kasım 2013, 21:38:18

Alıntı yapılan: erpay - 27 Kasım 2013, 21:29:08
Quick iyidir kullanma fırsatım oldu ama jbc gerçekten çok kaliteli fırsat dahilindeyse almanızı öneririm. Metcal ve thermaltronic de uzun seneler kullanılabilir.

Jbc güzel ancak bütçem el vermedi. Quick aldım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

vedo35

Calistigim firmada jbc havya istasyonu kullaniyoruz  ilk defa bu marka istasyonu gormustum. Evde kullandigim taklit  hakko fx950 beni verem etmisti. Bende gittim  jbc nin en son modeli havya istasyonunu satin aldim. Inanin yillardir havya kullandim hic boyle jbc gibi olanini kullanmamistim. Herkese jbc nin havya istasyonunu tavsiye ederim.. Omurluk cihazlar.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

mistek

Quick 713 bugün geldi.

15 dakika kılavuz incelemesinden sonra ancak çalıştırabildim adı Quick ama kendisi 5 er saniyelik zorunlu bekleme sonrasında açılıp kapanabiliyor.
Öncelikle daha önce sadece cyber 852 ile 10 dakikalık bi smd malzeme sökme tecrübem olmuştu onun haricinde neye göre kıyaslayacağımı bilmiyorum.

Sıcaklık ve hava hızı ayarlanabiliyor ve hava çok çabuk ısınıyor ersa rd80 ile yarıştırdım 0-350 derece arasında havyadan çok daha önce ısınıyor. İlk denemem de 350 derece ve 50litre/dakika ayarlayarak hurda smd malzemeleri sökmeyi denedim 4-5 saniye içerisinde 8 bacaklı elemanlar çıkıyor.  Tecbüresiz olduğum belki entegreleri yakmışımdır bilmiyorum(nasıl anlarım?). Hava ucunu tuttuğum direnci cımbızla rahatlıkla alıyorum yanında bulunan 0805 kılıftaki dirençler alakasızca yerinden çıkıp uçmuyor. Hava hızını 120litre/dakika olarak ayarladığımda çok hızlı sökebiliyorum yan yana dirençler 0805 olursa yerinden oynatıyor ama 1206 larda problem olmadı.

Ses konusu beni ençok sevindirendi. Hava hızına bağlı olarak çıkardığı ses artıyor veya azalıyor ama 120litrede bile aynı ortamda uzun süre çalışılabilir masaüstü bilgisayarımla aynı oranda ses çıkartıyor diyebilirim. Ama vakumu açarsanız tar tar tar diye pancar motor sesi geliyor :D

Havyası fena değil değişik tipte uçlarıda bulunabiliyor.

Vakumu henüz tam incelemedim.

Sıcak havanın şöyle bir özelliği var ben beğendim. İstediğiniz aralıklarla (0-999saniye) uykuya götürebiliyorsunuz Hava ucunu yerine koyduğunuzda 100 derecenin altına kadar kendini soğutuyor ve beklemeye geçiyor. Ucu yerinden çıkardığınızda hemen çalışmaya başlıyor 3-5 saniye gibi bir sürede tekrar 350 dereceye ulaşıyor.

Şimdilik bunları söylebilirim. Yanında vakumla ilgili ıvır zıvır bişeyler gelmiş ama tam inceleyemedim.

mistek

Alıntı yapılan: gerbay - 28 Kasım 2013, 20:12:39
Hayirli olsun hocam, ne kadara aldiniz?

Sağolun. 1600tl'ye Test ve Mühendislik'ten aldım.

Mnemonic

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum farkındayım ama
quick 202d ile quick 203h arasında modelde kaldım hangisini almamı tavsiye edersiniz.
203 piyasada daha fazla yer ediyor ama 202 modelide indiksiyon olduğu için daha çok ilgimi çekiyor
bu arada ürünlerin yanında birde 861 rework üfleme almayı düşünüyorum
ne dersiniz ?
birde mistek 713den hala memnunmusun nasıl gidiyor ?

Firzen

Bizde kulüp olarak aldık gayet kullanışlı ama sıcak hava kısımından çok çok yüksek performans beklemeyin derim
Kararsız...