Plc'ye Mcu dan veri gönderme

Başlatan f15eagle, 16 Ağustos 2012, 11:28:03

f15eagle

Herkese merhaba,

Bir sensör uygulaması üzerinde çalışıyorum. Sensörleri direk plcye giremiyoruz.
Bu yüzden 18f serisinden bir pic ile devre tasarladık. Şimdi bu verileri plcye nasıl aktarabilirim tavsiyelere yeni fikirlere açığım,

Kullanıdığımız plc allen bradley marka.
Plcye ethernet modul ekleyip burdan veri almayı düşünmüştük fakat pic kısmı etherhet için biraz karışık olduğunu tecrübleli kişilerden öğrendim
Bana tavsiyleri RS 485 yada RS 422 kullanmam. Haberleşme mesafesi yaklaşık 20 metre ve gürültü problemi de var.

Eğer haberleşme konusunda çözüm bulamazsak analog kartlar ekleyip her sensör çıkışı için 0-20ma değer gönderip plcye data aktaracağız fakat ek modül kullanmak epey masraf çıkarıyor. Bunun için ilk önceliğimiz haberleşmede

Bu tarz uygulama yapan var mı örnek bulabilir miyim, ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

Erol YILMAZ

Kullanacağın arabirim RS485 üzerinden çalışan MODBUS...

f15eagle

Allegro hocam, sizden biraz daha ayrıntı alabilir miyim?

Modbus kullandığımda ne artısı olur, netten biraz baktım master slave uygulamalarını anlatmışlar. ben sadece plc ile 1 pic haberleştireceğim.
Modbus da 1 eleman bağlı olduğunda adresleme işlemi yapmam gerekir mi ?
İşleyiş pic kısmında nasıl olur ?

Biraz tecrübesizim, az daha açıklarsanız sevinirim

fgokcegoz

Modbus ta bi adet slave de olsa, yüz adet slave de olsa adresleme yapmanız gerekecektir. Modbus bir protokoldür. Bağlayacağınız slave cihaz sayısı maksimum 247 olabilir. Sizde bir adet cihaz olacaksa, yazılım içerisinde cihaz adresini tutan değişkene "1" değerini atarsınız. Olur biter. Öncelikle modbus slave protokolünü inceleyin derim. Ama o kadar kolay değil, haberiniz olsun. Maliyet konusuna takılmazsanız, analog modüllerlle halletmeniz daha kolay olacaktır.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

f15eagle

sayın fgokcegoz, rs 485 i bir kere enerji analizörü okumak için kullanmıştım fakat plc kısmında direk hazır bloklar kullanmıştık. Bu blokları anlaşılan yenisini oluşturmak gerekecek uğraşacak olursam nasıl bir yol izlemeliyim hangi kaynaklardan yararlanmalıyım ?

Bana da analog kartları kullanıcağız gibi geliyor ama uğraştıkça da birşeyler öğreniyoruz tavsiyeniz için teşekkürler

fgokcegoz

Modbus protokolü plc üzerinde master modda kolayca kullanılabilir. Ama mikroişlemci üzerinde aynı durum olmuyor maalesef. Yazılımla protokole uygun bir şekilde dataları paketler halinde gönderip alabilmen gerekir. Ayrıca şunu belirtmek isterimki, RS485 bir protokol değildir. Haberleşme sinyalinin fiziksel bir standartıdır. Modbus protokolünü RS232 üzerindende, RS485 üzerindende, TCP/IP ile ethernet üzerindende kullanmak mümkündür. Ama endüstride en yaygın olarak RS485 üzerinden kullanılır. Eğer protokolü öğrenmek istersen, modicon firmasının dökümanları mevcut. Yada PIC kullanacaksan CCS C de hazır kütüphanelerde mevcut zannedersem. Hiç kullanmadım ama. Ben freescale ve STM8 işlemcileri üzerinde modbus protokolünü koşturuyorum, bir sıkıntı yok. HMI lar ile PLC ler ile haberleşebiliyor. İsterseniz bu konuda ücretli olarak profesyonel yardım edebilirim.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Firzen

Ben Olsam röle çektirirdim.Sonuçta PLC PICten PLC sine göre 220 veya 24 volt istemiyor mu PIC 5 volt verir Röleye Röle de 5 voltu alınca PLC Inputa 24 volt verir Bence .
Kararsız...

f15eagle

sayın fgokcek ücretli destek konusunu not ettim eğer işin içinden çıkamazsam size ulaşırım.
Modbus hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler.
CCS kütüphanelerini ve modbus için modicon firması dökümanlarını inceleyeyim. Bilgi edinmek biraz benim için önemli yeni mezunum kendimi geliştirmek istiyorum.

Bulduklarımı burda paylaşmaya çalışacağım herkese yararlı olsun.

Firzen, konuyu biraz eksik anlamışsın, plc ile haberleşme tek bir komut gönderme şeklinde değil de sensörlerin değerlerini aktarma, aktarılan değerlerin doğruluğunu kontrol etme, başla dur komutları gönderme şeklinde olacak.

camby

Merhaba,

Çabuk çözüm üretmek istiyorsanız eğer MODBUS işinizi görmeyecektir. Çünkü MODBUS protokolünü gömülü ortamda oluşturmanız , sağlamlığını test etmeniz gerekli bug'ları düzeltmeniz , RS485 ile çalışmanız gibi detaylar gerekecek.

Değerleri PLC'ye Analog olarak aktarıp komut işlerini de bir şekilde I/O lar ile halledebilirseniz işiniz hemen hallolur. Bu sırada da bir yandan MODBUS geliştirmeye de devam edebilirsiniz

Firzen

Alıntı yapılan: f15eagle - 17 Ağustos 2012, 09:54:40
sayın fgokcek ücretli destek konusunu not ettim eğer işin içinden çıkamazsam size ulaşırım.
CCS kütüphanelerini ve modbus için modicon firması dökümanlarını inceleyeyim. Bilgi edinmek biraz benim için önemli yeni mezunum kendimi geliştirmek istiyorum.

Bulduklarımı burda paylaşmaya çalışacağım herkese yararlı olsun.

Firzen, konuyu biraz eksik anlamışsın, plc ile haberleşme tek bir komut gönderme şeklinde değil de sensörlerin değerlerini aktarma, aktarılan değerlerin doğruluğunu kontrol etme, başla dur komutları gönderme şeklinde olacak.
Kusura bakmayın şimdi tüm yazılanları okudum sanırım sensörlerden analog veri okuayacağın modbus kullanmanı istiyorlar bende kaynak varsa siteye ekleyeceğim.
Kararsız...

frederic

Bir çok uygulamada geliştirmiş olduğum modbus (rs-485) modbus tcp-ip (ethernet) tabanlı kartlarım bulunmakta endüstiride çalışan,bir çoğuda siemens plc ile kullanılmakta,arkadaşların da belirttiği gibi bu konu uzun ar-ge ve saha testleri gerektiren bir konu.Ürünlerin stabil hale gelmesi için,protokolü çok iyi bilmek ve sağlam bir donanım tasarlamak gerekmekte,buda ne yazık ki kısa süre içerisinde oluşan bir durum değil,hayırlı çalışmalar.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: f15eagle - 17 Ağustos 2012, 09:54:40

Rica ederim. Ulaşmak isterseniz, pm atabilirsiniz...