Mysql ve Data Logger

Başlatan mcan, 19 Ağustos 2012, 23:38:17

mcan

Selamlar,
Mysql kullanarak yapmaya çalıştığım data logger'a çeşitli sensörlerden veriler gelecek. Sensörlerin çeşitliliği dinamik ,sisteme eklenecek sensör sayısı ve çeşidi değişken olacak ancak dataların tutulduğu log tablosu sabit olacak.Mesela sensörün birinden 0-100 aralığında veri gelirken diğerinden -999,999  / +999,999 aralığında veri gelicek.Yada eklenecek bir sensörden daha değişik aralıkda ve hassasiyette veri gelebilir.Bu sebeple hangi değişken tipini kullanmalıyım. Aklıma ilk gelen STRING kullanmak oldu sonra gereksiz yer kaplayabileceği için DECIMAL yada DOUBLE arasında kaldım.Aslında hangisini kullanmam gerektiği hakkında emin değilim?
Bu işin bir standartı var mı? Eğer varsa minimum o standartı karşılayacak bir sistem oluşturdukdan sonra sensörlerinde standartlara uyacağını varsayarak en azından standartlar çerçevesinde sistemi oluşturabilirim.

ErsinErce

http://kimbriggs.com/computers/computer-notes/mysql-notes/mysql-data-types-50.file
noktadan sonra 3 hane yeterliyse gelen sayıyı 1000 ile çarpıp int olarak db ye kaydedebilirsiniz
ya da direk float olarak geliyorsa aynı şekilde yazdırabilirsiniz (float tipleri aynı ise!)

muhittin_kaplan

mcan veritabanında mümkün olan en kısa çeşidi kullanmalısın. tabiki sayı olan yere string tanımlanmaz ve sayınında doğru seçilmesi veritabanı boyutu için önemlidir.

mcan

Bu datalogger aletlerin bir standarti varmi acaba? Hiç elime geçmedi . Yani şunu demek istiyorum mesela voltaj öçümlerinde ,seviye 0 ,1,2 gibi standartlar varmı? Seviye sıfır mesela -10/+10 volt aralığında saatte bir kere ve noktadan sonra 2 hane hassasiyette ölçüm gibi... Standartları belirledikden sonra Mysql kısmını ayarlaması kolay iş.Yada en iyisi girilecek data tipini kullanıcıya seçtirip eğer eldeki tabloya uyuyorsa aynı tabloya kayıt etmek uymuyorsa kullanıcının seçtiği data tipine uygun tablo oluşturmak.

muhittin_kaplan

hocam data tipine neden bu kadar kafa yoruyorsun. sensörden bilgiyi al kaydet gitsin.
access bile 1milyon kayıttan sonra yavaşlamaya başlıyor. sqlserver, mysql bunun kat kat fazlası. ha birde oracle varki teoride sınırsız.

Yuunus

"mcan" eger db de çekindiğin nokta boyut ise bence boşuna endişelenme şu anda içerisinde 400mb resim ve 30mb data tutan bir uygulamam var, 4 yıldır tıkır tıkır çalışıyor. restore işlemi yaklaşık 15..20 dakikasını alıyor. eğer daha farklı bir durum yoksa double tanımla. gerçi mysql pek kullanmadım ama birkaç GB'a kadar onun da sorun çıkaracağını sanmıyorum.