Şimdi bu XC derleyici serisi eskinin aynısı mı ?

Başlatan AsHeS, 20 Ağustos 2012, 22:14:45

AsHeS

Arkadaşlar kolay gelsin microchipin en son çıkardığı XC serisi derleyiciler eskinin aynısı mı  ?Yani demek istediğim
XC8=C18;
XC16=C30;
XC32=C32 midir ?

Tagli

Emin değilim ama bir şekilde Hi-Tech derleyicileri ile C18, C30, C32'yi karıştırdılar. Zaten Hi-Tech kullanmışlığım olmadığı için pek yorum yapamayacağım. En iyisi, derleyici dokümantasyonunu bir okumak. Okuması biraz zor ama, insana uyku basıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 20 Ağustos 2012, 22:14:45
Arkadaşlar kolay gelsin microchipin en son çıkardığı XC serisi derleyiciler eskinin aynısı mı  ?Yani demek istediğim
XC8=C18;
XC16=C30;
XC32=C32 midir ?

değildir...

serhat1990

Konuyla pek alakası yok ama . Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla yakında hi-tech'in yerini xc derleyicisinin alacağı . Sizce bu ne kadar doğrudur ve bu geçiş ne kadar bir süre alır. Hemen çalışmalara başlamalımıyız gibi sorular aklıma geliyor :)

Tagli

Evet doğru. Microchip Hi-Tech'i satın aldıktan sonra ikilik çıkmıştı. Zaten bir firmanın iki farklı C derleyicisi serisi olması mantıklı değil. Şimdi eski derleyicileri ile dışarıdan aldıkları Hi-Tech derleyicilerini birleştiriyorlar. Ne yaptıklarını ve nasıl yaptıklarını bilmiyorum, ama herhalde iki derleyicinin iyi ve üstün oldukları özellikleri alıp birleştiriyorlardır. Bu durumda, XC derleyileri belirli bir olgunluğa eriştiğinde, eski derleyicilere verilen desteğin sonlanacağını varsayabiliriz.

Her ne kadar tam olgunlaşmadıkları için sıkıntılı ve sorunlu bir süreç olsa da, bence yeni projelerde XC derleyicilerinin kullanılması daha uygun olur.
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Ağustos 2012, 10:23:32
Evet doğru. Microchip Hi-Tech'i satın aldıktan sonra ikilik çıkmıştı. Zaten bir firmanın iki farklı C derleyicisi serisi olması mantıklı değil. Şimdi eski derleyicileri ile dışarıdan aldıkları Hi-Tech derleyicilerini birleştiriyorlar. Ne yaptıklarını ve nasıl yaptıklarını bilmiyorum, ama herhalde iki derleyicinin iyi ve üstün oldukları özellikleri alıp birleştiriyorlardır. Bu durumda, XC derleyileri belirli bir olgunluğa eriştiğinde, eski derleyicilere verilen desteğin sonlanacağını varsayabiliriz.

Her ne kadar tam olgunlaşmadıkları için sıkıntılı ve sorunlu bir süreç olsa da, bence yeni projelerde XC derleyicilerinin kullanılması daha uygun olur.

Anladım Hocam . Artık yeni projelerimizde tasarımlarımızda XC'nin varlığını kabul etmeliyiz. Yalnız şöyle bir korku oluyor daha yeni yeni ismini duymaya başladığım bu derleyici ne kadar güvenilir olabilir.

Tagli

Ben kullanmaya başladım. Şu anda en büyük sıkıntı kütüphanelerinin dokümantasyonuna erişememek. Bunu XC8 için diyorum, diğerleri hakkında bilgim yok. Emin değilim ama galiba XC8, PIC18 için eski C18 kütüphanelerini kullanıyor. C18 dokümantasyonundan faydalanarak bunları kullanmak mümkün oluyor. PIC16 ve öncesi için ise Hi-Tech kütüphanelerini kullanıyor gibi. Onlar için de eski Hi-Tech dokümanlarına bakmak gerek. Bu dediklerim daha çok çevre birimleri (ADC, I2C vs.) ve LCD falan gibi şeylerin kütüphaneleri. Standart C özellikleri ile bilgiler derleyici dokümantasyonunda mevcut.
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Anladım Hocam, biraz incelemek gerek. Kütüphanede derleyiciyi kullandıkça kendimiz yavaş yavaş hazırlayabiliriz gibime geliyor. Bilgilendirme için teşekkürler ...

AsHeS

Alıntı yapılan: silvercopper - 27 Ağustos 2012, 19:23:39
http://www.microchip.com/pagehandler/en_us/promo/mplabxc/ burada tek tek eşleştirmiş.
Yalnız arkadaşların dediği yönde olaya bakarsak benim söylediğim ve sizin de linkini verdiğiniz durum pek gerçekçi olmuyor.Derleyici dökümantasyonu olmaksızın bu derleyicilere eski kütüphaneler üzerinden (dsPIC ve/veya pic24 için hazırlanmış C30 kütüphaneleri için konuşuyorum) kullanım gerçekleştirebilir miyim ?
Özet geçeyim C30 da yazdığım kod burada derlenirken sorun yapar mı ?(Mplab da sorun olmasın diye eşleştirmedim XC16 yı)

Tagli

Uyumluluk modu diye birşey okuduğumu hatırlıyorum, eski C18 vs. kodlarının XC derleyicileri ile derlenebilmesi için. Derleyici dokümantasyonunda geçiyordu ama kapsamını bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

arslan74

Merhaba Arkadaşlar,

C18 ile kod yaziyorum. Win7 64bit I7 li notebookta C18 i derlediğimde sürekli hata veriyordu. Neredeyse on derlemeden birinde hata vermiyordu. Çözüm olarak VMARE aldında sanal XP kurdum öyle derleyebiliyordum. Onun yerine bir XC8 derleyicisiniz deneyim dedim. Yazdım C18 kodlarını olduğu gibi kabul etmedi. Bende, dökümanını okuyarak kodları XC8 derleyicisine uygun hale getirdim ve derledim. Biraz zahmetli oldu ama çalıştı.

Daha önceleri Hi-Tech kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim.

XC8 = Hi-Tech 16 ve 18 derleyicisinin birleştirilmiş hali. Yani PIC16 ve PIC18 için tek bir derleyici yapmışlar. Ana sentaks Hi-Tech üzerine kurulu. Yani anlayacağınız C18 yine kullanmamış Microchip. Bu durumda C18 ayrı olarak duruyor. Tekrar Hi-Tech'e döneceğiz galiba.

C18 en güzel yanı istediğimiz zaman güncele yapabilmemiz di, XC8 de öyle olur diye umuyorum. Zira Hi-Tech lisansı çok pahalıydı.

X-Fi

C18 e hiç alışamamıştım hala pic de hi-tech kullanmaktan yanayım güncellemeleri durdursalar bile hi-tech in çok sağlam çalışan eski sürümleri mevcut yani sonsuza kadar kullanıma devam edebilir.

8 bit işlemciler için derleyici performansı pek etkilemiyor etkilese bile yapacağı işlere oranla pek umursamıyoruz bu nedenle çokda önemli bi gelişme değil benim için hi-tech c yi geliştirmelerini isterdim ansi-c den caymaya hiç vaktim yok açıkcası. 
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

serhat1990

Hocam şimdi derleyiciler konusunda yine bir karışıklık oluyor gibi. Bu sürekli değişimlerin amacı nedir. Niye hazır kullanılan sistemler değiştiriliyor eklemeler güncelleme vs şeklinde olmuyorda bu şekilde oluyor.

Bende Hi-tech kullanıyorum. Gayet memnundum bir sıkıntım yoktu şimdiye kadar.

arslan74

Alıntı yapılan: serhat1990 - 30 Ağustos 2012, 23:23:28
Hocam şimdi derleyiciler konusunda yine bir karışıklık oluyor gibi. Bu sürekli değişimlerin amacı nedir. Niye hazır kullanılan sistemler değiştiriliyor eklemeler güncelleme vs şeklinde olmuyorda bu şekilde oluyor.

Bende Hi-tech kullanıyorum. Gayet memnundum bir sıkıntım yoktu şimdiye kadar.

Aslında olay biraz ticari dir. 32 bit ARM işlemcilerin yaygınlaşması ve fiyatlarını düşmesi 8 ve 16 bit işlemcilere ilgiyi azalttı. Bir derleyicilere bir sürü para verip PIC kullanmak biraz caydırıcı oluyor. $500 derleyici için makul. Ama üstü cok pahalıdır. Sanırım bu stratejiyle böyle birşey yaptılar.

Bir de 8bit işlemcileri de iki farklı grup altında toplamak ve her birisi için ayrı derleyici kullanmak çok saçma idi. Şimdi bu saçmalığı böyle bir nebze olsun gidermiş oldu.