Elektrik kesinti alarmı

Başlatan Cemre., 21 Ağustos 2012, 11:15:35

Cemre.

Normal bir röle iki kuru tip 6v akü ve bir 12v siren ile bunu hallettim sorun yok ancak, sistem trifaze, acaba bu bi sorun oluşturur mu? Sonuçta ben sadece bir fazdan kontrol ediyorum röleyi?
Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler, iyi günler :)

frederic

3 fazı referans almanızda fayda var.

Cemre.

Peki bunun için illede 3 ayrı röle mi kullanmam gerek, daha farklı bi çözüm yolu bulamaz mıyız? :)

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Cemre.

Acaba AC röle kullanamaz mıyım? Şemayı da tam olarak anlayamadım, tüm fazlar varken bütün kontaklar çekili olucak, buda alarmın ötmesi demek ama benim istediğim şey bunun tam tersi? :/ :)

EGE

220v/Ac role ilede yapabilirsin sorun olmaz,

istedigin gibi kontrol edebilmen için rolenin enerji yok iken kontaklarına bak açık olan ve kapalı olan kontakları vardır istedigin gibi kullanabilirsin,

kolaygelsin

Cemre.

Yanlız yukarıdaki devreyi kurduğumda elektrik varken alarm veriyor, diğer kontaklara bağladığımda ise elektrik yokken veriyor ancak üç fazın da aynı anda gitmesi gerekiyor, ancak bazen tek faz bazen iki faz gittiği oluyor o zaman da alarm vermiyor, sanırım üç röleyi buzzer ve pile ayrı ayrı bağlarsam istediğim şey olur, yanılıyor muyum?

Diyelim ki benim dediğim şekilde oldu, ancak ben 3 röle aynı anda kullanmaktansa daha kolay bi çözüm yolu yokmudur acaba diyorum?

OG

Hocanız size hiç mantık sorusu çözdürmedi mi,

upload photo

Cemre.

Hocanız derken? :) Meslek Lisesi öğrencisi değilim, sadece sevdiğim bi uğraş olarak elektronik ve elektrik, ancak bu yıl Kocaeli Üni. Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü kazandım. Yani profesyonel bi eğitimi hayatımda ilk defa alıcam Kocaeli'de :)

OG

Hayırlı olsun o zaman.

Anahtar kelime "problemlere çözüm için farklı bakış açısı".

Bir hikaye anlatılırdı eskiden. Microsoft yazılım elemanı alacağı zaman, sınav yaparken, eleman, sorulan soruya nasıl ve kaç türlü çözüm açısıyla yaklaşıyor, ona bakarlar denirdi.

asma

Demek bizim buralara geliyorsun, okulun hayırlı olsun.

Uzun zaman oldu bir arıza için caraskal paneline çıkmıştım. Bağlantılar garip ve fazladan bir şeyler vardı, önce ne olduğunu anlamadım.
Sonra acaba mı diyerek ilk fırsatta başka caraskala çıktım. Durum aynı ve üç fazın biri olmazsa motorlara eksik faz gitmiyordu.
Kullanılması gerekli bir trafo (380V/42V) kumanda gerilimini sağlıyordu ve 380V bir kontaktör ana kontaktör olarak (ilave) kullanılıyordu.
Tarif edersek R,S,T  fazlarından ikisi kontaktör bobinine mağlı (R ve S) ve diğer kullanılmayan fazı kullanarak trafo besleniyor(T ve R)
Sonuç: R yok, ana kontaktör çekmiyor, kumanda voltajı yok.
S yok, ana kontaktör çekmiyor, yön kontaktörleri çalışıyor ama motorlara voltaj gitmiyor)
T yok , kumanda voltajı olmadığı için motor yön kontakları çekmiyor.  8)
İki elemanla üçfaz kontrolü, üstelik elemanın biri mevcut sistemde var.
Bu uygulama çok hoşuma gitmişti, umarım anlatabilmişimdir.

Kolay gelsin.