dv/dt ???

Başlatan WrtM, 23 Ağustos 2012, 21:20:03

WrtM

Arkadaşlar ben bazı transistörlerin datasheetlerini  incelerken dv/dt , di/dt gibi tanımlamalar gördüm bunlar ne anlama geliyor merak ettim. Netede baktım ama hiçbirşey bulamadım.

Firzen

Bunlar "Elektrik Devre Temelleri" dersinde anlatılan konular genelde durum şudur transistör de bilirsin 3 bacak vardır(Emiter kolektör baz).Şimdi bize derste öğretilen durum şu kondansatör c.dv/dt bobin ise L.di/dt durumunda biz daha transistörü bu sene işleyeceğiz ama denilen bu mantığın çok sistem biçiminde transistörün içinde olduğu.
Bu konuda NILSSON-Elektrik Devreleri Kitabında bulabilirsin.
Kararsız...

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: WrtM - 23 Ağustos 2012, 21:20:03
Arkadaşlar ben bazı transistörlerin datasheetlerini  incelerken dv/dt , di/dt gibi tanımlamalar gördüm bunlar ne anlama geliyor merak ettim. Netede baktım ama hiçbirşey bulamadım.

Voltajın ve akımın zamana göre değişimini gösterir.
Bkz. Diferansiyel denklemler.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

GreeN

"Anahtarlama elemanları kesime girme esnasında anahtar uçlarında hızlı bir gerilim yükselmesine ve iletime girme esnasında hızlı bir akım yükselmesine maruz kalırlar...
...akımın yükselmesi anahtarın müsaade edilen di/dt'sinden çok daha büyük olabilir....
...Benzer olarak anahtar, kesim esnasında aşırı gerilimlere veya dv/dt'ye maruz kalabilir... "
(alıntı)

Snubber Devreleri bu parametrelerin aşılması durumunda tasarlanıyor.... vs...

Terörü Lanetliyoruz.

OG

Türkçesi

Şu kadar t zamanı içinde şu kadar voltaj değişimi veya akım değişimi,

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.