Lehim tutan metaller

Başlatan EMG81, 29 Ağustos 2012, 17:33:01

EMG81

Merhaba,

Bakır haricinde lehim tutabilen hangi mataller vardır?  Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

mehmet

Teorik olarak her metal lehim tutar, sorun ilgili metal
üzerinde lehim öncesi oksitlenme oluşmasını önlemek.
Buradan yola çıkarak alüminyuma bile lehim yapılabilir.
Oksitlenme lehimlemeyi imkansız hale getirmektedir.
Uygun temizlik ve uygun ısı ile lehim yapmak mümkün.
İnternette bununla ilgili bilgiler ve videolar bulunmakta.

Saygılar.

Aluminium löten mit einem Reibelot
Aluminium to Copper brazing
Direct Aluminum Paste Soldering - Aluminum to Copper without plating the aluminum
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

EMG81

Merhaba,

Bakır nasıl yüksek ısı veya herhangi bir gereksim istemeden(havya,lehim, flux tan bahsetmiyorum) lehim tutuyor. Bakır gibi lehim ile çok çabuk aşır neşir olan metal türlerini arıyorum. Mesela ethernet soketleri, usb soketleri vs. Bunların üzerlerindeki metaller nedir?

Mucit23

Gümüş, Gümüşte çok iyi lehim tutar.
Pirinç, Alaşımdır. Bakıra çinko katılarak elde edilir. Duruma göre çok az kalay da katılabilir Bakır kadar iyi lehim tutar. Sanırım pirinç sarı denilen metalle aynı

EMG81

Levha olarak bulabileceğim ucuz öneriler arıyorum. Böyle düşünürsek altın da lehim tutar.

Mucit23

EMG81

Peki. Kolayce lehimlenen soketlerde hangi metaller kullanılıyor? Mesela ethernet soketinin etrafını çevreleyen metal kolayca lehim kaplanıyor. Aradığım tam olarak bu tarz metaller.

ErsinErce

bakır ve ya nikel üzerine kalay ve ya altın kaplanıyor hocam
http://www.te.com/customersupport/rohssupportcenter/pdf/503_1012_Tin_Plating_at_TycoElectronics.pdf

EMG81

Bununla uğraşmak yerine direk metali keşfetmek daha mantıklı. Hiç bulamazsak diye zaten bu yöntem aklımın bir diğer ucundaydı.
Bunu istememin sebebi şu. Etrafımda lazer metal işleri yapan firmalar var. Çok samimi olduklarımda var. 0.5 mm e kadar metal levhaları kesebiliyorlar.
Prototip için faraday kafesi çizip bu firmalara kestirebilirim. Faraday kafesi yapan firmaları hiç aramadım bile. Çünkü adet isteyeceklerinden eminim. Kimsenin 10 tane minik kafes ile uğraşacağını sanmıyorum.

vedo35

Biz isyerinde RVS adinda bir cesit asit yada asit karisimli ozel bir kimyevi madde kullaniyoruz. Boylece lehim tutmayan yuzeye (genelde celik ve princ metaller) kucuk bir damla damlatinca rahatlikla lehimleyebiliyoruz.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

EMG81

Alıntı yapılan: vedo35 - 30 Ağustos 2012, 07:50:38
Biz isyerinde RVS adinda bir cesit asit yada asit karisimli ozel bir kimyevi madde kullaniyoruz. Boylece lehim tutmayan yuzeye (genelde celik ve princ metaller) kucuk bir damla damlatinca rahatlikla lehimleyebiliyoruz.

Mümkünse link vs alabilirimiyim?

kudretuzuner

Merhaba
Paslanmaz çelik ile harfler kesip üç boyutlu tabela yapan bir dostum var.Harfleri bildiğimiz elektronikte kullanılan lehim ile birleştiriyor.Yanlız havyası büyük ve de piknik tipi tüp üstünde kızdırıyor.Havya çok sıcak oluyor ve eskiden teneke lehimleyenler kullanırdı nişadır denilen bir taşa de havyayı sürtüyor temizliyor.
Amatör