Başlatılamadı hatası veren toshiba hdd'den veri kurtarmak?

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Ağustos 2012, 21:26:12

mustafa_cmbz

merhabalar...

şuan elimde 500gb'lik bir adet toshiba laptop  hdd var bu hdd yi pc ye bağladığımda başlatılamadı gözüküyor.Disk  masanın üzerinden pc'de takılıyken el-kol çarpması ile fırlayıp yere iniş yapmış..

Hdd Disk yönetiminde var fakat açılış yapamıyor..Recover programlarıyla denedik ama disk gözükmediği için recovery programları işe yaramıyor.Ancak HDD'yi formatlayıp ondan sonra recovery yapmak gerekiyor ama işi riske atmak istemiyoruz.İçinde önemli evraklar mevcut çünki...

Bunun yerine Hdd'yi fiziksel olarak onarabileceğimizi düşündüğümüzden ötürü aynı marka aynı model toshiba laptop harddiski aramaktayız..sata olacak.

Eğer elinde 500gb lik toshiba laptop harddiski olan varsa irtibata geçebilirmiyiz.karttı ve diskleri değiştirerek denemeler yapacağız.....

EDİT: hdd nin içinden ses gelmiyor disk sağlam gözüyle bakıyoruz çünki motoru sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve salladığımızda ses gelmiyor...!

bulut_01

disk değişimi siz yapamazsınız acdıgınız anda hdd  içine dolan partaküller bile disk uzerinde tabaka olusturup kafa manyetıgı dıskı okumayabilir. diğer husus dıskı tutan 8 tane altıgen vida var ve hepsı aynı tork ıle sıkılmıs sen o vıdaları aynı torkda sıkabılırmısın 8 tane altıgenı ?  el ile sıkamazsın ve diskde balans olusur ve manyatör kafası diskı çizme ihtimali dogar dısk değiştirme işi o kadar basit değildir.
YENİLMEZ..

muhendisbey

Alıntı yapılan: bulut_01 - 30 Ağustos 2012, 22:00:14
disk değişimi siz yapamazsınız acdıgınız anda hdd  içine dolan partaküller bile disk uzerinde tabaka olusturup kafa manyetıgı dıskı okumayabilir. diğer husus dıskı tutan 8 tane altıgen vida var ve hepsı aynı tork ıle sıkılmıs sen o vıdaları aynı torkda sıkabılırmısın 8 tane altıgenı ?  el ile sıkamazsın ve diskde balans olusur ve manyatör kafası diskı çizme ihtimali dogar dısk değiştirme işi o kadar basit değildir.

Son derece haklı. HDD disk değişimi temiz odalarda (tozdan, nemden arındırılmış insanların özel kıyafet giyerek girdikleri bir oda) yapılır. Yoksa hdd'deki veriler mefta olur. Çok yüksek paralar karşılığında ancak okutabilirsin. Kaç tane hdd bozdum tamir ederim belki diyerek bir tane yaptığım olmadı...

8 vida aynı miktar sıkılma meselesini ilk defa duydum ama aklıma yattı. Diskin sarsıntısız dönmesi gerek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

arm-beginner

Veri kurtarma konusunda 1 numara:
http://www.krollontrack.de/
Ve evet, baya pahalı: Fiyat teklifi için 300 EUR istiyorlar; kurtarma işlemi 2.000 - 5.000 EUR civarında.
Ve evet, düzenli backup almak kesinlikle daha ucuz. :)

Eklenti: biraz reklam
Kroll Ontrack Datenretung - Bericht von PCGH
Datenrettungs-Experimente Kroll Ontrack

pisayisi

Ben aylar süren bir dönem sağlam bir emektar seagate harddiski üst kapağını söküp diskin dönüşü ve vızlaması dışardan görüncek şekilde sorunsuz windows xp işletim sistemi açılcak şekilde çalıştırmştım, tozmuş rutubetmiş bunlar sorun değil...
Murat

bulut_01

Alıntı yapılan: pisayisi - 31 Ağustos 2012, 00:27:47
Ben aylar süren bir dönem sağlam bir emektar seagate harddiski üst kapağını söküp diskin dönüşü ve vızlaması dışardan görüncek şekilde sorunsuz windows xp işletim sistemi açılcak şekilde çalıştırmştım, tozmuş rutubetmiş bunlar sorun değil...
aynı hdd dısk degıstırp calıstırsaydın o zaman senın anlından öperdim.
o zaman hdd uretılırken ıcınde vakumlu hava ıle 0 partakuller uretmek ıcın adamlar bosa dunyanın parasını harcamıslar senın mantıkla merdınven altı yerde hdd yapmak farz olurdu öylemidir ?
YENİLMEZ..

arm-beginner

Alıntı yapılan: bulut_01 - 31 Ağustos 2012, 00:35:07
(...) o zaman hdd uretılırken ıcınde vakumlu hava (...) ıcın adamlar bosa dunyanın parasını harcamıslar (...)

Vakuum hariç dediklerine katılıyorum.
Kafaların havalanabilmeleri için havaya ihtiyaç var: Tabakların hızlı dönüş esnasında, tabak ve kafa arasında bir hava yastığı oluşuyor. Harddisklere biraz dikkatle göz atarsan, hepsinde bir hava deliği olduğunu göreceksin. Bazıların yanında "Do not cover" veya "Do not cover this hole" yazıları vardır. Ama toz konusunda dediklerin tabii 1:1 doğru. Ve o ortamı yaratmak için baya bir para harcıyorlar.

muhendisbey

Tabi, ya hdd kapağında ya gövdesinde kıvrımlı bir sistem var. buradan hava minimum toz ile (hatta tozsuz) olarak içeri alınır.
Bitti mi? bitmedi
HDD'leri biraz kurcalamışsanız HDD içerisinde toz yakalama filtresi (dönüş sırasında meydana gelen merkezkaç etkisi ile kenardaki beyaz fitreye yapıştırır.) ve aktif karbon filtesi vardır. Gerçekten muazzam olarak düşünülmüştür.

Bir ara elimde çok çok eski bir hdd var fotosunu çekip koyayım. Kafası step motor, dönüş ise step mi servo mu anlayamadığım bir motoru var. Hız kontrolü ise manyetik sensör ve izle sağlanmış. Tahminen ilk seri üretim hddlerden.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

a_a_sezen

Windows'un diski başlatamaması normalde de görülen bir durum.
Çok fazla sayıda diskle sök tak muhatap olunca yapıyor sanırım.
Herhangi bir linux versiyonunun Live CD veya DVD olanından indirip cd den çalıştırıp kurmadan açabilirsiniz.
Birde linux altında deneyin. Bence diskinizde sorun ihtimali çok düşük.
Ama sorun varsa...
Diskin sorunsuz sessiz çalıştığını yazmışsınız. Böyle durumlarda diskte değilde diski idare eden kartta sorun olabiliyor.
Sadece o kartın altında, söküldüğünde disk ile temas eden ayakların temizlenmesiyle giderdiğim arızalar az değil.
500 gb toshiba diski arıyorsunuz. Bu doğru bir arama şekli değil.
Diskin markası firmware numarası ile aranması doğru olan. O da sadece bahsettiğim kartı denemek için olabilir.

Diskin içinin açılması yurdumuzda çok traji komik. Yurdum insanı deniyor ya sık sık. Öyle bir durum.
Ama..
Diskin içinin açılarak hatta ara sıra tozuna üfleyerek, tamir edildiğini biliyorum. Bakamadığımdan izlemedim ama gördüm.
Balta girmemiş ormanlarda m3 birimde 50.000 adet toz olduğunu okumuştum. Kentlerde milyonlarla ölçülüyor.
HDD ler 0 (sıfır) tozsuz ortamlarda üretiliyorlar. TV de izledim.
Dakikada 4300, 7200 gibi devirlerle diskin yüzeyine çok yakın dönen hdd düzeneklerinde ortam tozu durumu potansiyel "bad sector" oluşturmaktır.
Verilerinizi alıp diskten vazgeçmek adına son çare yapılabilir. O kadar da çalışır sanırım. Bunun işe yarayacağına ve doğru tercih olduğuna emin olmak lazım.

Güce ve Geleceğe Güvenle...

muhendisbey

Alıntı yapılan: a_a_sezen - 31 Ağustos 2012, 12:21:06
Diskin içinin açılarak hatta ara sıra tozuna üfleyerek, tamir edildiğini biliyorum. Bakamadığımdan izlemedim ama gördüm.

Yok daha neler. Açılmamış bir hdd'nin içerisinde toz bulursan üflersin.
Toz kanal boyunca ilerleyecek, kanalın sonundaki mikro deliklerden geçecek ve sonrasında o toz içerisinde kalıntı yapıp hdd'yi bozacak... En önemlisi de sen o toz partikülünü göreceksin. Daha önemlisi içerisine göre daha tozlu bir ortamda bunu yapacaksın. Valla ne yalan söyleyeyim nefesi kuvvetliymiş.

Ben üfleyerek cep telefonunun ekranındaki tozun dahi giderildiğini görmedim.

Eski çalışmayan televizyonlara tekme tokat dalınca çalıştığı aklıma geldi nedense :)

a_a_sezen

Alıntı yapılan: muhendisbey - 31 Ağustos 2012, 14:33:49
Yok daha neler. Açılmamış bir hdd'nin içerisinde toz bulursan üflersin.
Toz kanal boyunca ilerleyecek, kanalın sonundaki mikro deliklerden geçecek ve sonrasında o toz içerisinde kalıntı yapıp hdd'yi bozacak... En önemlisi de sen o toz partikülünü göreceksin. Daha önemlisi içerisine göre daha tozlu bir ortamda bunu yapacaksın. Valla ne yalan söyleyeyim nefesi kuvvetliymiş.

Ben üfleyerek cep telefonunun ekranındaki tozun dahi giderildiğini görmedim.

Eski çalışmayan televizyonlara tekme tokat dalınca çalıştığı aklıma geldi nedense :)

Değil, siz yanlış anladınız.
Hdd açılınca oluşan tozlanmayı kastetmiştim. Tamir sürecindeki tozlanmayı yani..
Güce ve Geleceğe Güvenle...

muhendisbey

O gibi durumda aslında filtreli hava ayarlı bir kompresör iyi iş görebilir. üfürmek tamirden çok zarar verir.