16f877A ADC giriş akımı?(motorsiklet depo seviye ölçümü)

Başlatan nissan_350z, 31 Ağustos 2012, 21:23:43

Klein

@bulut_01  arkadaşlar haklı. GND ile ölçüm yapma şeklinde bir teknik olamaz.   
Gerilim dediğimiz şey potansiyel fark. Gerilim ölçeceksen eğer potansiyel farkı ölçeceksin demektir.  Verdiğin devrede opamp çıkışı geri beslenmiş. Sonuçta direnç ve pot üzerinden bir akım akıtılıyor,potun iki ucunda potansiyel fark oluşuyor.
Opamp çıkışı bir gerilim kaynağı. Direncin beslemeye bağlı olmaması , bir gerilim kaynağına bağlı olmadığı anlamına gelmiyor.

bulut_01

benim yapabildiğim en güvenli yöntem budur. evt geribesleme üzerinden cok düşük bir akım akıyor bu akımın oranı en düsük olması bızım hayatı tehlike olan benzin deposundan korumus olur
yukarda @maxim arkadas benzin pompası demiş ark yapar demekki hiç benzin pompası acıp içine bakmamıs pompa kısmı ile motor kısmının mekanık milden baska irtibatı olmadıgını ve motor ne kadar ark yapmasa ıkıncı kısmımda oldugundan ve o kısımda ne benzin nede hava ile temas etmediğini bilirdi.
YENİLMEZ..

Maxim

Alıntı yapılan: bulut_01 - 02 Eylül 2012, 14:28:46
benim yapabildiğim en güvenli yöntem budur. evt geribesleme üzerinden cok düşük bir akım akıyor bu akımın oranı en düsük olması bızım hayatı tehlike olan benzin deposundan korumus olur
yukarda @maxim arkadas benzin pompası demiş ark yapar demekki hiç benzin pompası acıp içine bakmamıs pompa kısmı ile motor kısmının mekanık milden baska irtibatı olmadıgını ve motor ne kadar ark yapmasa ıkıncı kısmımda oldugundan ve o kısımda ne benzin nede hava ile temas etmediğini bilirdi.

yakıt ve hava ile temas etmiyor dediğiniz pompanın tamamı benzinin içinde çalışıyor ?

bulut_01

o zaman arkadasım al eline bir su bardagı ıcıne doldur benzını daldır ıcıne motoru ve gerilimi ver benzinin içinde dönsün motor eger o benzin alev almassa ben bu konuda birsey bilmiyorum.

ayrıca o metal sılındır motor gıbı görunen ıcınde 1 ve 2 kısımdan olusur 1cı kısım pompa kısmıdır yanı yakıtı emer ve basar 2 cı kısım motor kısmıdır 1 ve 2 cı kısma sadece dönen mil köprü vazifesi görür o metal silindir kısmı nı acık bir sekılde motor cıkarıp görseydin dediğimi anlardın.
YENİLMEZ..

Klein

:) evet bilmiyorsun.  Al bir tane Bosh marka benzin pompası gör.  benzin sargıların , fırçaların , kollektörün arasından nasıl geçiyor.

Ark oluşması için  oksijen gerekir. Benzinin içinde oksijen yok. bu üzden benzin içerisinde ark kaynaklı  kıvılcım oluşturamazsın.

Depo seviye şalterlerindeki ve benzin pompalarındaki tehlike, benzin varken değil, benzin yokken başlar. eğr benzin tamamen bitre ve içerisinde bir miktar yakıt buharı kalırsa, o zaman tehlikeliolabilir. aksi durumda tel tamamen kısadevre olup, üzerinden yüksek akım geçip  kızaracak kadar ısınmazsa sorun olmaz.

Maxim

Alıntı yapılan: nissan_350z - 02 Eylül 2012, 14:20:34
Dediğin doğru fakat arabalarda var sanırım benzin pompası.Ben motorsiklete yapıyorum yer çekimiyle motora benzin gidiyor.Kasmamızın nedeni,benzin deposu yaklaşık 5lt benzin alabiliyor ve içerisine elektrik sokmaya çalışıyoruz(her ne kadar sokmak istemesekte).Bu 5lt benzin ufak bir C4 bombaya eşit etki yapabilir.Ben havaya uçmak istemiyorum yani. :) Beni bırak etraftakiler bile etkilenir.

motorsikletlerinde pompalı olanları var olmayanları var
enjeksiyonlu olanlarla zaten %100 yakıt pompası var

karbüratörlü olanlarda da pompa kullananlar var
özellikle yakıt deposu karbüratörden aşağıda kalanlarda

ama genelde karbüratörlü modellerde
yer çekiminden öte.. birde basit bir vakum valfide vardır

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2012, 14:57:00

Alıntı yapılan: bulut_01 - 02 Eylül 2012, 14:47:47
o zaman arkadasım al eline bir su bardagı ıcıne doldur benzını daldır ıcıne motoru ve gerilimi ver benzinin içinde dönsün motor eger o benzin alev almassa ben bu konuda birsey bilmiyorum.

ayrıca o metal sılındır motor gıbı görunen ıcınde 1 ve 2 kısımdan olusur 1cı kısım pompa kısmıdır yanı yakıtı emer ve basar 2 cı kısım motor kısmıdır 1 ve 2 cı kısma sadece dönen mil köprü vazifesi görür o metal silindir kısmı nı acık bir sekılde motor cıkarıp görseydin dediğimi anlardın.

pompa tamamen benzinin içinde çalışıyor
hala neyi konuşuyoruz ?

bulut_01

Alıntı yapılan: Klein - 02 Eylül 2012, 14:54:56
:) evet bilmiyorsun.  Al bir tane Bosh marka benzin pompası gör.  benzin sargıların , fırçaların , kollektörün arasından nasıl geçiyor.

Ark oluşması için  oksijen gerekir. Benzinin içinde oksijen yok. bu üzden benzin içerisinde ark oluşturamazsın.

Depo seviye şalterlerindeki ve benzin pompalarındaki tehlike, benzin varken değil, benzin yokken başlar. eğr benzin tamamen bitre ve içerisinde bir miktar yakıt buharı kalırsa, o zaman tehlikeliolabilir. aksi durumda tel tamamen kısadevre olup, üzerinden yüksek akım geçip  kızaracak kadar ısınmazsa sorun olmaz.

tamemen saçmalamısın arkadasım o depolarda havalandırma deliği var o delik olmasa pompa yakıtı emıp basamaz kaldıkı dışardan havayı alan bir benzin dolu deponun içinde motor ark yaparak dönecek ve havalandırmadan aldıgı hava ile oksıjen olmuyacak ve o motordan dolayı o depo patlamıyacak öyle mi ? buna gülerim işte  ;D

arkadas pompa benzinin içinde calısıyor motor degil ! buna dikkat et motor kısmı yalıtımlıdır o kısma benzin gitmezzzz
YENİLMEZ..

bulut_01

videoları dıkkatlı ızledıyse rotorun tuttugu kapak dısında conta lastıgını ve rotor mılını gecdıgı yuksuk kısmında içine  benzin girmeyecegını görursun benzin içinde çalışsaydı o rotorun kömürlerin temas ettiği kısım öyle olurmuydu ? birde dıkkat etsıysen mıknatıs bile paslanmıs benzin içinde çalıssa paslanmazdı pompa komple benzının ıcınde ama motor gövdesi adamın basta göstedıgı govde ıcınde yalıtımlı yada ben yanlıs görüyorum  ;D
YENİLMEZ..

Klein

1. Videoyu dikkatli izlememişsin. Önce 2:27 pompa dişlisini gör.  sonra 2:50 de  dişlinin olduğu kısmı söktüğünde bir de arka taraftan gör. Ayrıca adamın anlattıklarını da dinlemeye çalış. 
Daha önce bu pompalardan çok dağıttım. Hatta acemilik edip bir projede su pompası olarak kullandım. Tabi 1-2 saat içinde bobinlerin bağlantı noktaları, fırçalar vs.. her şey oksitlendi.  8-10 tane pompa bir yerime kaçtı.

Şu sayfaya da bir göz at.
http://www.jag-lovers.org/xj-s/book/83FuelPump.html

alpat

İşinize yarar mı bilmiyorum ama RC devresiyle kondansatör dolma süresi üzerinden de direnç hesaplayabilirsiniz.

bulut_01

gine o motoru cıplak sokmam depoya uçmaya niyetım yok :D
YENİLMEZ..

nissan_350z

Arkadaşlar biraz konunun dışına taşmışız sanırım.pompalar hakkında bilgim yok fakat bir şekilde korunuyordur diye düşünüyorum.

Alıntı yapılan: Klein - 02 Eylül 2012, 14:54:56

Ark oluşması için  oksijen gerekir. Benzinin içinde oksijen yok. bu üzden benzin içerisinde ark kaynaklı  kıvılcım oluşturamazsın.

Altı çizgili bölüm beni çok etkiledi.Şuan yaptığım devrede (real ortamda) depo boş iken (yani reosta üzerinden okunan direnç değeri 100ohm olduğunda) reosta uçları üzerinden okunan değer 500-600mV, akım değeri ise ilk çalışmaya başladığı an 2-2.5mA çalışmaya devam ettiği süre içerinde uA veya nA düzeyinde, neden tam değer vermedin derseniz, çünkü ölçü aletinin 20mA kademesinde 0.01 gösterdikten sonra iyice aşağıya iniyor ve sıfırlanıyor.
Sizce bu değerlerde havaya uçarmıyım? :D Altı çizili yazıya göre uçmayacağımı düşünüyorum.  :)

nissan_350z