16f877A ADC giriş akımı?(motorsiklet depo seviye ölçümü)

Başlatan nissan_350z, 31 Ağustos 2012, 21:23:43

nissan_350z

Merhaba arkadaşlar;
Bende 5 vitesli bir motorsiklet var.Geçen hafta deposu delindiği için yeni depo aldım ve aldığım yeni depoda yakıt seviyesini ölçmek için şamandıralı sistem var.Sistemden 2 adet uç çıkıyor.Bu uçlardan direnç ölçülüyor.Sistem reosta gibi çalışıyor.Şamandıra yükseldikçe hareketli parça sıra halindeki tellerin üzerinde gezinerek direnci değiştiriyor.

Yapmak istediğim bu direnci bir 16f877A entegresiyle adc modülü sayesinde ölçmek.Başlıkta adc modüşünün giriş akımının sormuştum.Bunu sormamın nedeni bu reosta sistemi benzinin içerisinde.Hareketli parça tellerin üzerinde gezinirken ark yaparmı diye araştırıyorum.
Aşağıya üzerinde çalıştığım devrenin resmini koyuyorum ki depoya kaç volt geri dönecek v.s bilgilerini görebilmeniz için.Depo tam dolu iken 6-7ohm direnç verirken boş oluduğunda 100ohm direnç gösteriyor.
Eğer bildiğiniz başka bir direnç ölçme tekniği (voltaj olmadan) varsa yazarsanız sevinirim.
Şimdiden bütün cevap yazan arkadaşlara teşşekkürler.
%100 dolu olduğunda 6-7ohm direnç:

%17 olduğunda:

bulut_01

böyle sistemler (yakıt şamandıraları ) GND üzerinden ölcum yapar yanı o reostaya vcc verilmez gnd verilir ve onun üzerinden okunarak değer atanır.
YENİLMEZ..

nissan_350z

Cevabın için teşekkür ederim bulut_01 arkadaşım.Önceden ,dediğin gibi vcc vermiştim sonra sistemi değiştirip gnd den ölçüm yapılacak şekilde devreyi tasarladım.Resimlerde lcdnin yanında bir adet pot var onu reosta kabul ederek devreyi tasarladım.Resimleri koyarken onu belirtmemişim. şimdi yenisini koyuyorum.Devre üzerinden yorum yazarsan daha kolay anlayabilirim.

bulut_01

Alıntı yapılan: nissan_350z - 01 Eylül 2012, 11:44:18
Cevabın için teşekkür ederim bulut_01 arkadaşım.Önceden ,dediğin gibi vcc vermiştim sonra sistemi değiştirip gnd den ölçüm yapılacak şekilde devreyi tasarladım.Resimlerde lcdnin yanında bir adet pot var onu reosta kabul ederek devreyi tasarladım.Resimleri koyarken onu belirtmemişim. şimdi yenisini koyuyorum.Devre üzerinden yorum yazarsan daha kolay anlayabilirim.

devrende yanlıslık var sen 100 ohm uzerınden gıne şamandıraya vcc veriyosun benım dedıgım olay tamemen gnd  kontrol etmen reoastanın bır ucu gnd diğer ucu mcu nun adc portu ıle gnd potansiyel fark ölcerek 0 tehlikeyle yapabılırsın.
YENİLMEZ..

Maxim

Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Eylül 2012, 21:21:42
devrende yanlıslık var sen 100 ohm uzerınden gıne şamandıraya vcc veriyosun benım dedıgım olay tamemen gnd  kontrol etmen reoastanın bır ucu gnd diğer ucu mcu nun adc portu ıle gnd potansiyel fark ölcerek 0 tehlikeyle yapabılırsın.

sadece gnd ile nasıl direnci ölçebiliriz ?

bulut_01

Alıntı Yap
sadece gnd ile nasıl direnci ölçebiliriz ?

opamp ile karşılastırarak
YENİLMEZ..

nissan_350z

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: Maxim - 01 Eylül 2012, 11:57:24
bildiğim kadarı ile bu iş için Wheatstone bridge devreleri kullanılıyor

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_bridge

https://www.google.com/search?hl=en&q=Wheatstone+bridge&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=0c1BUJC7CYel4gTpo4CgBA&biw=1157&bih=526&sei=2c1BUPTxI6_54QTb54DwBA
Bu sistemi biraz inceledim.Sisteme köprü olarak değilde düz bir şekilde bakıldığında bir tarafı benim yaptığım sisteme benziyor, sanırım diğer tarafınıda referans almak için kullanıyor.
Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Eylül 2012, 21:21:42

Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Eylül 2012, 22:45:36
opamp ile karşılastırarak
Şimdi şöyle bir durum var direk gnd den ölçüm alınabiliyormu bilmiyorum ama picin,artının eksiye olan farkını ölçtüğünü biliyorum.Direnç değiştikçede aradaki fark değişiyor.Opampla yapılıyor dediğiniz için biraz araştırma yaptım.Konuya yakın bir resim buldum.Ama bu resimdede yine artıyla eksi arasındaki fark ölçülüyor.
Eğer elinde, sadece gnd den ölçüm yapılabileceğini gösteren devre v.b bir kaynak varsa görmeyi çok isteriz.

bulut_01

16F628 nın komparatör modu kullanarak yaparsın asagıdakı tabloda CM2:CM0=011 reg aktif ederek mcu nun RA0 VE RA1 portnun gnd ile ölçüm sonucuna değer atayarak gnd ile direk reoastadan ölçüm yapabilirsin.RA2 port refarans gerilimi ile RA0 portundan gnd üzerinden değer okuyabilirsin.

YENİLMEZ..

X-Fi

GND ile ölçüm yapma diye bi teknik olamaz sonuçda iki fark ölçeceksiniz fark dediğimiz şey Volt dur direnç olsa bile voltaj esaslı ölçümlerdir.

op-amp kullanarak yapılan sistemde amaç giriş empedansını yükseltmek ve depoda kullanılacak akımı ve voltu azaltmaktan ibaret.

Ortada bilinmedik veya keşfedilecek bi teknoloji yok.

Kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

bulut_01

Alıntı yapılan: X-Fi - 02 Eylül 2012, 11:29:24
GND ile ölçüm yapma diye bi teknik olamaz sonuçda iki fark ölçeceksiniz fark dediğimiz şey Volt dur direnç olsa bile voltaj esaslı ölçümlerdir.

op-amp kullanarak yapılan sistemde amaç giriş empedansını yükseltmek ve depoda kullanılacak akımı ve voltu azaltmaktan ibaret.

Ortada bilinmedik veya keşfedilecek bi teknoloji yok.

Kolay gelsin.

katılmıyorum opamp invert ucu (-) üzerinden okuma yapar zaten sen non invert (+) refarans gerilimi saglıyosun ama sistem şamandıra ve içinde benzin oldugunda küçük kıvılcım bile sizi nereye uçurur düşünün.demekki gnd ölcüm yapma tekniği varmıs yada sen hiç şamandıra görmemişsin.

YENİLMEZ..

X-Fi

hocam  şöyle anlatayım deponuz metal ve GND dolayısıyla benzinde GND yüklü

benzin < referrans ise benzin bi seviye dolu
benzin = referans = gnd ise depo boş

Ölçümü bu mantıkda yaparsınız 0V ile 0.01V arasında ölçtünüz volt küçük akım düşük ark olmaz. Bunu sağlasın diye araya bir opamp lı yükselteç devresi girilmiş. Sadece depolara özel bi yöntem değil buna örnek şönt dirençli akım ölçerleri inceleyebilirsiniz. Negatif referans da alsanız fark yine volt farkı olmadan bişey ölçülmez. 0 tehlike  diye bişey yok ama ark yapmayacağı için çok güvenli olarak kullanılır. Zaten onlarda ark yapma hesaplarını benzinin iletkenliğine yoğunluğuna göre çok ince hesaplanmıştır. Söylemek istediğim bunlar hep belli şeyler.

Ben olsam o depoda direnç kullanmam kapasitif ölçüm yaptırırdım. Plakaları birbirine taraklayarak kapasite ölçerdim. 0 tehlike. Ancak maliyet sözkonusu.

Çok şey bilmektense bişeylere yorum yapabilme kabiliyetim olsun yeterli diye düşünüyorum.

Yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayınız kolay gelsin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Maxim

ark yapsa depo içerisindeki benzin pompası yapar
bence gereksiz yere gnd falan kasıyorsunuz .

not:
@x-fi
çoğu benzin deposu plastik
kamyonlarda falan metal

bulut_01

YENİLMEZ..

nissan_350z

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Eylül 2012, 12:02:10
ark yapsa depo içerisindeki benzin pompası yapar
bence gereksiz yere gnd falan kasıyorsunuz .

not:
@x-fi
çoğu benzin deposu plastik
kamyonlarda falan metal
Dediğin doğru fakat arabalarda var sanırım benzin pompası.Ben motorsiklete yapıyorum yer çekimiyle motora benzin gidiyor.Kasmamızın nedeni,benzin deposu yaklaşık 5lt benzin alabiliyor ve içerisine elektrik sokmaya çalışıyoruz(her ne kadar sokmak istemesekte).Bu 5lt benzin ufak bir C4 bombaya eşit etki yapabilir.Ben havaya uçmak istemiyorum yani. :) Beni bırak etraftakiler bile etkilenir.

Alıntı yapılan: bulut_01 - 02 Eylül 2012, 11:13:20
16F628 nın komparatör modu kullanarak yaparsın asagıdakı tabloda CM2:CM0=011 reg aktif ederek mcu nun RA0 VE RA1 portnun gnd ile ölçüm sonucuna değer atayarak gnd ile direk reoastadan ölçüm yapabilirsin.RA2 port refarans gerilimi ile RA0 portundan gnd üzerinden değer okuyabilirsin.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Öncelikle, karşılaştırıcıya baktım analog karşılaştırma yapıyor fakat çıkışında 0 veya 1 gösteriyor ve 0-1 den, 0-100 arası değer çıkartamıyoruz.Karşılaştırıcıları herhangi bir uygulamamda kullanmadığım için iyi bilmiyorum bu yüzden Serdar Çiçek abimizin CCS C ile porgramlama adlı kitabından bakıp söylüyorum.Çıkışın neden 0-1 olduğunu anlatan bir resim ekliyorum aşağıya.V1'i V2'yle karşılaştırıyor.Bu karşılaştırıcı işi biraz zahmetli olacak bizim için en iyisi onu pas geçelim.:)

İkinci olarakta opamp örneğinize baktım gerçekten güzel bir örnek.Burada da başka bir sorun çıkıyor.İSİS de direk opamp çağırıp sizin verdiğiniz devredeki gibi bağladığımda 500mv luk değişim çıkışa veriyor.Bu değer ölçmek için yeterli ama çıkış değeri 9.5v ile 10v arasında oynuyor.Bunu pice verdiğimde ölçemiyor 5v üzerinde olduğu için.Opampın besleme voltajını 5v'a indiriyorum bu seferde 100mv luk bir oynama oluyor bunuda pic ölçemiyor.(çıkışa direnç bağla demeyin denedim oda olmuyor :) )
Birde şöyle bir şey var opampın kazanç direnci var çıkış ile giriş arasında.Bu direnç , opampın gerilimi 5v olduğunda 0ohm a indirmek zorunda kalıyorum yoksa çıkışta değişim olmuyor.Konuyu getirmek istediğim yer ,çıkışta bir gerilim var onu girişe veriyoruz. Yani benim yaptığım sisteme geliyor gene ,dönüyoruz dolaşıyoruz aynı yere geliyoruz.
örnek R2 yi reosta gibi düşünün;