Ultrasonic için 40 kHz i pwm den üretme sorunu?

Başlatan Leodes, 01 Eylül 2012, 11:36:09

Leodes

Merhaba arkadaşlar, ben ultrasonic alıcı verici için 40 khz lık osilatoru başta 555 ile yaptım. Alıcı kısmının çıkışını osiloskopa bağladığımda ise 10 metreye

kadar sinyali gördüm . Fakat 40 khz i 555 ile değil de mikroişlemcinin pwm i ile üretip sürmeyi denedim  bu sefer alıcıyı osiloskopa bağladığımda 2 metreden

ötesini ölçemedim. Dolayısıyla vericinin gücü yetersiz kaldığı aşikar olarak görülüyor.İnternetten sürmek için birkaç devre buldum transistörlü ama yetersiz

kaldı yine 2 metreyi geçmedi. Siz nasıl bir devre ile vericiyi sürmemi önerirsiniz Pwm in akımı mı yetersiz kalıyor Yardımlarınızı Bekliyorum .

fatih6761

Uygun bir sürücü devresi kullanırsanız fark etmemesi gerekir. Mikrodenetleyiciden markasına göre 20mA veya 5mA alabilirsiniz. Bu akımı yeterli seviyeye çekecek ß değerinde bir transistörle sürücü devre yapın.

Leodes

Arduino kullanarak deniyorum .Basit olarak Transistörlü sürdüm fakat olmadı şema olarak yardımcı olursanız daha iyi olacaktır

pisayisi

555 in çıkış akımı 200 ma  lere kadar ulaştığı için tek transistoru sürmede sorun çıkmıyor ve mesafe uzuyor. Önerim pic ile yapılan devrede tip131 tipi darlington transistor kullanmanız ve hoparloru kollektör ile besleme arasına bağlamanızdır. Yada 555 li devrede çalışan transistor ne ise ondan 2 adet darlington bağlantı kullanmak ta pic li devre için çözüm olabilir...

Murat

fatih6761

Evet @pisayisi arkadaşımın dediği gibi darlington transitörle normal şekilde sürebilirsin...

diot

IRFZ44 ile sürmeyi dene. Bir kaç uygulamada görmüştüm.

Leodes

Yardımlarınız için sağolun güç mosfetleri benim de aklıma yatıyor.  Fakat dirençleri kaç ohm seçmem gerekir . @pisayisi verdiğin şemada direnç yerine 1k baglasam baska direnc baglamasam sorun olur mu acaba . Orada bjt olarak elimde bc547 var ondan kullanmayı düşünüyorum sorun oluşturmaz heralde 

pisayisi

Şemedaki direnç yerine yük olarak hoparloru bağlayacaksın, eğer baza bağlanacak giriş direncinden basediyorsan 1k yeterli gelecektir ki bu şemada gösterilmemekte.
Murat

Leodes

Yardımlarınız için sağolun arkadaşlar. Birazcık daha devreyi iyileştirme adına alıcı taarafta bir filtre koydum 35 khz  - 45 khz arasını geçirecek şekilde opamplı

aktif filtre tasarladım. Fakat filtre çalışmadı bu devreye nasıl bir aktif filtre yapmam lazım 40 khz merkez frekansında çalışacak bant genişliği ise 5 khz yeterli olacağını düşünüyorum.