Gömülü Sistem Kuruluş Örneği

Başlatan Tagli, 02 Eylül 2012, 18:31:09

Tagli

"Gömülü Linux Sistemleri" isimli kitabın yazarı Nazım Koç, kendi blogunda BeagleBoard (xM olmayan eski versiyon) üzerine sıfırdan Linux kurlumunu anlatan hoş bir rehber yayınlamış. Konuyla ilgili arkadaşların incelemesi tavsiye ederim.

http://www.ucanlinux.com/2012/08/29/basit-bir-gomulu-sistemin-kurulusu/
Gökçe Tağlıoğlu

Firzen

Çok teşekkürler paylaşım için.
Kararsız...

NecroCapo

Gerçekten çok güzel anlatılmış, bu tür rehberler nette kolay bulunmuyor, üstelik türkçe.

sseedat

selamlar
makaledeki adımlarla beraber linux çekirdeğini derleyebildim fakat bende nedense uImage imajı oluşmadı.oluşan imajlar Image ve zImage

derleme işlemini şöyle verdim
make ARCH=arm CROSS_COMPILE=$CROSS uImage -j4
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Tagli

Uğraşmayalı baya oldu ama yanlış hatırlamıyorsam uImage dosyasını üretebilmek için bilgisayarda uboot-mkimage paketinin kurulu olması gerekiyor. Ama kurulu değilse zaten hata veriyordu gibi hatırlıyorum.

Dediğim gibi, hafızam pek taze değil. Bu imaj dosyaları nerede oluşuyordu? Bir ihtimalle uImage başka bir klasörde de oluşuyor olabilir. Ben arch/arm içinde oluşuyordu gibi hatırlıyorum. Diğer imajlar da orada mıydı?
Gökçe Tağlıoğlu

sseedat

Alıntı yapılan: Tagli - 31 Mart 2014, 19:01:36
Uğraşmayalı baya oldu ama yanlış hatırlamıyorsam uImage dosyasını üretebilmek için bilgisayarda uboot-mkimage paketinin kurulu olması gerekiyor. Ama kurulu değilse zaten hata veriyordu gibi hatırlıyorum.

Dediğim gibi, hafızam pek taze değil. Bu imaj dosyaları nerede oluşuyordu? Bir ihtimalle uImage başka bir klasörde de oluşuyor olabilir. Ben arch/arm içinde oluşuyordu gibi hatırlıyorum. Diğer imajlar da orada mıydı?

hocam ben arch/arm/boot dizinine baktım diğer dizinlere bakmadım hiç. belkide orda oluşmuştur yarın bakarım oluşmuşsa ne güzel

Teşekkürler
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Tagli

Doğru, yolda boot da vardı, ben yanlış hatırlamışım. O zaman uboot-mkimage paketini bir kontrol et.
Gökçe Tağlıoğlu

elektrodeney

hocam link ölmüş tavsiye ettiğin başka bir kaynak var mı acaba?

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.