10 A dc motor sürücü???

Başlatan satilla, 06 Eylül 2012, 16:51:31

satilla

10 A 24V bir motor sürücüsü tasarlıyorum

şu an hiç bir koruma olmadan sadece irfz44n ile motoru ısınma vs olmadan sürüyorum

akım sınırlamalı güç kaynağıyla sistem çalştırdıgımda sorun yine yok

ancak akü ile olunca mosfetler yanıyor, nedeni de anlaşılacağı üzere motor kalkışta yüksek akım çekiyor...

nasıl bir akım sınırlama devresi tasarlamamı önerirsiniz ve bu sistemde hız ayarıda yapmam gerekiyor

WrtM

ben olsam ilk anda  mosfetlere pwm verir motoru soft start başlatırdım

cann

bu softstar; örneğin 8 bit te ileriye 127 den başlatmak anlamına mı geliyor?

satilla

@cann söylediginden birşey anlamadım, cevap alabilmen için daha acıklayıcı yazmalısın

soft start mutlaka olacak ancak ben donanımsal koruma almak istiyorum, mcuda kısa bi süre çıkış high seviyede olabilri bu sırada tam yükte çalışmak isteyecek motor

Mucit23

Motoru kalkış anında Yüksek wattlı dirençlerle kaldırabilirsin yumuşak bir şekilde. Motor Nominal çalışma akımına ulaşınca dirençleri devreden çıkarırsın...

satilla

o kadar yüksek akımda direncle sınırlama yapmak cok hantal bir iş olur hocam

çıkış voltajını sabit tutmak için bir zener ve mosfetle gerilim sınırlama yapmayı düşünüyorum ama bu ne kadar işe yarar bilmiyorum

akım sınırı için ise bir şönt direnc ve opamp düşünüyorum

ancak daha uygun cevaplar görebilirsem yaptıgım iş daha çok içime sinecek

pisayisi

Akü ile beslenince motor ısınıyora muhtemelen besleme kaynağı ile harmonikler devreye dahil olduğundan daha düşük tork ile fetler ısınmıyordur. Akü ile beslendiğinde motorun torku daha yüksek olduğu için fetler ısınıyordur. En güzeli tork kaybı akülü sistemde yaşamamak için, fetlere güzelce soğutma uygulamak yada paralel bir fet daha eklemek çözüm olabilir.
Murat

F.T

motor 10 amper ise mosfetleri  kaç amper seçtiniz.mosfet akımları düşükmü kaldı acaba.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

skara1214

snubber devresi koymayı denedinizmi?bir direnç bir kapasitör aklkıştaki akım atlamalarını azaltıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Moslar yüksek akımdan değil de yüksek gerilimden yanıyordur.

Akü ile beslendiğinde akım sorunu ortadan kalktığı için yüksek akım anahtarlaması hat endüktanslarında yüksek voltaj endüklenmesine neden olur ve moslar delinir.

Olayların nasıl geliştiğini gözlemlemek için hızlı bir scop, voltajı ayarlı gerilim kaynağı ve test yazılımı ile deney ortamı oluşturmanız gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

motor uçlarına bağlı ters diyod veya  snubber devresi zaten olması lazım.ayrıca sanırım hat endüktanslarını azaltmak için kesit ve hat uzunlugunua dikkat etmek gerek.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

satilla

motorların yüksek gerilim yüzündne yandıgına eminim 5-6 tane mos yaktım, çok iyi bir tecrübe kazanmış oldum :)
şu ana kadar ayarlı güç kaynağıyla çalıştım ve sorun olmadı çünkü akım ve gerilim sınırlaması vardı...
ancak aküde böyle bir durum olmadığı için mosları yakmak için cok ideal bir kaynak oluyordu

devreye diyot direnc ve kondasatörle snubber ekledim
motor uçlarına 100uF kondansatrö ve 15 A hızlı diyot ekledim
bir opamp ve sönt direncle ADC için akım izleme devresi ekledim
tc4420 mosfet sürücü ile sürecegim devreyi
soft start pwm ile kalkış yapmayı düşünüyorum
son olarak rds 2 mohm olan bir mosfet kullanacagım
akım yolları olabildigince dar bir alanda kalın ve kısa

şu an devreyi çiziyorum devreye yeteri kadar koruma önlemi aldıgımı düşünüyorum , eğer bu kadar önleme rağmen sorun çıkarsa saç başa yolarım artık :)

bir kaç güne pcb elime ulaşır devreyi denedikten sonra tecrübeleirmi burdan paylaşırım

Saruman

Mosfet sürücüyü anahtarlama frekansı ve mosfet gerilimine , mosfeti ise akım-gerilim-sıcaklık eğrilerine göre seçmelisiniz. Tabi ki  Rds direnci de önemli.

Eğer motorunuz çift yönlü çalışacaksa H-bridge kullanmanız gerekecek.

Bu da high-side ve low-side denilen 2 li mosfet grubunu temsil eder.

High side mosfetlerin Vgs değerlerini elde edebilmek için Vg'den uygulanacak gerilim Vd + Vgs olmak zorunda.

Bunun için bootstrap ya da charge pump denilen gerilim katlayıcıya ihtiyacınız var.

TC4420'nin iç yapısını inceledim, gerilim katlayıcı göremedim.

IR2101 piyasada kolay bulunabilen ve yanlış hatırlamıyorsam 250mA'e kadar akım verebilen bir mosfet sürücüdür.

Aynı zamanda iç yapısında gerilim katlayıcı da bulunmaktadır.

Kalın harflerle belirttiğim mos sürücü çıkışından alınabilecek maksimum akım önemli.