fpga kiti

Başlatan Bertan, 07 Eylül 2012, 03:46:50

berat23

Alıntı yapılan: bertan88 - 09 Eylül 2012, 01:15:49
konektör için sormadım de2-115 kitini max hızını sordum  :)

öyle kesin bir hız yok,tasarıma göre değişir.

Bertan

Alıntı yapılan: berat23 - 09 Eylül 2012, 01:18:59
öyle kesin bir hız yok,tasarıma göre değişir.

nasıl tasarıma göre  ??? desteklediği max. bir hız yokmu ?
mesela bir uygulamada 3ghz kadar çıkarmı ?

berat23

Alıntı yapılan: bertan88 - 09 Eylül 2012, 01:25:51
nasıl tasarıma göre  ??? desteklediği max. bir hız yokmu ?
mesela bir uygulamada 3ghz kadar çıkarmı ?

fpga demek istediğin şekilde kullanabileceğin logic yapılar demek. ulaşabileceği maksimum hızıda kapı gecikmeleri belirler.yaptığınız tasarım arka arkaya çok blok kullanırsa doğal olarak yavaş çalışır.tasarımı daha paralelleştirirsiniz,bu sefer hızlanır ama daha fazla kaynak kullanır.daha birçok kriter var,ben basitçe yazdım.

elbette çıkabileceği maksimum bir hız var,ben araştırmadım zira gerek yok.çoğunlukla o hıza yaklaşamayacaksınız. 3ghz falan ben görmedim,yok öyle bir hız. uzun uzun yazmak istemedim ama bence böyle kartları almak yerine bir süre fpga nedir diye çalışsanız daha isabetli olur,doğru bir kartta seçersiniz.

Bertan

Alıntı yapılan: berat23 - 09 Eylül 2012, 01:34:25
fpga demek istediğin şekilde kullanabileceğin logic yapılar demek. ulaşabileceği maksimum hızıda kapı gecikmeleri belirler.yaptığınız tasarım arka arkaya çok blok kullanırsa doğal olarak yavaş çalışır.tasarımı daha paralelleştirirsiniz,bu sefer hızlanır ama daha fazla kaynak kullanır.daha birçok kriter var,ben basitçe yazdım.

elbette çıkabileceği maksimum bir hız var,ben araştırmadım zira gerek yok.çoğunlukla o hıza yaklaşamayacaksınız. 3ghz falan ben görmedim,yok öyle bir hız. uzun uzun yazmak istemedim ama bence böyle kartları almak yerine bir süre fpga nedir diye çalışsanız daha isabetli olur,doğru bir kartta seçersiniz.

cevap için teşekkürler.fpga yı bir süredir araştırıyorum yani azda olsa birşeyler biliyorum. de2-115 kitinin başlangıç için pahalı olduğunu biliyorum ama tek kit alabileceğimden en iyisi olmasını istiyorum . siz benim yerimde olsanız ne alırdınız?

berat23

de2-115 ,ihtiyaç olma ihtimali olan her çevre birimine sahip,üzerinde gayet kapasitesi yüksek bir fpga ve yeteri kadar ram var. yani klasiktir,şimdi şunu al,ilerde buna geçersin denir. bu sadece heves durumuna karşı çözüm getirir.eğer gerçekten öğrenmek,birşeyler yapmak istiyorsanız,maddi olarak zora sokmayacaksa başlangıç için güzel bir kart. ilerde bana bu yetmiyor gibi bir cümle kurma ihtimaliniz yok gibi(eğer ticari olarak birşeyler yapmayacaksanız).

ama ben olsam bunu alırdım;
http://www.digilentinc.com/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,836&Prod=ATLYS
türkiyede xilinx alteradan daha çok kullanılıyor,aşina olmak daha iyi.

işte bu yüzden kendiniz uğraşıp,karar verin. insanlardan farklı fikirler gelir,her fikir birşey öğrettiği kadar kafa karıştırır.

Bertan

Alıntı yapılan: berat23 - 09 Eylül 2012, 02:02:06
de2-115 ,ihtiyaç olma ihtimali olan her çevre birimine sahip,üzerinde gayet kapasitesi yüksek bir fpga ve yeteri kadar ram var. yani klasiktir,şimdi şunu al,ilerde buna geçersin denir. bu sadece heves durumuna karşı çözüm getirir.eğer gerçekten öğrenmek,birşeyler yapmak istiyorsanız,maddi olarak zora sokmayacaksa başlangıç için güzel bir kart. ilerde bana bu yetmiyor gibi bir cümle kurma ihtimaliniz yok gibi(eğer ticari olarak birşeyler yapmayacaksanız).

ama ben olsam bunu alırdım;
http://www.digilentinc.com/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,836&Prod=ATLYS
türkiyede xilinx alteradan daha çok kullanılıyor,aşina olmak daha iyi.

işte bu yüzden kendiniz uğraşıp,karar verin. insanlardan farklı fikirler gelir,her fikir birşey öğrettiği kadar kafa karıştırır.

de2-115 her çevre birime sahip diyorsunuz ama niye başka kiti öneriyorsunuz ? diğerinden iyi olan ne ?

berat23

terch meselesi demiştim.xilinx ve fiyat uygunluğundan dolayı söyledim.

acamlikaya

Bu işler ile uzun zamandır savunma sanayi sektöründe uğraşıyorum.
İlk başlayanlar için Xilinx en iyisidir.
Xilinx' e ait geliştime kitleri için yazılımış sayısız hazır kod bulabilirsin.
Ben de bu işlere sahibinden.com 'da ilanı olan Spartan 3E ile başlamıştım.
Neredeyse 4 yıl oldu. Hala kullanıyorum. Piyasa da çok satan bir kit olduğu için
örnek kod, aksesuar ve troubleshooting konularında başın ağrımaz.

MC_Skywalker

Bence doğrudan FPGA almak yerine CPLD ile başlayıp sonrasında FPGA geçmek. Ilk başlarda led yak söndür yapacaksınız haliyle.
Komple birşeyler yapabilmek için VHDL/HDL bilginizi geliştirmek gerekecek.

muuzoo

Giriş seviyesi için de2-115 iyidir. Hem hazır çevre modüllerini de daha sonra alarak ekleyebilirsiniz. Yalnız öncelikle fpga nin azami hızı sorunuzdan fpga yi mcu gibi algıladığınız izlenimine kapıldım. Öncelikle iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Bertan

cevaplarınız için teşekkürler fpga yı mcu gibi anlamıyorum . Aradığım şey bunun gibi birşey http://www.altera.com/devices/fpga/stratix-fpgas/stratix-iii/overview/architecture/performance/st3-performance.html

berat23

Alıntı yapılan: bertan88 - 09 Eylül 2012, 16:25:26
cevaplarınız için teşekkürler fpga yı mcu gibi anlamıyorum . Aradığım şey bunun gibi birşey http://www.altera.com/devices/fpga/stratix-fpgas/stratix-iii/overview/architecture/performance/st3-performance.html

peki bununla ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Bertan

birşey yapmıyıcam sadece öğrenmek istedim 

Ersin

Esensoy un dediği gibi olacak
Alıntı YapNasıl olsa ne alırsan al bir kaç örnek program yapıp kenara atacaksın kiti, hepimizin yaptığı gibi

Bertan

Alıntı yapılan: Ersin - 09 Eylül 2012, 18:02:23
Esensoy un dediği gibi olacak

neden birkaç program yapıp atayımki. Okadar para verdiğim şeyi ben asla birkaç örnek yapıp atmam  >:( . ilk kez c++ öğrendiğimde günde 12 saat program yazıyordum ve hiçte sıkılmıyordum  :D buda onun gibi olur