Datasheette bahsedilen değerlerin dışına çıkılırsa?

Başlatan strom, 07 Eylül 2012, 22:04:37

strom

Herkese kolay gelsin;
Aklıma böyle bişey takıldı. Mesela STM32F207 için reference manualde APB1 için maksimum hız 30mhz olmalı diyor. Ama bunu aşarsanız şöyle veya böyle olur demiyor. Denedim hiçbişey olmadı. Yani 120Mhz'lik system cloğunu bölmeden GPIO portunu çalıştırmayı denedim ve çalıştı.
Başka bir örnekte mesela PLL Konfigürasyonu için N değeri 192 ile 492 arasında olmalı demiş. 192'den küçük yaptım yine çalıştı devre. Acaba bu değerlerin dışına çıkmanın zararı nedir?

Burak B

Hata oranı yükselir, stabilite azalır. Şu anda çalışıyordur ama bir ara ne olacağını kestirmek zor olur. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

strom

Hocam cok sagolun. Datasheette surekli must be must be diince insana sanki yapmazsan cok kotu seyler olacakmis izlenimi veriyor :) Bu degerleri asinca devrenin hicbir sekilde calismamasini beklerdim.

Burak B

Bak örnek vereyim. LPC1768' i 128Mhz de çalıştırdım banamısın demiyor. Ama bu demek değil ki 128Mhz de doğru düzgün çalışıyor. PC deki overclock işi gibi buda stabiliteyi sağlamazsan sistem göçer. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

yilmaz_kk

Teknik kağıtlar firmanın en iyi çalıştığı aralığı gösterir. "must" demesinin sebebi firmanın ürünlerinin düzgün bir biçimde sürekliliğinin sağlanmasıdır. Fakat değerleri aştığında ürünün nerede sıkıntı yaşayacağını bilmezsin, seni her an yarı yolda bırakabilir. Ayrıca firmalar kendini hukuki sorumluluktan kurtarmak için de aralık vermektedirler.

strom

Çok teşekkürler cevaplar için. Gayet net anladım