Preloaded??? Buffered???

Başlatan strom, 08 Eylül 2012, 19:31:09

strom

Öncelikle böyle ir konu için konu kirliligi yarattigim icin kusura bakmayin. Ancak kafama takildi.

Stm32 ref. Manualinde timerleri okurken preload ve buffer tanımlamalarına takıldim. Auto-Reload icin preloaddir ve prescaler icin buffered'dir denmis. Ben sanki ikiside ayni kavramlar diye yorumladim. Bu kavramlari koyulmasinin amaci, bu degiskenlere yazilan degerlerin hemen isleme koyulmamasi. Peki neden ayni anlama geliyorsa ayri tanimlamalar kullanilmis? Acaba bu kavramlarin ozel bir teknik anlami var mi?

Orjinal metin sunlar;
The auto-reload register is preloaded. The preload register is accessed each time an attempt is made to write or read the auto-reload register. The contents of the preload register are transferred into the shadow register permanently or at each update event UEV, depending on the auto-reload preload enable bit (ARPE) in the TIMx_CR1 register.

Burda anladigim kadariyla Auto-reload degiskenine yazilan aslinda preload degiskenine yaziliyor. Bir event oldugunda asil degiskene aktariliyor

It can be changed on the fly as the TIMx_PSC control register is buffered. The new prescaler ratio is taken into account at the next update event.

Burdanda buffered olmasinin yukardaki yarari sagladigi anlamini cikardim. Yani ikiside ayni amac icin kullanilmis kelimeler sanirim

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler