küsürlü frekans yardım

Başlatan acemintel, 28 Eylül 2004, 00:13:35

acemintel

arkadaşlar pbp de registere noktalı sayı örnegin 105.7 sayısını atamak istiyorum. nasıl yapılır bilen arkadaşlardan yardım
daha dogrusu ben şu olayı anlamadım mesela ben 105.7Hz de pic den çıkış vermek istiyorum benim anlamadıgım bu küsürlü yani .7 nasıl olacak yardımlarınızı bekliyosum şimdiden teşekkür ederim. saygılar.

mmengi

hocam ilk olarak pbp float sayıları desteklemez.sen bu frekansı nasıl çıkarmayı düşünüyorsun mevcut komutla ise bu şekilde küsüratlı frekans çıkaramazsın.bunu ancak programın genel akışını bozmadan yapmak için timer int. kullanabilirsin.

acemintel

biraz açıklayabilirmisin peki ben bunu hitech de yapabilirmiyim nütven bir yol?teşekkürler

z

Alıntı yapılan: "acemintel"arkadaşlar pbp de registere noktalı sayı örnegin 105.7 sayısını atamak istiyorum. nasıl yapılır bilen arkadaşlardan yardım
daha dogrusu ben şu olayı anlamadım mesela ben 105.7Hz de pic den çıkış vermek istiyorum benim anlamadıgım bu küsürlü yani .7 nasıl olacak yardımlarınızı bekliyosum şimdiden teşekkür ederim. saygılar.

Bildiğiniz gibi kesirli sayıları 2 tipte gösteriririz.

Fix point ve floating point. Floating pointe pek çok uygulamada gerek kalmaz ve fixpoint gösterim ve işlemler yeterli olur.

105.7 sayısını iki ayrı registere BCD olarak 105 ve 7 olarak atabilirsin yada bunun 2'li değerini yazabilirsin. (105.7*256)

105.7Hz üretmenin bir yolu, 1057Hz üretirsin her peryodda int ürettirir ve 10 interrupt olustuğunda bir pini toggle edersin. (1 se 0, 0 ise 1 yapmak)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

acemintel

arkadaşlar benim maksadım sizin bilginizi sınamak değill bilmedigim bir konu hakkında bilgi edinmek dir başka bir niyetim yok fakat siz pic konusunda ve elktronik konusunda benden daha iyisisiniz. bu siteyede bu yüzden üye oldum. çünkü herkez birbirine elinden geldigince yardımcı oluyor.
mmengi
Dostum ben buraya kodları yazıp vereyim istersen sen al kullan işini gör. Bu şekilde hiçbir yere varamazsın ve kimsede varamaz.Nacizane ben sana yol göstermeye çalıştım.
demiş fakat debenim amacım da gidiş yolunu ögrenmek
kafanızı şişirdiysem özür dilerim.cevaplar içinde teşekkür ederim.fakat bu konuda bayaa kafamda bir ışık belirdi.bu konu hakkında açıklayıcı bilgileride bekliyorum. hazır örnek kod istemiyorum saygılarımla.

DumrulBey

Merhaba,

Senin sorun her ne kadar PICBasicPro kısmında sorulmuş olsa da frekans zaman bağıntısıyla ilgili. Tam değeri çıkarmak için en makbulü o değerde veya oranlarında kristalli osilastör kullanman. Neden mi?

Şimdi istediğin frekansı f=1/T formülünden zamana çevirsek yaklaşık 9,5 milisaniyelik bir titreşim zamanı elde ederiz. Dikkat et, yaklaşık dedim. Bunun küsüratı var.

Diyelim ki, tam sonuca yakın bir şekilde PIC saatlerini (timer) kurduk. Eğer işini görüyorsa sorun yok. Peki sen bunu nerede kullacaksın? Neden bu değerleri istiyorsun? Cevapların ardından sana daha faydalı olabiliriz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

acemintel

ben bu frekans üstünden bir konrtrol olusturmaya çalışacagım tabi yapabilirsem aktif elektronigin hiç fenadeğildir fakat bunu pic projesi olarak yapmak istemiştim. düşününki bir yazmaç da bu şekide ayarlanabilen bir deger tabi küsüratlı ( frekans + ) butonuna basıyoruz her seferinde (+0.5) artıyor ve odegerde çıkış verip. 100.5 gibi 99.0 gibi bu frekanslar üzerinden iletişim sglıyor kısaca hayalimdeki proje şuan mu

acemintel

birde bu frekans çıkışlarını lcd gösterecegim o kısım tamam fakat frekansları pic den nasıl çıkacak o konuda bir fikrim yok