Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ticari amaçlı driver

Başlatan Okan AKÇA, 09 Eylül 2012, 10:44:25

Okan AKÇA

merhaba arkadaşlar 10 yıldır  üzerinde geliştirme yaptığım yazılımları bir driver haline getirerek  ticari amaçlı satmayı planlıyorum. bu şekilde bir ücret karşılıgında olsada bir cok arkadaşımızın yaptıgı çalışmalar hızlı bir proje çözümüne katkı sağlayacak.

örnek driverler;

adc filitre programı; sık kullanılan ortalama olma yöntemi ile filitre edilmemiştir sonuc hic degişmeyen adc ve yeni degerlere hızlı tepki
modbus tcp/ip-seri port; adresler belirtildikten sonra gerekli adreslere  bilgi okuma ve yazma.kesmeler sayesinde yapılarak diger kod parçalarında bekleme gecikme gibi bir sorun teşkil etmeme
ntc ve ptc sıcaklık okuma;
pt 100;

gibi bir cok driver oluşturdum her gecen günde geliştirmeye devam ediyorum.
bütün arkadaşlarımızın katkısıyla güzel bir driver kütüphanesi oluşturarak herkeze yardımcı olabilecegimi düşünmekteyim:tabikide bir cok arkadaşımız diyecektir yardımcı olacaksan neden ücretsiz vermiyorsun sorusunu yöneltecektir. Ancak ortada bir emek vardır. yukarıdaki yazılımların bir cok arkadaşımızında stabil yapabildigi kodlar degildir.

t2

Ben ticareti çok severim. Yaptığınız işe de büyük saygı duydum.

Soru: "driver" kelimesi burada ne anlamda kullanılıyor. CCS C ile alakalı mıdır? yani kod grubu makro vs bunlara driver  mı  deniyor ? Yoksa bildiğimiz windows driver gibi mi?

Öneri: Bunları parçalayıp  ayrı ayrı satmanız daha iyi olur. Hepsi herkese lazım olmaz. VE toplam fiyat yüksek görünür. parçaları ayırırsanız sürüm artar

z

Bir kişi ödesin 100 kişi kullansın problemine nasıl çözüm getireceksiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Bende onu soracaktım.. Kod veriyorsun ama verdigin kodu nasıl koruyacaksın?
Dengesizin biri cıkıpta  senden aldığı kodu internette paylasirsa ne yapacaksın?

t2

Yüksek fiyat belirlerseniz kolay kolay paylaşılmıyor. Bu kadar para veren adam paylaşmaz.

forumlarda 1er dolar verip topluca tek lisans alma işini de hep söylerler, söyledik. Ama şimdiye kadar yapılabildiğini görmedim. lisans kimin olacak gibi  soru gündeme geliyor. lisans sahibi de direk suç işlemiş oluyor.

Bir de dikkat edilecek konu, kodların ara sıra yeni sürümü yayınlanmalı eski müşterilerden güncelleme isteyen olursa ücret ödemeli.  Eski sürümü korsan kullanan varsa bile güncel sürümü para verip alabilir.(nerden biliyorum acaba)

Güncelleme detaylarını lisanslı olana ve de olmayana göstermek listelemek lazım. ikna edici olur.

tyildizak

Okan AKÇA

driver derken kod,  o konu ile ilgili  kod parcası ..
ticari olarak nasıl bir yol izlenecegi hakkında bir bilgim yok.
ancak belirli bir ücret ödenerek alınan kodlar kolayca paylaşılacagını düşünmüyorum.
kodları cok ucuza vermemek gerekiyor bu çözüm olabilir

muhittin_kaplan

Zor iş. Uygun fiyatlı olmaz ise satın almak için iki kez düşünürüm.

SERRO EFE

Muhakkak bi çok arkadaşın stabil yapamadığı kodlar vardır ama satılacak kodların çok spesifik bişeyler olması lazım.. Net dünyası çok geniş bir çok üretici application notlarında bi çok şeyi paylaşıyor zaten , birde amatör paylaşımcıları unutmamak lazım.

Burak B

Alıntı yapılan: z - 09 Eylül 2012, 11:18:16
Bir kişi ödesin 100 kişi kullansın problemine nasıl çözüm getireceksiniz?

Hocam aha bende onun ticaretini yapayım isteyene nasıl koruyacağını anlatırım ama onunda bir fiyatı var. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Okan AKÇA

kodları asm dilinde ccs ye uygun vermeyi düşünüyorum ama şuan sadece düşünme aşamasındayım. Ticari uygulamarda kullanılacak kodlar olduğu için, fiyatların çok uygun yapmayı düşünmüyorum.

t2

Bunlardan ürün geliştirseniz belki daha kısa sürede, daha çok kazanabilirsiniz.

Okan AKÇA

bir cok üründe hali hazırda kullanmaktayım

t2

Şöyle bulanık bir pazarlama stratejisi yapsanız nasıl olur acaba:

Kodların demosu ve yaptığı işler yayınlansın, güzelce anlatılsın. isteyen demo hexi denesin veya hex verilmiyorsa  cüzi bir ücretle demo kartını edinebilsin. 

Fiyat  belirsiz. müşteri bu anlatılanları izleyip gönlünden ne koparsa almak istediği fiyatı size bildirecek. ( muhtemelen verebileceği rakamın yarısını söyleyecektir) sizde ohoooo o fiyata kurtarmaz deyip en az 2-3 kat para istersiniz. 

Neyse fiyat tamam diyelim. Müşteri, denemeden para vermem diyor işte ozaman 50 TL filan ödeyip demo kartı yada kodlu çipi alacak.. sonra keyfi bilir tam kıvamına gelince 300- 500 dolarını ödeyip kodu alacak.

Okan AKÇA

dediginiz gibi uygulana bilecek bir yöntem üzerinde çalışmak gerekiyor demo kartlara hex yükleyip  sahada test ederlerse cok daha basarılı olunur.