akım sınırlama

Başlatan Evren KILIÇ, 09 Eylül 2012, 19:15:45

Evren KILIÇ

merhaba arkadaşlar
220 volt şebeke gerilimi ile 12 adet power led sürmek istiyorum akım 300-350 mA seviyesinde sınırlayabilecek bir devreye ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ? 
aşağıdaki linkte bir devre var buradaki formüle göre r2 direnç değerini hesaplarsak :
R=vbe/ıcs                   Rp=I*I*R
R=0,6/0,350               Rp=0,350*0,350*2
R=2 ohm                    Rp=0,245 watt
olarak çıkıyor fakat bu devre 12 besleme ile çalışacak şekilde tasarlanmış
bu devre de kullanılan transistörleri mje 18004 (NPN 1000 Volt 5 Amper ) olarak değiştirsek diğer direnç ve zener diod'un değerleri ne olmalıdır veya önereceğiniz basit fazla eleman gerektirmeyen  farklı bir devre varmıdır

Not:2. linkteki bc transistör yanlış çizilmiş o transistörde npn olması gerekiyor
http://www.datasheetcatalog.org/datashe...8004-D.PDF 

http://www.elektrotekno.com/userpix/6938_adsz_2.jpg
http://i80.photobucket.com/albums/j165/timpati/serialreg_cur-lim.gif
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

arm-beginner

Küçük bir hesaplama yaparsan, böyle olmiyacağını görürsün. Parantez içinde: Şebeke 220V değil, 230V.
Ben şahsen böyle bir proje için ilk bakacağım yer şurası olurdu: http://www.powerint.com
Ama birkaç adet üretecekseniz, bence hazır almak daha ekonomik olur. Karaköy'de Marke diye bir şirket var. Sonderece uygun fiyatlara bu tür modüleri satıyorlar.
www.markeelektronik.com

Kolay gelsin.

Okan AKÇA

öncelikle voltaj dalgalanmasını yok etmelisin  led besleme voltajını katolog degerlerinde vermek.,
-akım sınırlamak aslında ışık miktarını ayarlamak icindir.

arm-beginner

Alıntı yapılan: cyclone - 09 Eylül 2012, 20:26:09
öncelikle voltaj dalgalanmasını yok etmelisin (...)

Bunu biraz daha detaylı açıklıyabilirmisiniz lütfen? Sabit akım sağladığım vakit (yani "Current source" ile çalışdığımda), yukardaki veriler ile voltajın dalgalanması akımı nasıl etkiliyebilir?  "Current source" konusunu bugüne kadar yanlış yorumlamış olabilirmiyim acaba?
Yoksa LED sürmek için sabit voltajmı öneriyorsunuz?

Evren KILIÇ

bu durumda en iyi çözüm HV9910 kullanarak bir sürücü yapmak galiba 8-450 volt arasında çalışabiliyor
http://www.premier-electric.com/files/supertex/pdf/hv9910.pdf

arm-beginner

Evet, HV9910 ile doğru istikameti buldunuz :)
Tek sorun: o entegreyi nerde bulacaksınız?

Evren KILIÇ

direnç net te var bakalım bugün sipariş vereyim bakalım becerebilecekmiyim. ???
http://www.direnc.net/HV9910-POWER-LED-DRIVER,PR-7282.html

arm-beginner

Bende gittim Farnell ve Digikey'e baktım :)
Evet, direnc.net stoklarında 992 adet gözüküyor. Oraya bakmak hiç aklıma gelmezdi.

XX_CİHAN_XX

direnc.net bu konuda iyi. Çok çeşitli ürünler var. Bende iç piyasada arama yaparken ilk oraya bakarım. Ancak çok satılmayan ürünlerin fiyatları güncel olmuyor çoğu zaman böyle bir sıkıntıları var. Kasıtlı yapmadıklarını, çok ürün olduğu için fiyat konusunda güncel takip yapamadıklarını söyleseler de bana pek inandırıcı gelmiyor o ayrı :)
Amiyane tabirle bildiğin kazık işte :D
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

arm-beginner

@evrenk
Projenin gidişat hakkında bilgi verirsen sevinirim. Bu forumda farkına vardımki, bir konu açılıyor, ama devamı ekseri gelmiyor.
Elbette "projeden vazgeçtim" olabilir. Ama bilmek istiyorum. :) Teşekkürler!

Evren KILIÇ

malzeme siparişini verdim gelmesini bekliyorum fırsat buldukça devreyi yapacağım sonuçları paylaşırım 

ipek

evrenk sıkıntıdan yada hobi içinmi uğraşıyorsunuz ??  çünki piyasada hazır sürücü 15TL'yi geçmez.

Evren KILIÇ

evet doğru söylüyorsunuz piyasa bulunan hazır sürücüler mevcut fakat
1-kullanacağım lamba gövdesinde pek fazla boş alan yok,fiziksel ölçüleri önemli bu konuda kontrol bende olacak
2-yaşadığım yer itibariyle elektronik malzeme bulma konusunda sıkıntı yaşıyorum bulabildiğim sürücü çeşidide oldukça sınırlı istediğim ölçülerde bulamıyorum web den araştırdığımda da pek fazla emin olamıyorum elime alıp hissetmeden fiziksel boyutlarını görmeden net kararlar vermiyorum
3-eğer başarılı olabilirsem bu devreden adetli olarak yapmam/yaptırmam gerekecek uzun vadede düşünürsek arızalı sürücüleri tamir etmek daha kolay olacak.
4-yapısı basit ve elemanları kolay bulunabilir bir devre olacak en azından bir trafo bulunmayacak özel bir malzeme siparişi ile uğraşmayacağım,dezavantajı ise şebeke geriliminden izole olmayacak
birde dediğiniz gibi birazda hobi,vakit geçirme amaçlı başladım bu işe     

ipek

geçen sene hv9910 ile netten bilgi toplayıp uğraştım data sheet bilgilerine sadık kalıp havada montaj bir devre yaptım sonuçta güzel çalıştı varyak trafo ile 80v ... 230v arası gezdim ışık değerinde hiç kayıp olmadı gıcıklık olsun diye 24v ac ye kadar düştüm asayiş hala bozulmadı , izole olmadığı için bir kaç kere sarj oldum :) önce 1w lık 4 Led 12 volt olacak şekide 4 gurup led bağladım kusursuz çalıştı mosfet'e baktım baya sıcak endüstriyel sınırın ötesine geçmiş sonra gurupları daha değişik bağlayarak 24 volt olacak şekilde çalıştım mosfet ısısı yarı yarıya düştü sonra osilaskopun izole kanalını gate'ye dayadım baktım genlik 8 volt bu durumda normal moslarla bu işin zor olacağı logic fete yakın bir fet arayışına girdim pek bir şey yapılamazdı çünki ic'nin inernal beslemesi 8 volt idi bazen ledlerde çok hafif titreme mevcuttu bunun üstesinden gelemedim bu dosya rafa kalktı LNK306 ile tanıştım bunda verim %85 ama en azından izole ;D

arm-beginner

@ipek
Detaylı bilgi için teşekkürler. Bir an bende HV9910 ile flört etmeyi düşünüyordum, ama yazdıklarınızı okudukdan sonra, vazgeçtim.

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2012, 10:31:43

Datasheet'i tekrar bir inceledim. Evet, GATE sorun yaratabilir:
Vdd min 7V ile garanti ediliyor. Vgate(hi) Vdd - 0,3V. Yani en kötü şartlarda gate çıkışı 6,7V.
ipek üyenin dediği gibi, mosfet'i baya iyi seçmek lazım.