Gsm modül - Pic haberleşmesini başardım sonunda. bazı bilgiler ve kodlar

Başlatan ertsen, 10 Eylül 2012, 23:55:14

Karamel

Ben 18 yasinda hobbyci bir elektronik meraklisiyim.aslinda buyuklerim daha iyi bilirler.bu konuda yorum yazmak bana dusmezdi ama forumda gecirdigim sure boyunca insanlarda su tip bir alginin oldugunu farkettim. "ben duzgun calistiramadim ya kesin modul, entegre vs sey ne ise o bozuk yada duzgun calismiyor" halbuki kendileri kucuk bir ayrintiyi atliyorlar vs bilemiyorum ve duzgun calismiyor o elektronik alet. bunlar duzgun calismiyor. bozuk. ocu kaka pis gibi yorumlar okuyunca kendi kendime soruyorum. Dunya uzerinde milyonlarca satilan urun acaba duzgun calismiyor olabilirmi...?

MrDarK

Alıntı yapılan: Karamel - 28 Ekim 2014, 11:47:36
Ben 18 yasinda hobbyci bir elektronik meraklisiyim.aslinda buyuklerim daha iyi bilirler.bu konuda yorum yazmak bana dusmezdi ama forumda gecirdigim sure boyunca insanlarda su tip bir alginin oldugunu farkettim. "ben duzgun calistiramadim ya kesin modul, entegre vs sey ne ise o bozuk yada duzgun calismiyor" halbuki kendileri kucuk bir ayrintiyi atliyorlar vs bilemiyorum ve duzgun calismiyor o elektronik alet. bunlar duzgun calismiyor. bozuk. ocu kaka pis gibi yorumlar okuyunca kendi kendime soruyorum. Dunya uzerinde milyonlarca satilan urun acaba duzgun calismiyor olabilirmi...?

Gsm modüllerde yapılan en büyük yanlış doğru power'ın seçilememesi, GSM Modüller doğası gereği şebekenin düştüğü durumlarda akıma asılarak anlık olarak 3A'e kadar (telit için konuşuyorum) çekebiliyorlar. Haliyle burada powerlar büyük önem taşıyor. Anten referans tasarımlar vb şeylerde çok büyük etken olmakla birlikte piyasada bazı ürünler var takılmış 10 yıl geçmiş gık çıkarmamış , bazı ürünler var takılmış sökülmüş takılmış sökülmüş.

GSM alanında olaylar biraz daha farklı yani Karamel.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

t2

Ürünü alanlar "ben çalıştıramadım" deyip sineye çekiyor,
kimse kral çıplak demiyor ise olabilir.

bir de evde deneme amaçlı kullanmak, yaptım çalıştı demek ile sahada uzun süre çalışması farklıdır.  sahadaki durumu masabaşında anlayamıyoruz. yani 100 tane civarı yurdun çeşitli yerlerinde 1 yıl kadar çalışması  ikna edici olabilir. "çok sattım, müşteriden ses çıkmadı" durumu bir geribildirim değildir. Adam kıl olmuş ezip atmış hatta sövmüş olabilir.  "haa o cihaz mı? daha kullanmaya başlamadık" durumu olabilir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: MrDarK - 28 Ekim 2014, 11:37:03
Merakımdan soruyorum başkası derken simcom yerine kullandığınız marka ve model ürün nedir ?
siemens  cinterion model nekadar önemli bilmiyorum..

Alıntı yapılan: Karamel - 28 Ekim 2014, 11:47:36
evet olabilir, iki tane küçük hata yan yana gelince kocaman problemler olabilir.
ayrıca işin içinde yazılım var, sonuçta adamların nette yayınladığı stack leri kullanıyorsun..
çok az değişiklik yapıyorsun, fark ettiğin hata oluyor etmediğin oluyor.

birde bi arkadaş çinde birini bulmuş,  microchip ten çöpe atılan hatalı üretim picleri nerdeyse bedavaya alıp geliyor.
atıyorum bir partide picin tümü sağlan sadece ra5 pini çalışmıyor. başka partide uart çalışmıyor başka partide usb çalışmıyor.
bunu tesbit edip o modülün kullanılmadığı projelerde sorunsuz bu picleri kullanıyor. bu adetler 300-500 değil yüzbinler..

bu tür şeylerde olabilir.  modülün (yada yazılımın) bir kısmı problemsiz olup başka biryerinde problem olabilir. bu çok normal..

kimlenbu

Aynı modülden kullanıyorum, tcp/ip, arama/sms, gps, ftp özelliklerinin tamamını kullanıp test ettim. Henüz kendi kartımı tasarlamadım ama bu modülü ya 4.2V pille ya da MIC29302 veya muadili bir regülatörle besleyeceksiniz.

Programı yazarken ilk önce bir AT komut gönderme ve gelen cevapları yorumlayacak bir fonksiyon yazmanız gerekiyor.

Misal :

ATKomutGonder(Komut,BeklenenCevap1,BeklenenCevap2,CevapBeklemeSuresi)

Bunu yaptığınızda artık tek satırda AT komut gönderebilir ve cevap beklenen cevap mı, yoksa hata mı oluştu çözebilirsiniz, buna göre de dallanmaları yapabilirsiniz.

GPS bağlanmıyorsa ve pasif anten kullanıyorsanız açık alanda 5-10dk beklemeniz gerekir. Kapalı alanda bağlanmayabilir.

Benim önerim ilk önce Hyperterminal tarzı bir programla PC ortamında hangi komutlara hangi cevapların geldiği kontrol edilmeli.

Vodafone ile internete bağlanmaya çalışırken nedense bağlanmayı 2. denemede başarabiliyor. Turkcell'de böyle bir problem yoktu.

Aşağıdaki linkte bu modülü kullananların referans alabileceği çok güzel örnek kodlar var. En azından komutların gönderilme sırasına bakıp kendi programınıza uyarlarsınız :

http://www.cooking-hacks.com/documentation/tutorials/geolocation-tracker-gprs-gps-geoposition-sim908-arduino-raspberry-pi

memreirmak

Teşekkür ederim . Çalışmalara devam ediyorum ...

Ben batarya olarak (3.7 V 1000mA) cep telefonu bataryası kullanıyorum . Akım testinde ( multimetre 200 mA konumunda ) devrenin çektiği toplam akım 150 mA 'i geçmedi , birde akım artıp artıp azalıyor yani misal olarak 40 mA 'ya düşüyor sonra 150'ye çıkıyor ve bu böyle devam ediyor . Bu normal mi?

2. si , ben bu modülü hyperterminal ile denemek için tx,rx ve gnd olmak üzere usb ile bilgisayara bağlamaya çalıştım , unknown device olarak görünüyor  , bu yaptığım işlem doğru mudur ?

iyi günler

MrDarK

Akım değişiklikleri de çok normal. Besleme kaynağın anlık olarak 3A verebilecek pozisyonda olmalı. Pille çalıştığın sürece çok sıkıntı yaşamazsın fakat direk enerjiye bağladığında besleme kaynağı önemli !

Sanırım usb'den seriye dönüştürücü kullanarak bağlamak istiyorum demek istiyorsunuz. Driver'ı tanınmayan dönüştürücüdür. Ona ait driver'ı indirip öyle çalıştırın. Ayrıca dönüştürücünüzün 3V TX - RX seviyelerinin 0 - 3.3V aralığında olduğuna emin olun. Yoksa modülünüzün Uart donanımını bozarsınız.

Burak B

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 28 Ekim 2014, 11:32:55
hem data alışverişi hem şebeke..

hesaplayarak anten yolunu çizdiğimiz ve çok kısa olduğu halde datasheet te belirttiği gücü hiç vermedi.

full çekerken bir anda şebekeden düştü..

tüm bağlantılar tamam çalışıyorken gönderdiğim 2 byte veriden birini gönderip birini göndermediği bile oldu.

5 adet üretim yaptık  masanın üstünde güzel çalıştı, ama sahada hiçbir testi geçemedi.

ardından tekrar arge labımıza getirdik ayrıntılı testler yaptık, problemleri anlayabilmek için on küsür test programı yazdık vs vs..

sonuçta bu modem ile ürün üretmekten vazgeçtik başkasını kullanıyoruz.

Ben birkaç yıldır SIM900 ile çalışıyorum. Değişik firmalara yaptığım projelerde kullanılan modül sayısı 2000' e yakın. Bunların hepsi sahada çalışıyor. Ürünlerin bazıları internet üzerinden veri aktarıyor. Bazıları müşteriyle konuşuyor. Yani aktif olarak uzun süre güç çekiyor. Şimdiye kadar 1 tane bile sorun geriye dönmedi.

Modülün firmware sürümüne bağlı bazı yazılımsal hataları olabiliyor ama bunlar halledilemeyecek şeyler değil. Benim tecrübeme göre bu modülle yaşanan ilgili sorunların büyük kısmı pcb tasarımı, besleme devresi tasarımı, anten tasarımı, lehimleme ve yazılımla alakalı oluyor.

Yani modülde bir sorun olsa arkadaşların dediği gibi modülün satışı devam etmezdi ki ben bu modülün el tipi POS cihazlarında kullanıldığını da gördüm.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Burak BAYRAK - 29 Ekim 2014, 09:35:50
Ben birkaç yıldır SIM900 ile çalışıyorum. Değişik firmalara yaptığım projelerde kullanılan modül sayısı 2000' e yakın. Bunların hepsi sahada çalışıyor. Ürünlerin bazıları internet üzerinden veri aktarıyor. Bazıları müşteriyle konuşuyor. Yani aktif olarak uzun süre güç çekiyor. Şimdiye kadar 1 tane bile sorun geriye dönmedi.

Modülün firmware sürümüne bağlı bazı yazılımsal hataları olabiliyor ama bunlar halledilemeyecek şeyler değil. Benim tecrübeme göre bu modülle yaşanan ilgili sorunların büyük kısmı pcb tasarımı, besleme devresi tasarımı, anten tasarımı, lehimleme ve yazılımla alakalı oluyor.

Yani modülde bir sorun olsa arkadaşların dediği gibi modülün satışı devam etmezdi ki ben bu modülün el tipi POS cihazlarında kullanıldığını da gördüm.

açıkçası ben hiç telefon özelliğini kullanmadım ses iletimi nasıldır bilmem.

sms kısmında bende hiç sorun yaşamadım yolladığım tüm mesajları aldı ve bana cevap verdi.

ama gprs üzerinden soket bağlantı kurup saniyede bir data yolladığımda.

gel gör beni sim900 neyledi...

yani 10 dakikada bir veri atıyor olsam data gittimi gitmedimi, gittiyse ok. gitmediyse bidaha yolla, olmadı bidaha bidaha..

10 dakikada bir datayı yollar herhalde..

sorun çıkıp çıkmaması yaptığınız uygulama ve ne beklediğinizle alakalı ...

MrDarK

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 29 Ekim 2014, 09:48:55
ama gprs üzerinden soket bağlantı kurup saniyede bir data yolladığımda.
gel gör beni sim900 neyledi...
yani 10 dakikada bir veri atıyor olsam data gittimi gitmedimi, gittiyse ok. gitmediyse bidaha yolla, olmadı bidaha bidaha..
10 dakikada bir datayı yollar herhalde..
sorun çıkıp çıkmaması yaptığınız uygulama ve ne beklediğinizle alakalı ...

Ahmet merhaba ; Bu tarz problemleri anlatırken biraz daha detay verseniz keşke sonuçta burası bir üretici sayfası değil forum , yani kullanıcının fikirleri ile yola çıkılıyor. Mesela AT+CSQ komutunda aldığınız değerler nelerdi ?

Kullandığınız anten nedir , aktif pasif ? Hangi operatörü kullanıyorsunuz ? Besleme kaynağı olarak ne kullandınız.

Kafadan modülü suçlamak yerine hiç dönüp kendi donanımınızı kontrol ettiniz mi ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: MrDarK - 29 Ekim 2014, 10:17:59
Ahmet merhaba ; Bu tarz problemleri anlatırken biraz daha detay verseniz keşke sonuçta burası bir üretici sayfası değil forum , yani kullanıcının fikirleri ile yola çıkılıyor. Mesela AT+CSQ komutunda aldığınız değerler nelerdi ?

Kullandığınız anten nedir , aktif pasif ? Hangi operatörü kullanıyorsunuz ? Besleme kaynağı olarak ne kullandınız.

Kafadan modülü suçlamak yerine hiç dönüp kendi donanımınızı kontrol ettiniz mi ?

aktif anten, avea ve turkcell, nominal akımı 3a pik akımı 6a olan smps kullandım.

diğer sorularına önceki mesajlarımda cevap verdim

memreirmak

Selam arkadaşlar , sim908c ile pic16f877a 'yı haberleştirebildim yani mesaj gönderip okuyabildim , arama yapabildim. Devre ve kodlarla ilgili dökümanları hazırladığım zaman buradan paylaşacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim .İyi çalışmalar...

onurcom60

Merhaba, SIM908 evb kit aldım. Bilgisayar seri portu ile haberleşmek istiyorum. SIM takıp Cihazı açtığımda alınan data ascii formatta: I I I I ?
AT komutlarının olduğu bir dokümanda rdy gelmeden data gönderemeyeceğim yazıyor.
Fakat RDY gelmediği için gönderdiğim ascii formattaki datalara (Örn: AT+COPS?) cevap gelmiyor. Neden RDY gelmiyor olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

onurcom60

Cihaza bağlanıp çalıştırdığımda ekran görüntüsü aşağıdaki gibi. Ne yazarsam onu cevap olarak gönderiyor.
Hiçbir işlem yapmıyor. Mesela arama yapıyorum. Çalıyor. Fakat ATA ile aramaya cevap veremiyorum.
Seri kabloda mı bir sıkıntı var acaba? (DB9-DB9)

MrDarK

TX hattı ile RX hattını donanımsal olarak kısa devre etmiş olabilir misiniz ? Buradan görünen o