Gsm modül - Pic haberleşmesini başardım sonunda. bazı bilgiler ve kodlar

Başlatan ertsen, 10 Eylül 2012, 23:55:14

onurcom60

Fabrikasyon bir seri kablo kullanıyorum. Kısa devre olması zor. Ama kabloyu değiştirip tekrar deneyeceğim.

Alıntı yapılan: MrDarK - 14 Kasım 2014, 11:08:21
TX hattı ile RX hattını donanımsal olarak kısa devre etmiş olabilir misiniz ? Buradan görünen o

onurcom60

Kabloda kısayol yok. Kullandığım programda local echo açık olduğundan yazdığım kodu echo yapıyormuş. Aslında ben SİM 908 e hiç komut gönderemiyorum ama alabiliyorum. Neden gönderemiyor olabilirim? Lütfen yardım.

Alıntı yapılan: MrDarK - 14 Kasım 2014, 11:08:21
TX hattı ile RX hattını donanımsal olarak kısa devre etmiş olabilir misiniz ? Buradan görünen o

memreirmak

Selam onurcom60 , hyper terminal programını kullandığınızı varsayıyorum, oradan buad rate 9600 ve stop bit 1 ve 2 olacak şekilde ayrı ayrı denermisiniz.

onurcom60

Cevap için teşekkür ederim. Lakin bir türlü Hyper Terminal ile bağlanamadım. Termite diye bir programla bağlandım.

memreirmak

Modülün açılıp açılmadığından emin olun, açılmadığı zaman ve ayrıca bağlantı ayarları doğru yapılmadığı zaman terminal ekranında tuhaf yazılar görünüyor. Dediğim gibi farklı baud rate ve stop bit gibi ayarları değiştirip denediğinizde çalışma ihtimali çok yüksek :)) , olmaz ise hyperterminal ile deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar

memreirmak

Bitirme ödevi olarak yaptığım projemi paylaşıyorum .
Projenin başlangıcında yapmaya çalıştığım şey , GPS'ten konum verisini almak ve bunu seri haberleşme üzerinden pic'e alarak yorumlamaktı. Bu sayede konum değiştirildiğinde kullanıcıya mesaj atacaktı veya ilk konuma dönebilmesi için kullanıcıyı led ışıklar yardımıyla yönlendirecekti. Ancak pic'ten modüle verileri gönderebilirken , modülden pic'e verileri gönderemedim. Bu haliyle 2  adet butondaki değişiklikleri kullanıcıya mesaj olarak atan bir sistem . Ama bu sorunu çözmeye çalışacağım.
Bir fikri olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

proje videosu ve dökümanları linki :

http://memreirmak.net/wp/sms-ile-buton-durum-degisikliklerinin-takibi/

MrDarK

Araya level shifter yapmalısın. modülden geleni işlemciye algılatmak için

Daha iyi bir yardım için devre şemanının haberleşme kısmını paylaşabilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

memreirmak

Level shifter da denediğim çözümler arasında , bilgisayar ile modülü bağladığım zaman haberleşme sağlanabiliyor. Acaba frekanslarımı yanlış ayarlıyorum. bilmiyorum , donanımsal değil gibi geliyor , yazılımla ilgili olarak ise gelen karakterlerleri alırken sıkıntı oluyor.seri port üzerinden bilgisayara bağladığımda , modülün seri haberleşme portundan bastığı karakterleri ve cümleleri terminal ekranından okuyabiliyorum , picde yapamadım . verdiğim linkteki videonun altında dökümanlar var hocam.

MrDarK

Alıntı yapılan: memreirmak - 21 Ocak 2015, 16:20:14
Level shifter da denediğim çözümler arasında , bilgisayar ile modülü bağladığım zaman haberleşme sağlanabiliyor. Acaba frekanslarımı yanlış ayarlıyorum. bilmiyorum , donanımsal değil gibi geliyor , yazılımla ilgili olarak ise gelen karakterlerleri alırken sıkıntı oluyor.seri port üzerinden bilgisayara bağladığımda , modülün seri haberleşme portundan bastığı karakterleri ve cümleleri terminal ekranından okuyabiliyorum , picde yapamadım . verdiğim linkteki videonun altında dökümanlar var hocam.

Link göremiyorum; Power kaynağınızda gürültü yayan birşey olabilir mi ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

memreirmak