Gsm modül - Pic haberleşmesini başardım sonunda. bazı bilgiler ve kodlar

Başlatan ertsen, 10 Eylül 2012, 23:55:14

abdulsameta

arkadaşlar gsm modem den cevap almaktan vazgeçtim. Arama yapsa yeter. ama onu da yapamıyorum. işlemci ile haberleşmediği kesin. internetten öğrendiğim kadarıyla putrsUSART("ATD05xxxxxxx\r\n");  yazmam yetiyor arama yapmak için.

NOT:  Olimex PIC- WEB ile Gsm modemi haberleştirmeye çalışıyorum. Belki bu devreyi daha önce kullanan vardır.

http://www.embeddedtrading.com/products/381-pic-web.aspx

MrDarK

abdulsameta ;

Modülünden çıkan Tx datası pic'e giderken ; Pic'in seri port pinleri ST özellikli olduğundan senin modülün gönderdiği voltaj pic'in algılayabileceği seviyenin altında kalıyor olabilir. Önerim pic'in besleme gerilimi düşürmek, yada level shift işlemi yapman.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

abdulsameta

Sorunu Çözdüm.  ;D 

Pic ile Gsmi aynı güç kaynağına bağladım. RS232 portları arasında önceden sacede Rx - Tx bağlantısı yapıyordum.  Gnd uçlarını da birbirine bağladım. Ayrıca gsm modemin baud rate hızını da 19200 olarak sabitledim. ( AT+IPR=19200 )  Sorun çözüldü.

Hatta işlemci devresindeki RS232 ile Gsm modemdeki Rs232 nin tx rx ve gnd uçlarını önce breadboard da birleştirdim. bunlara birde bilgisayarın portunu bağladım. Bu sayede arka plandan ne olup bitiyor Hyper terminalden görebiliyorum. 

Sizlerden çok şey öğrendim hepinize teşekkür ederim

polleme

GND'nin bağlı olmadığını tahmin etmek zor, o nedenle detayı düşünmedim bile. Zira, RS232 en az üç uçla bağlanır.

MrDarK

Alıntı yapılan: abdulsameta - 02 Mart 2013, 10:40:05
Sorunu Çözdüm.  ;D 

Pic ile Gsmi aynı güç kaynağına bağladım. RS232 portları arasında önceden sacede Rx - Tx bağlantısı yapıyordum.  Gnd uçlarını da birbirine bağladım. Ayrıca gsm modemin baud rate hızını da 19200 olarak sabitledim. ( AT+IPR=19200 )  Sorun çözüldü.

Hatta işlemci devresindeki RS232 ile Gsm modemdeki Rs232 nin tx rx ve gnd uçlarını önce breadboard da birleştirdim. bunlara birde bilgisayarın portunu bağladım. Bu sayede arka plandan ne olup bitiyor Hyper terminalden görebiliyorum. 

Sizlerden çok şey öğrendim hepinize teşekkür ederim

İşte benim şimdiye kadar yaptığım bütün paylaşımların tek sebebi bunu görebilmekti :) Ne güzel tebrik ederim seni ! internet bağlantısı işine girdiğinde durumlar biraz karışabilir :) O konudada yardımcı olabilirim isteyen herkese , yeterki hazır bilgi istemesin birşeyler çabaladığını görelim gelişelim geliştirelim !

NB47

sim908 evb kit ile ilgileniyorum.. başlangıç seviyesinde bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirmisiniz acaba ? Herhangi bir çalışma notu , pdf vs. olabilir..
Komut seti hakkında  malesef pek bir bilgim yok. Amacım temel istek ve bu isteklere cevapların ne olduğu saygılar..

NB47

memreirmak

Herkese selamlar , elinde pic ve sim908'in sadece gsm haberleşmesiyle ilgili hazır kod olan varsa arkadaşlar , gönderebilirseniz sevinirim .

Benim bir kaç siteden ulaştığım adam akıllı kodların linkleri bunlar ;

https://code.google.com/p/gsm-shield-arduino/source/browse/branches/?r=94

http://www.ccsinfo.com/forum/viewtopic.php?p=186519

Sim908'in devresini kendim kurdum şu linkteki şekillerden ; http://www.open-electronics.org/localizer-with-sim908-module/

sıkıntı donanımsal mı yazılımsal mı tam olarak çözemedim . Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ilgilenirse sevinirim. Kolay gelsin , iyi çalışmalar.

memreirmak

// pic16f877a + sim908  modül kullanilmistir  , bu kod calismiyor , yardimlarinizi bekliyorum

#include "C:\Users\MRI\Desktop\sim908c_3\main.h"
   #include <stdlib.h>
   #include <string.h>
   #include <ctype.h>
   #use rs232(baud=19200, bits=8, UART1, SYNC_MASTER,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7)

void at(void)
{                                    // modül ayarlari

output_high(PIN_A0);       // Burasi power a 1saniye sure ile logic 0 verip modülü baslatmak icin
   delay_ms(1000);
   output_low(PIN_A0);
   delay_ms(1000);

printf("A");
   putc(13);
   delay_ms(4000);
   printf("AT");
   putc(13);
   delay_ms(100);
   printf("ATE0&W");
   putc(13);
   delay_ms(100);
   printf("AT+CIURC=0;&W\r");

}

void gonder_sms()                     
   {                                         //  sms komutlari

at();    //test at command before send sms

printf("AT+CMGF=1");
   putc(13);
   printf("AT+CMGS=");     // at command to send sms
   putc(34); // "
   printf("05069273026");//xxxxxxxx is your cellphone number
   putc(34); //
   putc(13);   // CR
   delay_ms(500);
   printf( "Selam gülüm nasilsin iyisin \n\r");

delay_ms(500);
   putc(26);//  ctrl + Z
   delay_ms(2000);   

}

void main()                           
{                                       // ana fonksiyon

setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
   setup_adc(ADC_OFF);
   setup_psp(PSP_DISABLED);
   setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
   setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
   setup_vref(FALSE);

gonder_sms();                               //  sms gönderme fonksiyon cagrisi

}

ahmet_zxc

908 kullanmadım ama 900 diye illet bi modem kullandım.

satan eleman kodda veririz, destekte.. uçarız da, kaçarızda dediği zaman aldanmıştım.

bir aylık debelenmenin ardından işi yaladık yuttuk, modemin tamamına hakim olduk.

ama

derdimize deva hiçbir zaman olmadı. bi çalıştı bi çalışmadı bi bilmemne oldu..

velhasıl simcom dan uzak durmanız faydanızadır.

çok emek verdim çok para harcadım diye sakın düşünmeyin, o modemi kullandığınız süre boyunca hesapta olmayan birsürü probleme birsürü zaman harcayacaksınız.

buda birsürü paraya mal olacak..

bu modemi sadece öğrencilere tavsiye edebilirim. hayatları boyunca karşılaşacakarı hertürlü problemle karşılaşıp çok fazla şey öğrenmelerini sağlayacaktır.

fofo

Alıntı Yap900 diye illet bi modem kullandım.
bu modülden neden verim alamadınız sıkıntısı nedir. ben de  test ediyorum bir sorun göremedim.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: fofo - 28 Ekim 2014, 10:51:39
bu modülden neden verim alamadınız sıkıntısı nedir. ben de  test ediyorum bir sorun göremedim.

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 27 Ekim 2014, 16:26:30

bir aylık debelenmenin ardından işi yaladık yuttuk, modemin tamamına hakim olduk.

ama

derdimize deva hiçbir zaman olmadı. bi çalıştı bi çalışmadı bi bilmemne oldu..

tek kelimeyle kararsız çalışan bir modem.

fofo

hangi noktalarda kararsız, data alışverişler mi şebeke bağlantısı mı ? Ben sahada test etmedim.

ahmet_zxc

hem data alışverişi hem şebeke..

hesaplayarak anten yolunu çizdiğimiz ve çok kısa olduğu halde datasheet te belirttiği gücü hiç vermedi.

full çekerken bir anda şebekeden düştü..

tüm bağlantılar tamam çalışıyorken gönderdiğim 2 byte veriden birini gönderip birini göndermediği bile oldu.

5 adet üretim yaptık  masanın üstünde güzel çalıştı, ama sahada hiçbir testi geçemedi.

ardından tekrar arge labımıza getirdik ayrıntılı testler yaptık, problemleri anlayabilmek için on küsür test programı yazdık vs vs..

sonuçta bu modem ile ürün üretmekten vazgeçtik başkasını kullanıyoruz.

MrDarK

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 28 Ekim 2014, 11:32:55

sonuçta bu modem ile ürün üretmekten vazgeçtik başkasını kullanıyoruz.

Merakımdan soruyorum başkası derken simcom yerine kullandığınız marka ve model ürün nedir ?