J tipi FE-const termokupl sensor

Başlatan sezgin05, 11 Eylül 2012, 13:39:12

sezgin05

Yüksek ısı ölçmede kullanacağım J tipi FE-const termokupl  için pice girmeden önce 0-5 volt dönüştürücü devresine ihtiyacım var.Bu konuda yardımlarınızı talep ediyorum.Teşekkürler

Logan

Merhaba sezgin05.

Kaç adet gerekeceğini belirtmemişsin. Eğer 1 adet ise basit bir opamplı yükselteç ile yapılabilir. Fakat seri imalat için ise seni uyarmak isterim. Devrede kullanacağın malzemelerin tölerans değerleri için her zaman kalibrasyon yapman gerekecektir. Bu da epey zaman kaybına sebep olur. En iyisi MAX6675 kullan. Hiç bunlarla uğraşma. Aşağıdaki resim sana yardımcı olur.

İmza.

Maxim

@logan
type J tipini sormuş yanlız?
K değil

Erol YILMAZ

Bahsettiğiniz T.C.'de 50 uV luk bir değişim 1 C ye denk geliyor,

Kullanılan Opampın giriş ofseti olacaktır ( tolere edilebilir ) ama en önemlisi sıcaklık farkı ile değişimi küçük! olmalı.

T.C. koptuğunu algılaması ve soğuk nokta kompanzasyonu da gerekli...

Logan

Sıkıntı yok.

O zaman MAX31855 kullanılabilir. Hem soğuk nokta kompanzasyonu da var.
İmza.

sezgin05

Cevaplar için teşekkürler.Ben 11 adet sensörü 4051 lerle seçerek büyük ekranda göstermek istiyorum.Maliyet açısından sensörleri 4051 e girdikten sonra tek yükselteç devresiyle pice atmak istiyorum.Sorun olurmu??

Ayrıca MAX31855J çipini bulabileceğim bir yer varmı Türkiye'de?

Piyasada satılmakta olan bir ürün içerisinde OP07C adlı bir opamp kullanılmış.

Logan

11 Adet sensörü 4051 ile okutmak sıkıntı çıkarabilir. OP07'nin ofset voltajı çok düşük. Bu tarz opamplar ile halledilebilir. Fakat dediğim gibi kalibrasyon olayı var. Uğraştırır. MAX31855J entegresini maalesef Türkiye'de bulamazsın. Digikey üzerinden veya distribütör firmadan tedarik edebilirsin.
İmza.

turhan42

sn. logan:
max6675 entegresini j tipinde kullansak programda değişiklik yaparak kullanamazmıyız?kullanabilirsek nasıl bir değişiklik gerekir.
max6675 kullandığımızda soğuk nokta kompanzasyon gereklimidir? yapmazsak ne kadar hatalı ölçüm olur.(benim ölçüm aralığım 0-100 C derece)
max31855j entegresini kullanacak olursak https://www.picproje.org/index.php?action=dlattach;topic=38134.0;attach=426   adresindeki devrede kullanılan 6675 in yerine kullabilirmiyiz. programda ne gibi değişiklik gerekir?
cevap verirseniz sevinirim Teşekkürler...