Nötr ile toprak arası potansiyel farkı ölçme teknikleri

Başlatan DumrulBey, 28 Eylül 2004, 10:58:09

DumrulBey

Merhaba,

PIC kullanarak faz ile nötr arası potansiyel farkı nasıl ölçeriz? Sadece karşılaştırıcı kullansak ve Vref gerilimini 2-3 volt alsak yeter mi? Yoksa daha özel bir devreye ihtiyaç var mı?

Malumunuz kablolu bilgisayar ağlarında toprak hattı çok önemli. Toprak ile nötr arası potansiyel farkın çok olmaması gerekiyor. Bunun tespiti iletişim için kullandığınız hattı kalitesi açısından iyi olacaktır.

Bu arada okuldan hatırladığım kadarıyla nötr üç fazın özel yükler kullanılarak yıldız şeklinde bağlanması ile oluşuyordu öyle değil mi? Durumu daha iyi kavrayabilmek için nötr hattın tanımını yapabilir miyiz? Ayrıca bu iş için hangi PIC kullanılması daha isabetli olur?

Şimdi okulda hocama karşı söylediğim bir soruyu hatırladım. "Hocam biz elektrikci miyiz?" Bize yıldız-üçgen bağlantılardan falan bahsediyorlardı. Ben de klasik öğrenci mantığı ile bunlar ne işime yarayacak diyordum.

Görüyorum ki matematik gibi bir çok konu gerçek hayatta önümüze çıkıyor. Gerçi alçak gerilimler ile çalışan bir elektronikçi için bu mantık hiç de yanlış sayılmaz. Öyle ya, siz prize fişi takıp işinizi yapacaksınız. Bize ne fazdan, nötrden! Ama öyle olmuyormuş...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

z

3 fazlı yıldız trafonun ortak noktası bizim nötür hattımızdır. Bu uç aynı zamanda trafo civarında toprağa gömülü topraklama levhasına bağlanır.

Yüklere toprak hattı gene toprağa gömülmüş topraklama levhasından gelir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

bu işi pic ile yapılabilinir fakat bir nokta var pic i besleyeceğiniz kaynak tamamen bu ölçüm yapacağınız sistemden izole olmalıdır.En iyi çözüm pil ile yapmak.eğer standar bir 220V/12V trafosundan beslerim derseniz muhtemelen ölçüm yaparken pic i yakacaksınız.bunun testini şöyle yapabilirsiniz. 220v/12v bir trafoya enerji verin ve 12 volt tarafındaki 2 uçtan birine volt kademesindeki ölçü aletininin probunun birini takın diğer probuda elinizle tutun yaklaşık 50V gibi bir değer göreceksiniz bu gerçek değil ama pic in girişini bozacak kadar yüksektir.Eğer bu ölçümü yapamadıysanız trafonun 220v tarafındaki uçları yer değiştirip tekrar deneyin yada 12 volt tarafındaki diğer uçtan ölçüm yapın.

es-es

Bildiğim kadarıyla, normalde toprak hattı ile nötr arasında çok çok küçük bir değer görülür, ancak 3 fazdan ne kadar  dengesiz yük çekilirse, toprak ile nötr arasındaki votaj farkı o kadar artar.
Eğer işlemci ile bu fark okunacaksa, işlemcinin besmesi izole yapılmalı. artık işlemci ile toprak nört arası rahatlıkla bir gerililim bölücü direnç takılarak okunabilir, ADC girişine birde zener konuldumu iş tamadır.

DumrulBey

Merhaba,

Peki ya arkadaşlar, doğrultmayı nasıl yaparız? Zira ölçeceğim gerilim düşük miktarlarda olduğu için diyot ile yapılacak doğrultmada eksik çıkacaktır. Aklıma okulda "Elektroproje" dersindeki op-amp ile yapılan doğrultma geldi ama şemasını bulamadım. Bildiğiniz bir şema var mı?

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)