16mbit at45db161d driver lazım

Başlatan cemilkendir, 11 Eylül 2012, 18:15:25

cemilkendir

selam arkadaşlar at45db161d için c driver kodu lazım datasheet i ingilizcem  çok iyi olmadığı için anlayamıyorum datasheet'de roman gibi yani tablo ve şemaları hiç kullanmamışlar gibi bişey
eğer elinde bu flash epromla ilgili driver olan varsa paylaşabilirmi yoksa 1-2 günümü alacak buna driver yazmak :'(

diot

Hangi işlemçi için driver lazım bunu belirtmemişsin.
Banada stm32f407zg  için K9F1G8U0B (128MB) Nand flash için lazım. Ayrıca içine Yazdığım programı nasıl atacağıma dair bir fikrim yok. Kullandığım kit :  http://www.ebay.com/itm/STM32F407-417ZG-module-HY-STM32F4xxCore144-Core-Dev-Board-/180923405960?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1fe01688

ErsinErce

EMG81

Alıntı yapılan: diot - 12 Eylül 2012, 09:06:13
Hangi işlemçi için driver lazım bunu belirtmemişsin.
Banada stm32f407zg  için K9F1G8U0B (128MB) Nand flash için lazım. Ayrıca içine Yazdığım programı nasıl atacağıma dair bir fikrim yok. Kullandığım kit :  http://www.ebay.com/itm/STM32F407-417ZG-module-HY-STM32F4xxCore144-Core-Dev-Board-/180923405960?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1fe01688

Stm32f407 nin zaten 1mb flash ı var. Ben bu hafızayı program yazarak doldurabileceğimi sanmıyorum. nand e neden gerek duyuyorlar? Şu yada şu tarz uygulamalarda kullanılabilir diyebileceğiniz örnekler varmı?

diot

Grafik ağırlıklı programlarda gerek var neyazıkki. 1MB ram yetmiyor. örnek 800x600 lcd ye basacağın 16 bitlik bir resim 960k.
3.2 inc lik 320x240 lık ekrana basacağın resim 154k. Hafızaya bir çok grafik buton ve resim ekledinmi   1mb flash kullanılmaz hale geliyor.

z

Buton gosterge gibi nesneleri resim olarak flashda tutmaya gerek yok. Biraz yavaş çalışsa da bunlar daha sonra doğru çizme algoritmaları ile oluşturulabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cemilkendir

dataloger için olabilir mesela
benim de amacım dataloger yapmak

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2012, 18:48:17

void eprom_write(int data)
{
   int i;
    for(i=0;i<8;i++)
   {
      if((data&0x80)==0x80)
     output_high(FLASH_DI);
     else
     output_low(FLASH_DI);
      output_high(FLASH_CLOCK);
     data=data<<1;
     output_low(FLASH_CLOCK);
   } 

}

int eprom_read()
{
int data,i,temp;
data=0;
   for(i=0;i<8;i++)
   {
     data= data<<1;
     temp=input(FLASH_DO);
     output_high(FLASH_CLOCK);
     if(temp==1)
     data=data|1;
     output_low(FLASH_CLOCK);
   }
return data;
}

arkadaşlar yukarıdaki spi yazma ve okuma komutlarında bir hata var mı sizce

EMG81

Alıntı yapılan: diot - 12 Eylül 2012, 12:17:52
Grafik ağırlıklı programlarda gerek var neyazıkki. 1MB ram yetmiyor. örnek 800x600 lcd ye basacağın 16 bitlik bir resim 960k.
3.2 inc lik 320x240 lık ekrana basacağın resim 154k. Hafızaya bir çok grafik buton ve resim ekledinmi   1mb flash kullanılmaz hale geliyor.

Bir nevi tercih edilebilir ama Grafik işleri için F407 uygunmu? yani F407 de lcd controller varmı? eğer 8-16 bit interface li(üzerinde grafik işlemcisi bulunan) tft ekranlardan bahsediyorsanız, ve çözünürlük 800*600 gibi birşey se ekran a resim basmak zaman alır. Bu zaman zarfında işlemci sadece bunun ile uğraşır. Bu mantıklımı?

Başka hangi tarz işler için nand gerekebilir?

diot

3.2" lcd 320x240 lcd ile avi film rahatlıkla oynatılabiliyor hertürlü animasyon kesintisiz yapılabiliyor çünkü. fsmc bus üzerinden iletişim çok hızlı bir şekilde yapılıyor.  örnek olarak navigasyon yaptığımızı düşünelim, yada gemi için oto pilot, harita bilgileri nerede duracak. şimdi diyeceksinizki sd karta yükle. Haritanın güvenliği ve program güvenilği açısından pek isten miyen bir durum. Ayrıca medya player yaptığımızı düşünelim veya web server veya ftp server (NSA) yani her durumda lazım olabiliyor.

EMG81

Alıntı yapılan: diot - 13 Eylül 2012, 09:01:12
3.2" lcd 320x240 lcd ile avi film rahatlıkla oynatılabiliyor hertürlü animasyon kesintisiz yapılabiliyor çünkü. fsmc bus üzerinden iletişim çok hızlı bir şekilde yapılıyor.  örnek olarak navigasyon yaptığımızı düşünelim, yada gemi için oto pilot, harita bilgileri nerede duracak. şimdi diyeceksinizki sd karta yükle. Haritanın güvenliği ve program güvenilği açısından pek isten miyen bir durum. Ayrıca medya player yaptığımızı düşünelim veya web server veya ftp server (NSA) yani her durumda lazım olabiliyor.

Ok. Bu örnek daha mantıklı. Teşekkürler.

diot

Ben 2 axsis motor kumandalı alman montür ve goto için düşündüğüm için 128mb flash romlu kit almıştım.
yapmak istediğim devrede
1.  Bir adet gps modülü.
2.  Bir adet manyetik pusula (Hassas olmak zorunda)
3.  Bir adet yatay düzlem için elektronik su terazisi.
4.  İki adet step yada servo motor sürücü. ( DEC ve RA motorları )
5.  Bir adet el terminali.
6.  Bilgisayar için usb bağlantı.
     Bundan sonrası opsiyonel.
7.  Bir adet Kolimasyon aparatı (Ayna ayarları için gerekli. Gerçi bu işlem genelde elle yapılmaktadır.) 
8.  Motorlu fokus.

Basit bir örnek Bunu pc ye bağlamadan yapmak niyetindeyim .
http://www.youtube.com/watch?v=xkI4C5RTp4k#