Android hakkında

Başlatan EMG81, 14 Eylül 2012, 10:47:36

EMG81

Merhaba,

Dün Android os li bir cihaz kullanmaya başladım(zorunda kaldım). Hediye geldi. Android ile ilk tanışmam oldu. Biraz kurcaladım, gayet hoş. Nette gezindim, e postalara baktım, müzik çalarını inceledim falan filan. Herşey güzel ama android market e giremedim.(Cihaz girmiyor). Sorularım şunlar,

-Android market nederece gerekli? Yada gereksiz?
-Android os li bir cihaz a nasıl program, app. yüklenir?
-Android app. ları için güvenilir veya tercih edilen siteler nelerdir?

Zira biraz önce facebooktan facebook android app. ını indirmeyi denedim ama link i tıklar tıklamaz cihaz android market e yönleniyor. Tam olarak neler olduğunu anlayamadım. Birileri beni aydınlatırsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

LukeSkywalker

edit.

EMG81

Belki abes olabilir ama kullandığım şey cep telefonu. Yani tabletteki veya telefondaki app lar farklı değil, değilmi?

LukeSkywalker

EMG81

Alıntı yapılan: maytere - 14 Eylül 2012, 11:01:57
Değil

Yanıtlarınız mükemmel.. Neyse teşekkür ederim.
Başka birisi android market hakkında beni aydınlatabilirmi?

fgokcegoz

Cihazınızdaki android sürümü nedir. Daha üst bir versiyona güncellerseniz, muhtemelen android marketi kullanabilirsiniz. Eskiden bazı android cihazlarda android market kurulu olarak gelmiyordu. Sonradan kuruncada problem çıkarıyordu. Bunun için telefonun garanti kapsamı dışına çıkması pahasına modifiye ROM lar yükleniyordu cihazlara. Ama artık gerek yok. Android market kurulu olarak geliyor. Ve adı Google PLAY..! Ve android yazılımları için en güvenli ve en bol kaynak.. Android cihazına .apk formatındaki yazılımı telefona attıktan sonra yükleyebilirsin.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

EMG81

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 14 Eylül 2012, 11:05:27
Cihazınızdaki android sürümü nedir. Daha üst bir versiyona güncellerseniz, android marketi kullanabilecekseniz. Eskiden bazı android cihazlarda android market kurulu olarak gelmiyordu. Sonradan kuruncada problem çıkarıyordu. Bunun için telefonun garanti kapsamı dışına çıkması pahasına modifiye ROM lar yükleniyordu cihazlara. Ama artık gerek yok. Android market kurulu olarak geliyor. Ve adı Google PLAY..! Ve android yazılımları için en güvenli ve en bol kaynak.. Android cihazına .apk formatındaki yazılımı telefona attıktan sonra yükleyebilirsin.

Samsung Gti8150. Benim android i tanımam gerekli. Zaten bu başlığı o yüzden açtım. Adroid marketi kullanmak zorundamıyız?

Sürümü: 2.3.6

fgokcegoz

Android marketi kullanmak zorunda değilsin tabi. İstediğin yazılımın apk sını bulabilirsen kendinde yükleyebilirsin. Cihazın samsung ise, samsung un KIES adından pc programı var. Onu yükleyip, cihazını bilgisayara bağla. Eğer samsung kullandığın model için yeni android sürümü yayınlamışsa hemen uyarı penceresinde gösterecek ve yüklemek isteyip istemediğini soracaktır. Yeni sürüme güncellersen muhtemelen google play(android market) telefonuna yüklü olarak gelecektir.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

EMG81

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 14 Eylül 2012, 11:17:15
Android marketi kullanmak zorunda değilsin tabi. İstediğin yazılımın apk sını bulabilirsen kendinde yükleyebilirsin. Cihazın samsung ise, samsung un KIES adından pc programı var. Onu yükleyip, cihazını bilgisayara bağla. Eğer samsung kullandığın model için yeni android sürümü yayınlamışsa hemen uyarı penceresinde gösterecek ve yüklemek isteyip istemediğini soracaktır. Yeni sürüme güncellersen muhtemelen google play(android market) telefonuna yüklü olarak gelecektir.

Os güncellemesini hemen yapmak istemiyorum. Şuan çok yeniyim ve bozmaktan korkuyorum açıkçası. Biraz bilgi edinip os yi anlamaya başladıktan sonra güncellemeyi yapacağım.

Maxim

markete girebilmenin tek şartı hesap açmak
hesap açmak demek google da bir email hesabı demek
varsa zaten gerek yok, yoksa gmail den bir mail alın

sonra bunu ayarlardan, hesaplar bölümünden tanıtıyorsunuz
hatta markete girerken soruyorda olabilir, 1 kere benim email adresim bu diyorsun bitiyor.

EMG81

Alıntı yapılan: Maxim - 14 Eylül 2012, 11:27:39
markete girebilmenin tek şartı hesap açmak
hesap açmak demek google da bir email hesabı demek
varsa zaten gerek yok, yoksa gmail den bir mail alın

sonra bunu ayarlardan, hesaplar bölümünden tanıtıyorsunuz
hatta markete girerken soruyorda olabilir, 1 kere benim email adresim bu diyorsun bitiyor.

Aktif gmail hesabımı girdim ama açılmıyor. Bağıntı zaman aşımını uğradı uyarısı veriyor

Maxim

bir sorun olmalı
ben denemek için hesabımı sildim, tekrar tanıttım girdim.

normalde internete girilebiliyormu telefondan?

arm-beginner

Alıntı yapılan: EMG81 - 14 Eylül 2012, 10:47:36
Dün Android os li bir cihaz kullanmaya başladım (..) Sorularım şunlar (...)
Aklımdan geçenler: Smartphone? Mobiltelefon? Netbook? Tablet?
Birisi tablet sanederek bir link veriyor.

Belki abes olabilir ama kullandığım şey cep telefonu (...)

Ve top birkaç kes gidip geldikden sonra cep telefonun modelinide öğreniyoruz.
Samsung Gti8150 (...)

İlerde bu forumda bir SSS bölüm oluşturulursa, "Soru nasıl sorulur" başlık altında bu konu negatif-örnek olarak güzel bir örnek olur.

EMG81

Alıntı yapılan: Maxim - 14 Eylül 2012, 11:45:51
bir sorun olmalı
ben denemek için hesabımı sildim, tekrar tanıttım girdim.

normalde internete girilebiliyormu telefondan?

Giriliyor. maillerimi filan okudum. Gmail de resimlerime filan baktım. İnternet açısından herşey normal.

@arm_beginner

"Ceptelefonumda şöyle şöyle şöyle bir sorun var ardım ediiiiiiiiiiiiiiiiin" diye bir başlık açtığımı düşünmüyorum. Android i tanıma amaçlı en başta "-" karakterleri ile belirttiğim 3 soru sordum ve sorularım için kullandığım cihaz, marka model vs bilgilerine ihtiyaç yok. Buradan senin daha benim yazdıklarımı okumadığını anlıyorum.

Biri tek kelime cevap verir, diğeri soru sorma sanatını öğretir(Beni yanlış anlma). Sabah işler ile ilgili bir iki sorunda oldu. Bu gün genel bir kesim tersinden kalktı herhalde..

MC_Skywalker

Android için iki türlü geliştirme ortamı var biri hepmizin bildiğ JAVA tabanlı SDK diğerisi ise C++ tanablı NDK (Native Development Kit)

SDK ---->  http://developer.android.com/sdk/index.html
NDK ----> http://developer.android.com/tools/sdk/ndk/index.html

yapmış olduğunuz uygulamaları dağıtnak için https://play.google.com/apps/publish/ adresine gmail hesabınızla bağlanmanız gerekmete.

telefondaki her uygulama google play a bağlıdır. update içinde google play e uğramanız gerekmetedir.

bir ekran görüntüsü ekleyeyim. ilk zamnalar biraz uğraşmıştım sonra sıkıldım.