spindle motor devir kontrolu hk.

Başlatan diot, 14 Eylül 2012, 11:53:18

diot

spindle motorlar hakkında bir bilgim yok desem yeridir. Bu motorlar nasıl sürülür. nasıl devir ayarlanır. Yapabileceğim basit bir sürücü devresi varmı ?

fractal

spindle dediğin şu cnc tornalarda kullanılan aynayı süren motorlar ise ben bir uygulama yaptım.37 kw dc motor vardı.onun yerine ac motor takıp enkoder ile ac sürücü ye bağladım.hız kontrol modunda çalıştırdım.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Spindle motor, fonksiyonel olarak anlam taşırken motor tipi hakkında bilgi içermez. Dolayısı ile spindle motor denince herhangi bir motor anlaşılır. (Fırçalı, Fırçasız, Asenkron vs)

Siz öncelikle kullanacağınız spindle motorun hangi motor tipi olduğunu araştırmak zorundasınız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

CNC lerde kullanılan delik delme kazıma gibi işlerde kullamnılan tiplerden bahsediyorum. Nasıl bir yapıları var bilmiyorum doğrusu.

z

Günümüz CNCleri mi yoksa 20 sene önceki CNC lermi?

Günümüz CNC makinelerinde asenkron,  fırçasız DC, fırçasız AC motorlar kullanılmakta. Bunlar genellikle 3 fazlı olmakta.

Bu tip motor seçilmesinin sebebi, motorun ağır şartlarda çalışma zorunluluğundan kaynaklanmakta.

Eğer PCB delme ve kazıma işinden bahsediyorsanız yüksek frekanslı asenkron motorların kullanıldığını makineler gördüm hatta arızalı motorlarının içini açtım.

Bu amaçla kaliteli bir iş çıkartmak için 60 ..100 Bin devir/dakika gibi inanılmaz devir sayılarına ihtiyaç var.

diot

Niyetim pcb delme kazıma işleri için lazım. Çünkü pcb basma benim korkulu rüyam.

z

Kazıma işinde ince yollar olacaksa yüksek devirli ve titreşimsiz motor şart. Fakat delik delme için delik çapı 0.8 mm nin altına inmeyecekse DC motorlar yeterli oluyor.

diot

Mesela stm32f407vg gibi bir entegrenin pcb sinin kazınması için  tavsiye edebileceğiniz bir motor varmı ?

z

http://t-techtools.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=304

Linkten de görüleceği üzere bu motorlar için istenen fiyatlar bu civarlarda.  Yüksek fiyatlar nedeniyle bugüne kadar bu motorlardan alıp kullanmadım. Alman malı motorlar için 3000 Euro fiyat istenmişti. Çin malı olan 1000 $ ucuz modeller de var.

Fakat; DC motorlarla 20 bin devir/dak kullanarak kendi yaptığım uçlarla küçük ebatlı (4x4 cmkare pcb) TQFP paket çipli devrecikleri kazıdım.

Devir sayısı düşünce feedrate değerinizi de düşürmeniz gerekiyor. Bu da işin bitiş süresini uzatıyor. Özel uçlar yüksek devir istediği için düşük devirlerde kırılıyor. Kendi yaptığım uçlarda ise çapaklı kazıma problemi oluyor.

Kazıma makinesinin can alıcı kısmı kesinlikle spindle motor. Smd yerine Dip paket çiplerle ve malzemelerle çalışırsanız başarı şansınız yüksek.