LM 35DZ sorunu...

Başlatan Andromeda, 14 Eylül 2012, 12:51:24

Andromeda

Buzdolabının içindeki sıcaklığı ölçüyorum...cıvalı termometre 5 dereceyi gösteriyor..
lm35 ise ( 4 kalem pil,çıkış ve eksi arasında 2.2 K direnç ve  digital voltmetre ) 0.100 mV civarında..
yani 10 derece.
normal oda sıcaklığında örneğin 20- 30 arası ikisi uyumlu gösteriyor..
düşük sıcaklılkta neden böyle..?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

arm-beginner

LM35 sorunsuz çalışan bir entegre.
- Vcc ve GND arasında bir 100nF varmı?
- Buzdolabında ölçerken, LM35 biryerler ile temas etmediğine eminmisiniz?

Eklenti: yanlış hatırlamiyorsam, LM35 ile eksi değerler ölçmek için OUT'a bağladığınız dirençin diğer ucu eksi voltaj ile bağlı olması lazım.

Andromeda

100 nf yok, devre çok basit.. piller plastik kutu içinde, lm35 ve direnç kutu üzerinde duruyor.
eksi sıcaklık ölçmüyorum....

mesaj birleştirme:: 14 Eylül 2012, 13:56:28

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Maxim

sanırım 2k2 nin orada olmaması lazım

beslemeye 47uf +100nf
lm35 çıkışınada 100nf ekleyip tekrar kontrol edin bence

birde bu tip sıcaklık sensörlerinde mutlaka bir kalibrasyon yapmak gerekebilir
lm35 25C de 0.5C hatalı gösterebilir, datasheetinde yazıyor
bu kayma, sıcaklık düştükçe veya yükseldikçe artacaktır, o da var.

Andromeda

Direnci çıkardım, kond. ekledim , 80 mV civarına düşüyor...
cıvalı termometre 5 gösteriyordu, bunun hatası da var..birbirine yaklaştı..
anladığım kadarı ile lm 35 çıkışına kalibre  için bir devre gerekiyor
o kadar da basit değil ölçme  anlaşılan...
ds 1302 de örneğin küçük bir kondansatör bağlamayınca doğru sonuç vermemesine benziyor durum..
aşağıdaki gibi bir bağlantı var ama değişen birşey yok (100 mV)
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/13/devre_lcd.jpg

Maxim

hayır bütün bunlar gayet normal şeyler
besleme ve çıkış ayağında kondansatör olması gayet doğal, olmak zorunda.

kalibrasyonda eğer düzgün birşey isteniyorsa yapılmalıdır
kalibrasyon demek ayrı bir elektronik devre demek değil

mesela 25C olan yeri devremiz 23,5C okuyor
biz yazılıma biraz müdahalle ederek ekranda 25C görmemizi sağlıyoruz
çünkü biliyoruzki orası 25C

arm-beginner

1. kural: Vcc ve Gnd arasına hep bir 100nF konulur. Bazı durumlarda 1uF + 100nF + 1nF.
Ama 100nF koymak refleks haline gelmesi lazım.

LM35 geçmişde kullanmışdım. Tek rahatsız eden şey, sıfırın altına inmek için eksi voltja'a ihtiyaç var. Onun dışında ama sonderece sorunzu bir entegre diye haytırlıyorum.
Şimdi tekrar datasheet'e bir göz attım: direk üretim esnasında kalibre ediliyor ve kullanıcı tarafından buna gerek yok.

Bende ölçü cihazları kalibre elmek için bir thermometre var.
Vaktim olursa hafta sonu bende buzdolabım için bir LM35 ile bir sensör yapayım ve ikisinin sonuçlarını karşılaştırayım. Ama dediğim gibi: vaktim olursa.

Andromeda

Besleme pil ile yapılıyor..100 nf veya kondansatöre gerek var mı?

arslan74

Alıntı yapılan: elek - 14 Eylül 2012, 12:51:24
Buzdolabının içindeki sıcaklığı ölçüyorum...cıvalı termometre 5 dereceyi gösteriyor..
lm35 ise ( 4 kalem pil,çıkış ve eksi arasında 2.2 K direnç ve  digital voltmetre ) 0.100 mV civarında..
yani 10 derece.
normal oda sıcaklığında örneğin 20- 30 arası ikisi uyumlu gösteriyor..
düşük sıcaklılkta neden böyle..?

Merhaba,

Başlıkta LM35DZ diye yazmışsınız. İcerikte Lm35 diye bahs ediyorsunuz. İkisi de farklı özelliklere sahip entegrelerdir.

LM35, LM35A −55˚C to +150˚C
LM35C, LM35CA −40˚C to +110˚C
LM35D 0˚C to +100˚C

Dolaysıyla LM35DZ ile eksi değer okuyamassın. Okusan bile güvenilir bilgi olmaz, Zira üretici 0-100 derece arasına güvence vermiş.
Normal LM35 veya LM35C kullanırsanız hatasız ölcüm yaparsınız.

Selamlar

arm-beginner

@arslan74
Eksi değer konusunu ben ortaya atmışdım. Elek sıfırın altına inmek istemiyor.

Andromeda

Eksi sıcaklık ölçmüyorum. belki önemli diye başlığı DZ olarak değiştirmiştim, bendeki DZ..
cevaplar için sağolun..

arslan74

Alıntı yapılan: arm-beginner - 14 Eylül 2012, 15:53:21
Elek sıfırın altına inmek istemiyor.

Bunla ne demek istediğini anlamadım.

Eğer PIC ile eksi değer ölcmek istiyorsanız, bununla cok rahat yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sensörün şasesini bir veya iki diyot üzerinden şaseye cekmek yeterli. Sonra ADC den ölctüğünüz değerden diyotların üzerinde düşen voltajı cıkartığınızda size sıcaklığı verecektir. Eksi sıcaklık ta cıkıtş voltajı diyotların referans voltajından düşük olduğu için cıkan değer de eksi olacaktır.

arm-beginner

Alıntı yapılan: arslan74 - 16 Eylül 2012, 22:12:25
Bunla ne demek istediğini anlamadım.

Elek == konuyu açan üyenin ismi
Kendisi sadece pozitif, sıfırın altında olmayan, dereceleri ölçmek istiyor.

Andromeda