Cortex A8 içeren tableti tekrar program yazmak

Başlatan Analyzer, 15 Eylül 2012, 15:00:41

Analyzer

Selam,

Elimde Android ICS yüklü A8 işlemcili çin tabletlerinden var. Android'i kaldırıp yeniden programlamak isterim. Android e program yazmak istemiyorum. Onun yerine ekranı ve çevre birimlerini direkt kullanmak istiyorum. Konuyla ilgili kaynak arıyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

LukeSkywalker

Hocam içerisindeki işlemcinin marka ve modelini biliyor musunuz? Arm tabanlı mikroişlemci var içerisinde ayrıca aynı kılıf içerisinde çok yüksek ihtimal ile GPU da var. O mikroişlemcinin dökümanlarını bulmak lazım.

Burak B

Allwinner A10 ve Rockchip' tir büyük ihtimal. Nette bolca kaynak mevcut.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

ErsinErce

A8 çekirdek için kaynak mevcut ama yan modülleri için o firmanın datasheetine bakmak lazım

a8 r3p2 reference manual; http://infocenter.arm.com/help/topic/com.arm.doc.ddi0344k/DDI0344K_cortex_a8_r3p2_trm.pdf
giriş için kaynak; http://processors.wiki.ti.com/index.php/Cortex-A8
neon optimizasyonu için ekstra kaynak; https://pixhawk.ethz.ch/omap/optimization/arm_cortex_a8

Analyzer

Selam,

Evet Allwinner A10 diye geçen seridenmiş. Şu Metro marketlerde satılan ONYO Winner S marka tabletlerden. Allwinner A10 için genelde Linux derleme ve kurma anlatılmış. Maksadım Linux kurmak değil. Örneğin güç verdiğim zaman benim programım işletilsin, ekrana istediğim gibi piksel konumlayayım. Ses kısmını kullanayım. Tableti modlayıp GPIO varsa (illa ki vardır) onlara erişeyim istiyorum.

Analyzer

Burak B

X-Fi

Hocam belli bi amaca göre ürettikleri için harici GPIO, USArt, Jtag gibi birimler bulunmayacakrır. usb üzerinden programlamak gerekirse bir çekirdek işletim sistemi olmadan söylediğiniz işleri yapmak mümkün olmayabilir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Burak B

Alıntı yapılan: X-Fi - 15 Eylül 2012, 18:14:01
Hocam belli bi amaca göre ürettikleri için harici GPIO, USArt, Jtag gibi birimler bulunmayacakrır. usb üzerinden programlamak gerekirse bir çekirdek işletim sistemi olmadan söylediğiniz işleri yapmak mümkün olmayabilir.

JTAG açıkta olmayacaktır elbet. Ama var olduğu biliniyor sonuçta. :)

X-Fi

hocam işlemciyi söküp pinleri almayı ihtimal dışı gördüm :) varsa usart bootloader ile programlanabilir ama kimse başka biri gelsinde bunu şurdan programlasın diye kart üretmiyor artık :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Burak B

:) Elindeki ürün haline gelmiş cihazda kendi atını koşturma ihtimalini düşünen biri bu tip ihtimalleri de düşünmeli. Yada gidip bu işlemci için hazırlanmış bir devkit alabilir.

MC_Skywalker

J-TAG kart üsütünde olmak zorunda servise giden cihaz için gerekli Brick tabir edilen durumdan dönmek için.

A8 çekirdeği;

* ARM
* Thumb®-2/ Thumb
* NEON™
* VFPv3 Floating Point 
* Mail GPU şeklinde yapılandırılmış.  Keil microvision  A çekirdekleri için uygun geliştirme ortamı değil. Bunu yerine DS <<DS-5: generic:  Development Studio 5 (DS-5)>> kullanmak gerekmekte denem sürümünü ARM sitesine kayıt olduktan sonra edine bilirsiniz.

biryerlede debug vb için CoreSight kullanmak gerek diye komuştum emin değilim. detay bu adreste sanırım
http://www.arm.com/products/system-ip/debug-trace/coresight-for-cortex-a.php

pisayisi

Apple in yeni iphone 5 te os6 işletim sisteminde çalışan A6 işlemci olarak tanıttığı ise, çift çekirdekli cortex A15 arm işlemci olduğu söylenmekte...
Murat

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: thx_ac3Bu arada A6 32nm teknolojisi ile hepmizin bildiği gibi Samsung tarafından üretiliyor. Apple A6, kurucu ortağı olduğu ARM firmasının A15 MP işlemci çekirdeği kullanılarak geliştirilmiş SoC.

32nm güç tüketimini azaltacak. Apple 225 saat bekleme süresi olduğunu belirtiyor. 8 saat konuşma süresi.

Yukarıdaki yazıyı başka bir foruma yazmıştım. GPU olarak ta başka bir birmanın IP kullnanmakta ARM tarafından geliştirlen Mail sersinden değil.

New iPad ise 1 adet Cortex A9, PowerVR (SGX543MP4) GPU (4 çekirdekli IP)çekirdeği barındıran A5x kullanmakta.

Analyzer

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 15 Eylül 2012, 19:19:49
J-TAG kart üsütünde olmak zorunda servise giden cihaz için gerekli Brick tabir edilen durumdan dönmek için.

A8 çekirdeği;

* ARM
* Thumb®-2/ Thumb
* NEON™
* VFPv3 Floating Point 
* Mail GPU şeklinde yapılandırılmış.  Keil microvision  A çekirdekleri için uygun geliştirme ortamı değil. Bunu yerine DS <<DS-5: generic:  Development Studio 5 (DS-5)>> kullanmak gerekmekte denem sürümünü ARM sitesine kayıt olduktan sonra edine bilirsiniz.

biryerlede debug vb için CoreSight kullanmak gerek diye komuştum emin değilim. detay bu adreste sanırım
http://www.arm.com/products/system-ip/debug-trace/coresight-for-cortex-a.php

Selam,

Development Studio aradığım cevaptı. Donanımdan önce yazılım geliştirme nerede yapılır daha önemli bir soru bence. Jtag çıkışları mutlaka olmalı diye düşünüyorum bende. Bootloader hata yaptığında, USB den güncelleme yapılamadığında mutlaka müdahale gerekecek. Aynı işlemcinin dev kitini almak bana pek mantıklı gelmiyor. Sonuçta elimin altında dev kite dönüşebilecek ucuz bir yapı var. Amacım zaten bu ürünü modifiye edip binlerce satmak değil. Hem daha işe yarar, daha önemlisi "daha hızlı" bir kullanım istiyorum. Yoksa elimdeki cihazı Android kiosk moduna alıp, istediğim programı yazıp işletebilirim. Ancak süslü menüler, geçiş animasyonları, başka programlardan kaynaklı sistem uyarıları istemiyorum. Ayrıca kiosk moddan çıkarmak ve cihazı hacklemek kolay işlem.
Bugün cihazı bir açıp inceleyeceğim hazır pazarken.

Analyzer

MC_Skywalker

Geçen hafta Şirketten arkadışım A101 marketen Hi-Level bir tablet aldı.199Tl imiş fiyatı. işin ilginç tarafı üzerinde 16Gb NAND Flash ve 1 Gb DDR2 RAM var ayrıca Micro SD ve USB bağlantı noktası mevcut. tabi HDMI çıkışı cabası.

bu arada chiaz ile ilgili hayin planını  açıkladı projeksiyon yapacak. elde avuçta nekadar eski lens varsa incelemey koyulduk bile :)

neyse işin laf kalabalığı kısmını geçtikten sonra bu Allwinner A10 nedir ne değildir biraz bakımak istedim. Bulduğum dökümanlar hep uzak doğu dillerinde ama şağıda kısa bir özet buldum ve kopyala yapışrı diyerek ekliyorum

Alıntı Yap

With A10, Allwinner Technology will drive SoC into a brand new era of connected Smart HD which can enhance the application of connected HD SoC as well as user experience of electronic multimedia products. A10 is offering MULTI-CHANNEL decoding and 1080p encoding, MULTI-CHANNEL display with independently developed advanced frame, as well as MULTI-CHANNEL Analog TV Decoder Interfaces. What's more, power consumption can be much lower than its competitors during 1080p decoding process.
Features

• VPU
      HD Video Decoding (Super HD 2160P/3D Film)
      Support all popular video formats, including VP8AVS
      H. 264 MVC, VC-1, MPEG-1/2/4, ...
      HD Video Encoding (H.264 High Profile)
      Support encoding in H.264 format

• DPU
      MULTI-CHANNEL HD displays
      Built-in HDMI
      YPbPr, CVBS, VGA
      LCD interfaces: CPU, RGB, LVDS up to Full HD

• Rich Connectivity
      USB2.0 Port
      CSI, TS