16F84A - 16F628A - 16F1826 fark

Başlatan Maxim, 16 Eylül 2012, 10:32:52

Tagli

Çeşitler kısıtlı da olsa ebay'den PIC bulmak mümkün olabiliyor. Kargo ücreti yok veya çok az.
Gökçe Tağlıoğlu

remzi

Eğer ucuza getirebilirsek (628A fiyatına) 16F1827 kullanabilirim projelerimde. Eğer sipariş verelim alalım diyorsanız benim adımıda yazın 25 adet...

Maxim

topic toplu alim ilanina donmus :)

bence bu sevdadan vazgecin
daha once bircok kere ornekleri yasandi
mutlaka birileri su koyveriyor
ya parayi gondermiyor ya ortadan kayboluyor olan alimi gerceklestiren adama oluyor.

bizim ulkede boyle ortak aktivitelere imza atmak imkansizdir.

ama soyle bir cozum yapilabilir
aslinda istedigimizde bu dur.

alis veris yaptigimiz birkac elektronik dukkanina bu islemciyi soyleriz ve alim potansiyelinden bahsederiz hatta bu yazinin linkinide veririz, getirirler heralde?

serhat1990

Mantıklıda Hocam ; herkes aynı şehirde değil online satış yapan bir yer olursa daha iyi olur o zaman :)

bymrz

PIC18F14K22 ,
PIC18F14K50(USB) gibi işlemcileri de unutmayın ... Bedava'dan biraz pahalı...

AsHeS

Digikey'e toplu mail atsak acaba birşeyler olur mu ?İşe yararsa toplu siparişden kat be kat işe yarar adamların stokları malumunuz ...

pea

Digikey'i bilmem de, dorukanstore ya da direnc.net'e sürekli mail atarsak bir süre sonra getirmeyi düşünebilirler.
Farnell'den getirsek 20€ kargo biniyor.Distribütörlerden alsak, 100€ altındaysa getirmem, 100€ üstüyse 1.5 katı fiyat ver diyor.Yurtiçi seçeneklere yüklenmeliyiz.

TOPTAN SATIŞ,ÜRÜN DESTEK VE SORUNLAR    : info@int-el.net
ŞİKAYET VE ÖNERİLERİNİZ             : int-elektronik@hotmail.com

info@dorukanstore.com
http://www.dorukanstore.com/index.php?do=static/contactForm

AsHeS

@pea  dorukanstore mail atsak 3-5 model belki getirtebiliriz de bence büyük düşünüp digikey'e de oynamalıyız 3-5 değil 150000 model var orada en az ve aklınıza gelen herşey var bir sitelerine girin eğer hiç girmediyseniz beni anlayacaksınızdır.

pea

Doğru dediniz aslında, büyük düşünmedim.
Ancak bir Digikey-Türkiye açılacağını sanmıyorum.Uluslararası kargo fiyatları da malum.
Biz en azından kısa vade için böyle kaliteli modellerin Türkiye'de satışa çıkması için uğraşalım.Uzun vade ne olur bilmiyorum.

AsHeS

Alıntı yapılan: pea - 17 Eylül 2012, 17:02:30
Doğru dediniz aslında, büyük düşünmedim.
Ancak bir Digikey-Türkiye açılacağını sanmıyorum.Uluslararası kargo fiyatları da malum.
Biz en azından kısa vade için böyle kaliteli modellerin Türkiye'de satışa çıkması için uğraşalım.Uzun vade ne olur bilmiyorum.
Gönül ister ki günü gününe teknolojiyi takip eden küçük ve orta ölçekli firmalar ve satıcılar olsun ki bizlerde yararlanabilelim lakin görüldüğü olmuyor.Dorukanstore'da eskiden pic24 serisi bulunurken şimdi yerinde yeller esiyor korkum o ki en son kalite olarak 16f877a ya kalacağız.

pwm.c

öncelikle şunu hatırlatayım ki, bu forumdaki bazı Mühendisler ARM yazmaktan dolayı PIC onlara oyuncak gibi görünüyor. aramızda daha 16F84 ile led yak söndür dahi yapamayan (program yazamayan) elektronikci geçinenler var. sizin için oyuncak, onlar için bir bilgisayar :)  isimlerini vermeme gerek yok kendilerini bilirler. birde onların gözünden bakmak lazım. herkes mühendis değil heralde. başka mesleğe sahip olanlar çok. onlara 16f84 bile fazla.

16F84 ve 16f877 ise artık bir klasik olmuş. uzun süre üretildiği için internet ortamında çok sayıda uygulamada kullanılmış. bunları yapmak isteyenler mecburen bu entegreyi almak zorunda kalıyor. örneğin, lamba dediğimiz vakum tüpleri ile yapılmış devreler var. yeni nesil bunların ne olduğunu bile bilmiyor ama hala üretilen bir malzeme. işte böyle bir devreyi yapacak olsanız mecburen kullanmış oluyorsunuz.
bunun yanında az donanım az sorun, çok donanım ise çok sorun demektir. olaya birde bu yönde bakın. dananımı az malzeme herzaman daha kararlı çalışır.

bencede artık 16f84, 16f628, 16f877, 18f452 eskidi ancak en yenilerini bulmak pek kolay değil. sonraki çıkan entegreler ise piyasaya yeni yeni gelmeye başladı.
16f628 yerine 16f88, 16f877 yerine 16f887, 18f452 yerine 18f4520 kullanmak şuan için en mantıklısı. PIC16F1826 yı çok beğenmiş olabilirsiniz ama piyasada yok işte ne yapalım. eğer bulunsaydı ve bizde kullanmasaydık ozaman ne dersen de. bunlar piyasaya gelmeye fiyatları yükselir. şuanki ucuzluk sadece şimdilik.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

pea

16f628 yerine 16f88 çok uygun değil.Biri ucuz, temel işlemler için kullanılan mikrokontrolcü, diğeri ise birçok özelliğe sahip, 2 katı fiyatta olan bir mikrokontrolcü.

Mucit23

direnç.net te 12F1822 var, 5 bit DAC si bulunuyor.

Tagli

Aslında bence PIC18'den aşağısını tamamen terketmek lazım ama PIC18 serisi 18 bacaklı küçük DIP kılıfı olarak pek fazla seçenek sunmuyor. PIC18F1330 ve buna benzer toplamda 4 model var yanılmıyorsam. Bunlar da daha çok motor kontrolüne yönelik işlemciler.
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Alıntı yapılan: Tagli - 20 Eylül 2012, 09:28:15
Aslında bence PIC18'den aşağısını tamamen terketmek lazım ama PIC18 serisi 18 bacaklı küçük DIP kılıfı olarak pek fazla seçenek sunmuyor. PIC18F1330 ve buna benzer toplamda 4 model var yanılmıyorsam. Bunlar da daha çok motor kontrolüne yönelik işlemciler.

Hocam işe göre demeli . Yeri geliyor 12f675 sizin için lüks bile kalabiliyor .