16F84A - 16F628A - 16F1826 fark

Başlatan Maxim, 16 Eylül 2012, 10:32:52

Maxim

DİKKATLİ OKUYUNUZ

16F84A
*Bu kısma yazacak birşey yok!

Program Memory Type Flash
Program Memory (KB) 1.75
CPU Speed (MIPS) 5
RAM Bytes 68
Data EEPROM (bytes) 64
Timers 1 x 8-bit
Temperature Range (C) -40 to 85
Operating Voltage Range (V) 2 to 6
Pin Count 18

microchip üretici ABD fiyatı 1-25 adet arası: 3.61$
---------------------------------------------------------

16F628A
Low voltage programming
Low speed Clock mode
Programmable BOR
4MHz internal oscillator
Programmable VREF
128 bytes of EEPROM
Data Memory
ICD

Program Memory (KB) 3.5
CPU Speed (MIPS) 5
RAM Bytes 224
Data EEPROM (bytes) 128
Digital Communication Peripherals 1-A/E/USART, 
Capture/Compare/PWM Peripherals 1 CCP
Timers 2 x 8-bit, 1 x 16-bit
Comparators 2
Temperature Range (C) -40 to 125
Operating Voltage Range (V) 2 to 5.5
Pin Count 18

microchip üretici ABD fiyatı 1-25 adet arası: 1.86$
---------------------------------------------------------------------

16F1826
Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction,
16 Stack Levels
Flash Program Memory with self read/write capability
Internal 32MHz oscillator
Integrated Capacitive mTouch Sensing Module
Data Signal Modulator Module
MI2C, SPI, EUSART w/auto baud
ECCP (Enhanced/Capture Compare PWM)
Comparators with selectable Voltage Reference
12 Channel 10b ADC with Voltage Reference
25mA Source/Sink current I/O
Four 8-bit Timers (TMR0/TMR2/TMR4/TMR6)
One 16-bit Timer (TMR1)
Extended Watchdog Timer (EWDT)
Enhanced Power-On/Off-Reset
Brown-Out Reset (BOR)
In Circuit Serial Programming (ICSP)
On Board In-Circuit Debug
Wide Operating Voltage (1.8V – 5.5V)
Low Power PIC16LF182x variants (1.8V – 3.6V)
Standby Current (PIC16LF182X): 30 nA @ 1.8V, typical

Program Memory (KB) 3.5
CPU Speed (MIPS) 8
RAM Bytes 256
Data EEPROM (bytes) 256
Digital Communication Peripherals 1-A/E/USART, 1-MSSP(SPI/I2C)
Capture/Compare/PWM Peripherals 1 ECCP
Timers 2 x 8-bit, 1 x 16-bit
ADC 12 ch, 10-bit
Comparators 2
Temperature Range (C) -40 to 125
Operating Voltage Range (V) 1.8 to 5.5
Pin Count 18
XLP Yes
Cap Touch Channels 12

microchip üretici ABD fiyatı 1-25 adet arası: 1.56$
---------------------------------------------------------

şimdi arkadaşlar, tüm iyi niyetimle genele yazıyorum
HALA 16F84A KULLANANLAR GERÇEKTEN BİR DOKTORA FALAN GÖZÜKMELİ BENCE
KENDİNİZE GELİN LÜTFEN

X-Fi

16F1826 da bir adet 5 bit DAC ve internel temp sensör de var.

Say say bitmeyen bu kadar özellik bir araya gelmişken 1826 yerine 1827 almak daha makbul  half bridge pwm ler ekleniyor ve flash hafızası 2 den 4 e çıkıyor.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

serhat1990

Alıntı yapılan: X-Fi - 16 Eylül 2012, 10:46:11
16F1826 da bir adet 5 bit DAC ve internel temp sensör de var.

Say say bitmeyen bu kadar özellik bir araya gelmişken 1826 yerine 1827 almak daha makbul  half bridge pwm ler ekleniyor ve flash hafızası 2 den 4 e çıkıyor.

X-Fi Hocama katılıyorum , 1827 ...

Daha çok araştırılabilir mesela 16f1783 ;

Fiyat --> http://www.microchipdirect.com/ProductDetails.aspx?Category=PIC16F1783

Datasheet --> http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/41579C.pdf

Maxim

yani
16F1827 dahada güzel tabiki
son model işlemciler şaka gibi ve ucuz

milleti anlamak gerçekten mümkün değil
ne var bu 16F84 te arkadaş ?

hadi bahane hazır diyelim türkiyede yok olsun.
ee 16F628A damı yok ?

biraz önce baktım direnç nete
16F84A ~5TL
16F628A ~3.2TL

tekrar yazıyorum, ne var bu 16F84 te arkadaş ?
niye bu takıntı ?

bulut_01

yanıtı kolay hocam tofas ve reno dusun millet bunları kullandı uzun sene özellik var mı 0 ondan daha kalıtelı araclarla aynı fıyatta nerdeyse ama billet tutturmus bır kus serısı ve reno  ;D
YENİLMEZ..

X-Fi

Hocam insanlar bilgisiz bişey bilmediği gibi özgüveni de yıkılmış hazır örnek arıyor, ararkende en kolayı hangisi diye sorunca F84 ile böyle tanışıyolar. Aslında okullarda anlatılmaya başlanmış yeni nesil işlemciler ama öğrenciler hala eski kafa ve güven sorunu var.

Bu gidişle 5 sene sonra siz F84 ün fiyatını bi düşünün.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

MC_Skywalker

Neden mi 16F84A tercih ediyorlar bence çok basit tüm  ( tüm demek aratı olurda çoğu tabi kitaplarda ) örenek kodlar bu MCU için :) kapyala yapıştır mantalitesi

Adam yazmış ne uraşacağım yeni MCU için. peh hemde hazır hex te var at MCu ya gitsin. :) programla gitsin

serhat1990

@Maxim Hocam , nedeni bazı kitapların örneklerini bu işlemciler üzerinde göstermesi , bazı okullarda 16f84 kullanılması olabilirmi . Bilirsinizki bizde şöyle birşey vardır . Bazılarımızda diyelim çoğullama yapmayalım . Bir devre görürsün nette , kitapta orada burda . Aynısını yapmak istersin o devre işlemci olarak 16f84 ile yapılmışsa onun ile yapman zorunludur . Çünkü işlemci değişirse devre çalışmaz mazallah yazılımda iki satır değiştirmek bağlantıda 2 pin değiştirmek tehlikelidir :) Kimsede demezki adam x işlemci ile yapmız ben y işlemci ile yapayım . Adam 4 mhz osc kullanmış ben 8 mhz ' de çalıştırayım . Adam 8 bit adc okumuş ben 10 bit okuyayım demez .

Bu görüş böyle devam ettiği sürece elektronik malzeme satan yerlerde 16f84 raflardaki yerini kaybetmez , bizde yeni işlemcileri çok daha ucuz olan yeni işlemcileri amerika'daki fiyatlarını bilmeye mahkum oluruz .

Mucit23

Hadi topluca alalım. Lazım olduğundan değil. maksat Ön ayak olmak. Bana 5 adet 16F1826, 5 adet 16F1827  veya başka onerebileceginiz işlemci varsa alırım.

bulut_01

ben 10 adet 5 smd 16f1827 5 dıp 16f1827 alırım.
YENİLMEZ..

X-Fi

Elimde olmasına ramen 10 lu smd 1827 alabilirim rom elektronikle görüşmek lazım 50 ye yakın toplarsak sanırım gönderirler.

Ayrıca 12F1822 yide öneriyorum elimde smd yok ondanda 10 smd almak isterim.

ÖMER.

malesef internet alışverişi yaygınlaşmadı
online alışveriş yapılan int. sitelerinin çoğu kredi kartı istiyor
güven olmayıncada internetten alışveriş olmuyor
aslında güvenden ziyade paronoyaklık var hep gizli düşmanlarımız varmış gibi bir duygu var milletimizde bu gizli düşman kredi kartlarını boşaltacak diye korkuyoruz.. :)
adam ilçedede oturunca ilçede daha çok yaygın olan pikler var çeşit yok
dolayısıyla adam 16f84 alıyor bu işi yapan adamda kendini geliştirmeyince durduğumuz yerde dönüp dönüp duruyoruz  kimsede akıl vermeyince millet 100 yıldır  :) yaygın olan 16f84 e yöneliyor
şaka tabi 100 yıl değildir
kaç yıldır bu pik var bilmiyorum...

mete

serhat1990

Hocam Türkiye'de 1996 97'den beri var diye biliyorum . Tabi bu sadece kulaktan duyma bir bilgi aslı astarını bilmiyorum . Forumda bu konuda bilgili Hocalarımız vardır. Yalnız kredi kartı olayında sıkıntı yok Hocam . Ben yurtiçi alışverişlerimde hep kredi kartı kullanıyorum ( yurtdışı bir türlü beceremedim ama bankayla görüşmem lazımmış  :) ). Geliştirme board'larından dirence neredeyse herşeyi kredi kartıyla alıyorum bir kere sıkıntı yaşadım onuda hemen çözdüler.

16f1783 bulabilirsek bende alabilirim bir 10 adet . 12F1822 'de kapasitif algılama özelliği varmış ilgimi çekti :)

ayhani

Alıntı yapılan: ÖMER. - 16 Eylül 2012, 12:21:33
malesef internet alışverişi yaygınlaşmadı

??? Eminmisiniz?
Direnç.net bluemavi, elektriksel.com, teknikpazar vs vs aşağıdaki listeye bir bakın derim. Ben tüm malzemelerimi internetten alırım. Sanal kart,3d ödeme paypal vs vs varken güven sorununa fazla takmışsınız gibime geliyor.
Aşağıdaki sitede online güvenli alışveriş yapabileceğiniz elektronik-elektrik siteleri listelidir.

http://www.1amper.com/
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

AsHeS

Farnell,Digikey ve diğer yabancı satış firmaları kargo fiyatlarını düzenlesinler o zaman tartışırız bunları 16f1783 diyorsunuz iyi diyorsunuz da ben yarın Karaköy'e gitsem 1 dükkanda çıkacağına inanmıyorum ayrıca 100 ün üzerinde getirmek içinde toplaşmak lazım ee toplama malla da peynir gemisi yürümüyor süreklilik arz etmiyor.Eğer ki PIC'i bozdunuz ee almak için bir daha toplaşma hareketi bekleyeceksiniz.
Özet:Dükkanlar getirmezse bu iş zor.