XT kristal osilatorun saglamlik testi

Başlatan med, 17 Eylül 2012, 09:25:59

med

Zaman zaman PIC devrelerimde kullandigim 4MHz XT kristaller bozuk cikiyor. Devrede kullanmadan önce sağlamlık kontrolü yapmak mümkün değil mi?
   XT kristallerin genel olarak sağlamlık testi nasıl yapılıyor. Veya yapılabiliyor mu?
   Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
   Selamlar.
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

z

Herhangi bir PIC işlemci ile yanıp sönen led devresi yap. Çipin Xtal pinlerini bir sokete bağla.

Test etmek istediğin xtali bu sokete tak.

Ledin yanıp sönüyorsa Xtal sağlam demektir. Bu projeyi daha da geliştirebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

kristalin üzerinde c-4000000 olanı kullan onlar kaliteli sadece 400000 v.s yazanlarda çakma olasılığı fazla oluyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

med

Cevap ıçin teşekkürler.
pıc 16f628 ıle yapılan devrelerde , haberleşme devreleri değilse iç kristali kullanmakla dış kristal kullanmak arasında fark olur mu.
4 MHz harici kristal kullanacağımıza 4 mhz iç kristali seçsek sorun çıkar mı.

OG

İç osilator kristalli değil, %1 hata sınırı vermişler. Bu değer önemli değilse harici kristal kullanmak zaten gereksiz olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

med

Burada konuyla ilgili bir sorum daha olacak arkadaşlar. Sanırım piyasada sorunlu picler de satılıyor. PIC kullanarak yaptığım devrede devre normal çalışıyor. Kristali dahili seçmişim.
Fakat elimdeki bazı 16f628 lerde devre saçmalıyor. Nedeni acaba kristal kullanmadığım için mi diye düşündüm. Çalışmaması için  bir neden bulamadım.
  Picin saçmalamasının nedeni ne olabilir. Bozuk olması mı acaba. Kristalden şüphelenmem mantıklı mı. Dediğim gibi birçok 16f628 de çalışırken  bazılarında saçmalıyor.
Kristal olmasa da sorun olmaması gerekiyor diye düşünüyorum
Bu konuda tecrübelerinizi dinlemek isterim.
Saygılar.

mehmet

Her insan farklı olduğu gibi aynı bant üzerinden çıkan
elektronik komponentler de bir birinden farklıdır.
Mcu'lar biraz daha fazla özenle üretiliyorlar. Yine de
eş olmaları imkansız.
Mcu'larda iç kristali yok, bunun yerine RC
osilatörü var, buda çok hassas değil.
Piyasada sorunlu mcu olması zor, patates baskılı
olanlar var mıdır bilemiyorum.
Devre tasarımlarında bazı olumsuz durumların suçunu
mcu'ya atarız. Halbuki birkaç ohm eksik-fazla
direnç, yada farklı bir komponent kullanmak bütün
olayı çözecektir.
Bir de yazılım ve mcu konfigurasyonu önemli durumlardan biri...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fahri-

Devreniz hassas zamanlama ile ilgili fonksiyonlara sahipse (rs232 gibi) dahili RC osc ile çalışmak sıkıntı çıkarabilir. aynı tip mcu larda farklı sonuçlar çıkabilir.

ei

Yıllar içinde PIC ile alâkalı tek bir şeyi öğrendim diyebilirim: Gürültüye karşı hassasiyetlerini. Besleme dekuplajını çok iyi yapmak gerekiyor. Dekuplaj kondansatörü PIC'in besleme bacağına mümkün olduğu kadar yakın olsun. Ben, PIC'in hemen altına monte ediyorum.

med

Alıntı yapılan: ei - 23 Eylül 2012, 19:21:27
Yıllar içinde PIC ile alâkalı tek bir şeyi öğrendim diyebilirim: Gürültüye karşı hassasiyetlerini. Besleme dekuplajını çok iyi yapmak gerekiyor. Dekuplaj kondansatörü PIC'in besleme bacağına mümkün olduğu kadar yakın olsun. Ben, PIC'in hemen altına monte ediyorum.

100 nf kondansatorun Picin artı beslemesine yakın olması eksi beslemesine biraz daha uzak olması sorun yaratabilir mi?
Ben de bazı devrelerde picin hemen altına monte ediyordum. Ama bazılarında da tüm elemanlar aynı tarafta olsun diye Picin mümkün olduğunca yanına monte ediyorum. 
Fakat dediğim gibi merak ettiğim nokta picin artı beslemesine yakın olsa, eksi hat biraz daha uzun olsa sorun olur mu?
Saygılar.